3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Poznaj młodych działaczy klimatycznych, którzy w tym tygodniu staną przed sądem w 32 krajach europejskich

Poznaj młodych działaczy klimatycznych, którzy w tym tygodniu staną przed sądem w 32 krajach europejskich

Przełomowa sprawa klimatyczna rozpocznie się w środę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Sofía Oliveira miała 12 lat, gdy w 2017 r. w wyniku katastrofalnych pożarów w środkowej Portugalii zginęło ponad 100 osób.

reklama

„Czuła, że ​​teraz albo nigdy powinna podnieść głos”, podczas gdy wydawało się, że jej kraj znajduje się w uścisku śmiercionośnej zmiany klimatycznej spowodowanej przez człowieka.

Obecnie, jako studentka uniwersytetu, Sofia przygotowuje się do pozwania 32 europejskich rządów za niedostosowanie się do zmian klimatycznych.

Ona, wraz z pięcioma innymi portugalskimi młodymi ludźmi i dziećmi w wieku od 11 do 24 lat, oskarża te kraje o łamanie ich praw człowieka. Rozpatrzenie sprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka zaplanowano na środę, 27 września.

Jest to pierwsza sprawa dotycząca zmian klimatycznych trafiająca do sądu i może wymusić podjęcie działań mających na celu radykalne ograniczenie emisji i budowę czystszej infrastruktury.

Historyczny przypadek zmian klimatycznych

Ich zwycięstwo w Strasburgu byłoby tego mocnym przykładem Młody Wybierają drogę prawną, aby zmusić swoje rządy do przyjęcia radykalnej ponownej kalibracji swoich działań klimatycznych.

Orzeczenia Trybunału są prawnie wiążące dla państw członkowskich, a ich niezastosowanie naraża władze na wysokie kary nałożone przez sąd.

the Sądy Aktywiści coraz częściej postrzegają to jako sposób na wykroczenie poza politykę i pociągnięcie rządów do odpowiedzialności. W zeszłym miesiącu w sprawie wniesionej przez młodych działaczy na rzecz ochrony środowiska sędzia stanu USA Montana Orzekł, że agencje państwowe naruszają konstytucyjne prawo do czystego i zdrowego środowiska, zezwalając na rozwój paliw kopalnych.

Dlaczego młodzi ludzie uciekają się do pozywania rządów europejskich?

Kiedy w 2017 r. portugalska grupa zdecydowała, że ​​będzie kontynuować sprawę Działanie prawneSofia nosiła aparat nazębny, była wyższa od swojego młodszego brata Andrieja i zaczynała siódmą klasę w szkole. Aparatu już dawno nie ma, a Andrei, obecnie 15-letni, jest od niej o kilka centymetrów wyższy.

READ  Operacje rozbiórkowe prowadzone przez Izrael niszczą dzielnice Gazy

Andrei zauważył w jednym z wywiadów, że ostatnie sześć lat to prawie połowa jego życia.

To, co skłania ich do przeglądania stosów dokumentów prawnych opracowanych przez grupę non-profit, która ich wspiera i podczas blokad podczas pandemii Covid-19, to to, co nazywają otaczającymi ich palącymi dowodami na to, że kryzys klimatyczny się pogłębia.

Andre twierdzi, że plaża Praia do Norte na wybrzeżu Costa da Caparica, w pobliżu miejsca zamieszkania Sofii i Andre, na południe od stolicy Portugalii, Lizbony, gdy jego ojciec był w jego wieku, miała około kilometra długości. Teraz środek Erozja wybrzeżaMierzy niecałe 300 metrów. Takie dowody skłoniły go do wzięcia udziału w demonstracjach klimatycznych jeszcze zanim był nastolatkiem.

reklama

Pozostali czterej członkowie portugalskiej grupy – Catarina, Claudia, Martim i Mariana – to rodzeństwo i kuzyni mieszkające w regionie Leiria w środkowej Portugalii, gdzie latem często zdarzają się pożary lasów.

Naukowcy twierdzą, że klimat pustynny przeskakuje przez Morze Śródziemne do krajów Europy Południowej m.in Portugalia, gdzie średnie temperatury rosną, a opady maleją. Najcieplejszym rokiem w historii Portugalii był rok 1997, a następnie 2017. Cztery najsuchsze lata w historii Portugalii, liczącej 10,3 mln osób, miały miejsce od 2003 r.

Podobnie jest w całej Europie, a argumenty prawne Portugalskiej Szóstki są poparte nauką. Podczas najgorętszego w historii lata na półkuli północnej na Ziemi było niezwykle gorąco, a… Zarejestruj się ciepło Według Światowej Organizacji Meteorologicznej sierpień to koniec sezonu ekstremalnych i śmiertelnych temperatur.

Naukowcy twierdzą, że świat wciąż jest daleki od zobowiązania się do ograniczenia globalnego ocieplenia poprzez ograniczenie emisji zgodnie z wymogami porozumienia z 2015 roku. Porozumienie klimatyczne z Paryża. Szacuje się, że przy obecnym scenariuszu wzrostu temperatury i planach redukcji emisji do roku 2100 średnia temperatura na świecie może wzrosnąć o 2–4 stopnie Celsjusza w porównaniu z czasami przedindustrialnymi.

READ  Biden dokonuje ponownej oceny relacji z Arabią Saudyjską po ograniczeniu produkcji ropy

W jaki sposób nieodpowiednia polityka dotycząca zmian klimatycznych może naruszać prawa człowieka?

Wśród konkretnych efektów wymienił młody człowiek Portugalscy powodowie nie mogą spać, koncentrować się, bawić się na świeżym powietrzu ani ćwiczyć podczas fal upałów. Jedna z ich szkół została tymczasowo zamknięta, gdy powietrze stało się nie do oddychania z powodu dymu z pożarów. Trochę dzieci Cierpią na schorzenia, takie jak astma, które czynią je bardziej podatnymi na ciepło i zanieczyszczenie powietrza.

reklama

Wspiera ich Global Legal Action Network, międzynarodowa organizacja non-profit, która stawia wyzwania prawa człowieka Naruszenia. Kampania crowdfundingowa zyskała wsparcie z całego świata, a wyrazy wsparcia nadeszły z tak odległych miejsc, jak Japonia, Indie i Brazylia.

Gerry Liston, prawnik GLAN, twierdzi, że 32 rządy „zbagatelizowały” tę kwestię. „Rządy sprzeciwiały się każdemu aspektowi naszej sprawy… wszystkim naszym argumentom” – mówi.

Andre opisuje rządy jako „transcendentne”.

„Nie uważają klimatu za priorytet” – dodaje Sofia.

Na przykład rząd Portugalii zgadza się, że stan środowiska i prawa człowieka są ze sobą powiązane, ale podkreśla, że ​​„działania rządu mają na celu wypełnienie jego międzynarodowych zobowiązań w tej dziedzinie” i nie można ich krytykować.

reklama

Czy rządy europejskie dotrzymują swoich zobowiązań klimatycznych?

Jednocześnie niektóre rządy w Europie wycofały się z podjętych już zobowiązań.

W zeszłym miesiącu Polska złożyła skargi prawne mające na celu uchylenie trzech głównych unijnych polityk dotyczących zmian klimatycznych. zeszły tydzień, brytyjski Rząd zapowiedział odroczenie o pięć lat zakazu wjazdu nowych samochodów na gaz i olej napędowy, który miał wejść w życie w 2030 roku.

the szwedzki Tymczasem w zeszłym tygodniu rządowa propozycja budżetu państwa obniżyła podatki od gazu i oleju napędowego oraz obcięła fundusze na działania klimatyczne i środowiskowe.

W obliczu tych wydarzeń aktywiści szukają schronienia w sądach.

READ  Dominic Raab: premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wstrząśnięty rezygnacją starszego sojusznika w związku z zarzutami o zastraszanie

London School of Economics twierdzi, że skumulowana liczba zmian klimatycznych ma znaczenie w skali globalnej sprawy Ich liczba podwoiła się od 2015 r. do ponad 2000. Według niej około jedną czwartą z nich wystrzelono w latach 2020–2022.

Kiedy sąd wyda orzeczenie?

Portugalscy aktywiści, którzy nie żądają żadnej rekompensaty finansowej, prawdopodobnie będą musieli poczekać dłużej. Orzeczenie w ich sprawie może zająć nawet 18 miesięcy, chociaż decyzję sądu z 2020 r. o przyspieszeniu postępowania uważają za zachęcający sygnał.

Istnieje również precedens, który daje aktywistom serce. Fundacja Urgenda, holenderska organizacja działająca na rzecz promowania zrównoważonego rozwoju i innowacji, wniosła przeciwko rządowi holenderskiemu pierwszą na świecie sprawę, w której obywatele twierdzili, że ich rząd ma prawny obowiązek zapobiegania niebezpiecznym zmianom klimatycznym.

W 2019 r. Holenderski Sąd Najwyższy orzekł na korzyść Urgendy, uznając, że wyznaczony przez rząd cel redukcji emisji jest niezgodnie z prawem niski. Władzom nakazano dalsze ograniczanie emisji.

W rezultacie rząd podjął decyzję o zamknięciu elektrowni węglowych do 2030 r. i przyjął pakiety o wartości 1 miliarda euro, m.in. mające na celu zmniejszenie zużycia energii i rozwój energii odnawialnej.

Dennis Van Berkel, PilneDoradca prawny MFW oskarżył rządy o wybieranie „politycznie celowych” celów w zakresie zmian klimatycznych zamiast słuchania klimatologów. Powiedział, że sędziowie mogą zmusić ich do uzasadnienia, że ​​to, co robią w kwestiach klimatycznych, jest wystarczające.

Dodał: „W chwili obecnej nie ma takiej kontroli na żadnym szczeblu”. „To bardzo ważna rzecz, w którą mogą wnieść sądy”.