1 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zmiany klimatyczne: Sześciu młodych ludzi składa pozew przeciwko 32 krajom

Zmiany klimatyczne: Sześciu młodych ludzi składa pozew przeciwko 32 krajom

  • Napisane przez Celine Gerrit
  • Wiadomości ze świata BBC

Źródło obrazu, Claudia Duarte Agostino

Skomentuj zdjęcie,

Claudia (po prawej) twierdzi, że cierpi na lęk środowiskowy, Martim (po lewej) ma nasiloną alergię, a u Marianny (po prawej) zdiagnozowano astmę

„Poczułam strach” – mówi Claudia Duarte Agostino, wspominając intensywną falę upałów i pożary, które przetoczyły się przez Portugalię w 2017 r., w wyniku czego zginęło ponad 100 osób. „Pożary buszu sprawiły, że naprawdę martwiłem się o swoją przyszłość”.

Claudia (24 lata), jej brat Martim (20 lat) i siostra Mariana (11 lat) należą do sześciu młodych Portugalczyków, którzy pozywali 32 rządy, w tym wszystkie państwa członkowskie UE, Wielką Brytanię, Norwegię, Rosję, Szwajcarię i Turcję.

Zarzucają krajom, że nie podejmują wystarczających działań w sprawie zmian klimatycznych i nie ograniczają emisji gazów cieplarnianych na tyle, aby osiągnąć cel Porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza.

Niniejsza sprawa jest pierwszą tego rodzaju sprawą skierowaną do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jeśli się powiedzie, może mieć prawnie wiążące konsekwencje dla zaangażowanych rządów. Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbędzie się później w środę.

Sześciu powodów, w wieku od 11 do 24 lat, twierdzi, że pożary lasów, do których dochodzi w Portugalii co roku od 2017 r., są bezpośrednim skutkiem globalnego ocieplenia.

Twierdzą, że ich podstawowe prawa człowieka – w tym prawo do życia, prywatności, życia rodzinnego i wolności od dyskryminacji – są łamane przez niechęć rządów do walki ze zmianami klimatycznymi.

Twierdzą, że doświadczyli już znaczących skutków, zwłaszcza ze względu na ekstremalne temperatury w Portugalii, które zmusiły ich do spędzania czasu w pomieszczeniach zamkniętych i ograniczyły ich zdolność do snu, koncentracji i ćwiczeń. Niektórzy cierpią również na lęk środowiskowy, alergie i choroby układu oddechowego, w tym astmę.

Żaden z młodych wnioskodawców nie domaga się rekompensaty finansowej.

Źródło obrazu, Globalna sieć działań prawnych

Skomentuj zdjęcie,

Mariana wciąż się boi, gdy słyszy przelatujące nad jej głowami helikoptery, co przypomina jej pożary z 2017 roku.

„Chcę zielonego świata, wolnego od zanieczyszczeń” – mówi 11-letnia Mariana. „Chcę być zdrowa”. „Jestem w tej sytuacji, bo bardzo martwię się o swoją przyszłość. Boję się, jak będzie wyglądało miejsce, w którym będziemy żyć.”

Claudia mówi, że Mariana wciąż się boi, gdy słyszy przelatujące nad jej głowami helikoptery, co przypomina jej strażaków z 2017 roku, kiedy zniszczono ponad 50 000 akrów (78 mil kwadratowych, 202 kilometrów kwadratowych) lasu, a popiół opadał z pożarów. Ich dom jest wiele kilometrów stąd.

„Myślę, że to naprawdę niesamowite, że Mariana była zaangażowana w tę sprawę i że w jej wieku miała takie sumienie” – mówi Claudia.

„Ale to też bardzo niepokojące: dlaczego ona musi myśleć o takich rzeczach? Zamiast tego powinna bawić się z przyjaciółmi i tańczyć do filmów na TikToku”.

Oczekuje się, że prawnicy reprezentujący sześciu młodych powodów argumentują w sądzie, że obecna polityka prowadzona przez 32 rządy przybliża świat do globalnego ocieplenia o 3°C do końca tego stulecia.

„To katastrofalny upał” – mówi Gearóid O Quinn, dyrektor Global Legal Action Network (GLAN), która wspiera wnioskodawców.

„Bez pilnych działań rządów młodzi wnioskodawcy zaangażowani w tę kwestię staną w obliczu ekstremalnych, nieznośnych fal upałów, które zaszkodzą ich zdrowiu i dobrostanowi. Wiemy, że rządy mogą zrobić więcej, aby temu zapobiec, ale postanawiają tego nie robić działać” – mówi.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

W ostatnich latach Portugalia doświadczyła rekordowych upałów, które począwszy od 2017 r. co roku powodują pożary lasów

Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 10 000 dzieci i młodych ludzi w wieku od 16 do 25 lat w 10 krajach na całym świecie badanie wykazało, że obserwowana nieporadność rządów w reakcji na kryzys klimatyczny była powiązana ze zwiększonym cierpieniem.

W odrębnych i wspólnych odpowiedziach na sprawę oba rządy twierdzą, że powodowie nie udowodnili w wystarczający sposób, że ponieśli bezpośrednie skutki zmiany klimatu lub pożarów lasów w Portugalii.

Twierdzą, że nie ma dowodów wskazujących, że zmiany klimatyczne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, a także twierdzą, że polityka klimatyczna nie wchodzi w zakres jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

„Tych sześciu młodych ludzi z Portugalii, zwykłych ludzi martwiących się o swoją przyszłość, stanie przed 32 zespołami prawnymi i setkami prawników reprezentujących rządy, których bierność już im szkodzi” – mówi Gearóid O Coen.

„Jest to zatem prawdziwy konflikt Dawida z Goliatem, mający na celu wprowadzenie zmian strukturalnych, które postawią nas na znacznie lepszej ścieżce pod względem naszej przyszłości”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Wyroki wydane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka są prawnie wiążące dla państw członkowskich

Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatovic, która interweniowała w tej sprawie jako strona trzecia, twierdzi, że sprawa ta może potencjalnie określić, w jaki sposób kraje radzą sobie z kwestiami klimatycznymi i prawami człowieka.

„To właściwie sygnał alarmowy dla państw członkowskich, organizacji międzynarodowych, dla nas wszystkich, którzy mają szczególną okazję, aby pokazać, że nam zależy, że to nie są tylko słowa na papierze. Nie chodzi tylko o zaznaczenie pola i mówiąc, że popieramy tę czy inną decyzję” – powiedziała BBC. „Chodzi o zmianę naszej polityki”.

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zobowiązałoby prawnie 32 rządy do zintensyfikowania działań klimatycznych poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i wycofywanie paliw kopalnych.

Miałoby to również wpływ na sądy krajowe, które zwracały się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o wytyczne w kwestiach związanych ze zmianami klimatycznymi. Orzeczenie ma zostać wydane w ciągu dziewięciu do 18 miesięcy.

Klaudia mówi, że często myśli o tym, czy powinna mieć w przyszłości dzieci i zastanawia się, w jakim stanie świata będą one żyły. „Ale wygrana w tej sprawie oznacza, że ​​w końcu pojawiła się nadzieja” – mówi.

„Będzie to oznaczać, że ludzie naprawdę nas słuchają i że są tak samo zaniepokojeni jak my, oraz że rządy naprawdę będą musiały podjąć działania, aby coś z tym zrobić. To będzie świetne na wszystko – na nasz niepokój, na naszą przyszłość .” . „Po tym może nastąpić wiele rzeczy”.

READ  Islandia ogłasza stan wyjątkowy w związku z nasilającymi się trzęsieniami ziemi i obawą przed erupcjami wulkanów