30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Poradnik dla kupujących iPhone’a 13 Pro i iPhone’a 15 Pro: porównanie ponad 50 różnic

Poradnik dla kupujących iPhone’a 13 Pro i iPhone’a 15 Pro: porównanie ponad 50 różnic

iPhone 15 Pro wprowadza ponad 50 nowych funkcji i ulepszeń do wysokiej klasy smartfonów Apple w porównaniu do iPhone’a 13 Pro, który został wydany dwa lata temu. Ten przewodnik dla kupujących wyjaśnia wszystkie kluczowe różnice, o których powinieneś wiedzieć pomiędzy obiema generacjami, i pomaga Ci zdecydować, czy warto dokonać modernizacji.


‌iPhone 13‌ Pro zadebiutował w 2021 roku, oferując jaśniejszy wyświetlacz z technologią ProMotion o częstotliwości odświeżania do 120 Hz, chip A15 Bionic, teleobiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym, tryby makro i fotograficzny oraz tryb kinowy do nagrywania filmów w formacie płytka głębia ostrości. , nagrywanie wideo ProRes, opcjonalna pamięć masowa o pojemności 1 TB i dodatkowy czas pracy baterii wynoszący pięć godzin. ‌iPhone 13‌ Pro został wycofany wraz z zapowiedzią iPhone’a 14 Pro w 2022 r., ale nadal można go kupić jako używany.

Nasz przewodnik pomaga odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać najlepszy dla siebie z tych dwóch modeli iPhone’a, a także pozwala wyraźnie dostrzec wszystkie różnice, jakie oferuje „iPhone 15 Pro”. W tym artykule skupiono się na modelach ‌iPhone 13‌ Pro‌ i ‌iPhone 15 Pro‌, ale aby zrozumieć różnice między ‌iPhone 14‌ Pro i ‌iPhone 15 Pro‌, zapoznaj się z naszym innym przewodnikiem dla kupujących:

Chociaż ‌iPhone 13‌ Pro‌ i ‌iPhone 15 Pro‌ mają wspólne większość podstawowych funkcji, ‌iPhone 15 Pro‌ oferuje mnóstwo znaczących ulepszeń, takich jak tytanowa konstrukcja, 48-megapikselowy aparat główny, zawsze włączony wyświetlacz, przycisk akcji, oraz port USB C i chip A17 Bionic.

iPhone’a 13 Pro iPhone’a 15 Pro
Konstrukcja ze stali nierdzewnej klasy chirurgicznej z kwadratowymi krawędziami Tytanowa obudowa klasy lotniczej z profilowanymi krawędziami
Bardziej naprawialna konstrukcja
Głębokość 7,65 mm Głębokość 8,25 mm (grubość 0,6 mm)
Waga 204 gramów lub 240 gramów Waga 187 g lub 221 g (17 g lub 19 g lżejsza)
Seria kamer TrueDepth „Notch”. Zestaw kamer TrueDepth z „Dynamic Island”.
Cieńsze ramki wokół ekranu zapewniają nieco mniejszą powierzchnię
Jasność szczytowa 1200 nitów (HDR) Jasność szczytowa 1600 nitów (HDR) i jasność szczytowa 2000 nitów (na zewnątrz)
Zawsze na wyświetlaczu
Przełącznik dzwonka/cichy przycisk Start
Chip A15 Bionic (5 nm) Układ A17 Pro (3 nm)
5-rdzeniowy procesor graficzny Sześciordzeniowy procesor graficzny z przyspieszanym sprzętowo śledzeniem promieni
Dedykowany dekoder AV1
6 GB pamięci 8 GB pamięci
– 12-megapikselowy aparat główny z przysłoną obiektywu ƒ/1,5 – 48-megapikselowy aparat główny z przysłoną f/1.78
Ultraszerokokątny aparat 12 MP z przysłoną ƒ/1,8 – 12-megapikselowy ultraszerokokątny aparat z przysłoną f/2.2
Teleobiektyw o rozdzielczości 12 MP z przysłoną ƒ/2,8 i optyczną stabilizacją obrazu z przesunięciem czujnika Teleobiektyw 12 MP z przysłoną ƒ/2,8, większym czujnikiem, konstrukcją z poczwórnymi pryzmatami, optyczną stabilizacją obrazu i modułem przełączania czujnika 3D AF (tylko Pro Max)
– 12-megapikselowy aparat przedni z przysłoną obiektywu f/2.2 Przedni aparat o rozdzielczości 12 megapikseli z przysłoną ƒ/1,9 i autofokusem
Powłoka antyrefleksyjna na obiektywach kamer
Prawdziwy ton Flash Adaptacyjna lampa błyskowa True Tone
Zoom optyczny 0,5x, 1x i 3x Zoom optyczny 0,5x, 1x, 2x i 3x (5x zamiast 3x w Pro Max)
Selektor ogniskowych 13 mm, 24 mm, 28 mm, 35 mm, 77 mm (120 mm zamiast 77 mm w Pro Max)
Zdjęcia w ultrawysokiej rozdzielczości przy 24 i 48 megapikselach
Silnik optyczny
Inteligentny HDR4 Inteligentny HDR5
Tryb portretowy z kontrolą ostrości i głębi Selfie nowej generacji z kontrolą ostrości i głębi
Tryb nocny i zdjęcia w trybie nocnym Popraw tryb nocny i zdjęcia w trybie nocnym
Rób zdjęcia ProRAW w rozdzielczości 48 MP i natychmiast przesyłaj je do komputera Mac przez port USB 3
Nagrywaj wideo bezpośrednio na dysk zewnętrzny
Nagrywanie wideo ProRes w rozdzielczości do 4K przy 30 klatkach na sekundę Nagrywanie wideo w rozdzielczości do 4K ProRes przy 60 kl./s przy nagrywaniu zewnętrznym
Tryb kinowy do nagrywania filmów z małą głębią ostrości (1080p przy 30 kl./s) Tryb kinowy do nagrywania filmów z małą głębią ostrości (4K HDR do 30 kl./s)
Status pracy
Nagraj nagranie wideo
Akademicki system kodowania kolorami
Przestrzenne nagrywanie wideo dla Apple Vision Pro
Popraw jakość dźwięku podczas rozmów telefonicznych
Bluetooth 5.0 Bluetooth 5.3
Połączenie Wi-Fi 6 Połączenie Wi-Fi 6E
Tematyczna technologia sieciowa
Ultraszerokopasmowy chip pierwszej generacji Ultraszerokopasmowy chip drugiej generacji (łączy się z odległością 3x)
Dokładne wyszukiwanie Znajdź moich znajomych
Awaryjne SOS Awaryjne SOS przez satelitę
Opcjonalna karta eSIM Tylko eSIM (USA)
Port błyskawicy Port USB typu C
Prędkości transferu USB 2 (do 480MB/s) Prędkości transferu USB 3 (do 10 Gb/s, 20x szybciej)
Obsługa DisplayPort dla wyjścia wideo do 4K HDR
Obsługa bezprzewodowego ładowania Qi Obsługa bezprzewodowego ładowania Qi 2
Żywotność baterii wynosi 22 lub 28 godzin Żywotność baterii wynosi 23 lub 29 godzin
Ustawienie zapobiegające ładowaniu powyżej 80%
Informacje o dacie produkcji akumulatora, pierwszym użyciu i liczbie cykli w ustawieniach
Opcje pamięci masowej 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB Opcje pamięci masowej 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB (bez warstwy 128 GB w modelu Pro Max)
Dostępne kolory: srebrny, złoty, grafitowy, Sierra Blue i Alpine Green Opcje kolorów naturalnego tytanu, niebieskiego tytanu, białego tytanu i czarnego tytanu
READ  Gracze Helldivers 2 zniszczyli całą wrogą frakcję, więc co teraz dzieje się w Super Earth?

Ogólnie rzecz biorąc, „iPhone 15 Pro” to znaczące ulepszenie w stosunku do „iPhone 13” Pro, oferujące znaczące funkcje poprawiające jakość życia, takie jak port USB-C i przycisk akcji, który zmienia sposób interakcji z urządzeniem. Nowa, znacznie lżejsza konstrukcja z tytanu, węższe ramki wokół ekranu i wyprofilowane krawędzie powodują zauważalnie inną estetykę i wyczucie dłoni.

‌iPhone 15 Pro‌ zapewnia także duży postęp w fotografii i wideografii, dodając adaptacyjną lampę błyskową True Tone, 48-megapikselowy aparat główny do robienia zdjęć w wysokiej rozdzielczości, a w większym modelu teleobiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym. Funkcje oprogramowania, takie jak Photonic Engine, Smart HDR 5, zdjęcia nowej generacji, tryb akcji i szereg profesjonalnych funkcji wideo, takich jak zewnętrzne nagrywanie i nagrywanie, również przenoszą możliwości urządzenia w zakresie fotografowania i filmowania na wyższy poziom.

Nie wspominając o szybkim przesyłaniu danych przez USB 3, łączności satelitarnej, nowych opcjach kolorystycznych, ultraszerokopasmowym chipie drugiej generacji i chipie A17 Pro — pierwszym chipie Apple wykonanym w procesie produkcyjnym „3 nm”, który radykalnie poprawia możliwości urządzenia w grach.

Biorąc pod uwagę rozmiar i zakres tych ulepszeń, większość ‌iPhone’a 13‌ Pro będzie w stanie uzasadnić przejście na ‌iPhone’a 15 Pro‌, zwłaszcza jeśli doceni nowy projekt, port USB-C, przycisk akcji i ulepszenia aparatu. Nie warto decydować się na iPhone’a 13‌ Pro, chyba że odłożysz w przyszłości poważniejszą aktualizację, ale wielu użytkowników dostrzeże wymierne korzyści po dokonaniu aktualizacji już teraz.