25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polsko-tureckie partnerstwo na rzecz utrzymania pokoju i dobrobytu: FM

Minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusol powiedział w poniedziałek, że rozwój i pogłębianie partnerstwa między Turcją a Polską będzie gwarancją pokoju i dobrobytu w regionie.

Avuşoğlu napisał artykuł do Dziennika Gazety Prawnej, który oficjalnie odwiedził kraj.

„Dziś silne pragnienie dalszego rozwoju naszych relacji, relacje naszych silnych sojuszy i wspólne wartości, które wyznajemy, są filarami naszego strategicznego partnerstwa” – powiedział.

Chaosoulo powiedział, że oba kraje, które mają głęboko zakorzenioną historię od ponad 600 lat, nawiązały przyjazne stosunki.

„Nasi przodkowie zawsze popierali niepodległość i integralność terytorialną Polski. Z tego powodu nie wahali się nawet przystąpić do wojny. Ta sama tradycja była kontynuowana w okresie republikańskim; Turcja nie uznała polskiej okupacji w czasie II wojny światowej. „

Podkreślając, że Polska zrównoważyła przyjazne nastawienie Turcji, Sausalo przypomniał, że Polska stanęła po stronie Turcji w trudnych latach po I wojnie światowej i była pierwszym krajem europejskim, który podpisał traktat o przyjaźni z Republiką Turecką.

Odnotowując, że wieloletnia przyjaźń między oboma krajami rozciąga się od polityki, przez wojsko, gospodarkę i handel, po kulturę i edukację, Sousola osiągnęła poziom strategicznego partnerstwa współpracy dwustronnej deklaracją podpisaną w 2009 roku. .

Podkreślając, że dialog polityczny jest kontynuowany na wszystkich szczeblach, podkreślił Chavosolu Pięć umów zostało podpisanych podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Turcji w maju Nadał nowy impuls stosunkom dwustronnym i pogłębieniu partnerstwa strategicznego.

Jest to pierwszy przypadek zakupu dronów od tureckich bezzałogowych statków powietrznych (UAV) od tureckich bezzałogowych statków powietrznych (UAV) na początku tego roku.

Podczas wizyty Duda określił Turcję jako „silnego sojusznika” Warszawy na jej terytorium, wierząc, że oba kraje mogą zapobiec zagrożeniom zewnętrznym ze strony NATO.

Zaznaczył, że wielkość dwustronnej wymiany handlowej, która ma przekroczyć w tym roku 8 miliardów dolarów, wkrótce osiągnie wyznaczony przez prezydentów obu krajów cel 10 miliardów dolarów. Avuşoğlu powiedział: „Koncentrujemy się również na zwiększeniu wzajemnych inwestycji. Jesteśmy gotowi to wdrożyć”.

READ  Polska wiza biznesowa jest dla wygnanych białoruskich pracowników technologicznych kluczem do ucieczki przed represjami

Zauważając, że postrzegają stosunki międzyludzkie jako najważniejszy wymiar przyjaźni turecko-polskiej, Sausovolu kontynuował: „W Polonnaruwa (jak Adam) żyją dziś wnuki Polaków, którzy osiedlili się na ziemiach przydzielonych im w Stambule na polecenie sułtana Abdula Messita. i są przyjazne dla Stambułu i naszego. Nasi polscy przyjaciele budują most humanitarny między tymi dwoma krajami. Dzięki naszej unikalnej infrastrukturze turystycznej dążymy do zwiększenia liczby naszych polskich przyjaciół, których zapewniamy. W naszym kraju 1,5 miliona w ciągu najbliższych kilku lat ”.

Polska, najpopularniejszy kraj projektu Erasmus+ dla tureckich studentów, od 2004 roku gości około 39 000 tureckich studentów, a ponad 6 000 polskich studentów studiuje w Turcji.

„Postrzegamy programy wymiany studentów i wykładowców jako najważniejszą inwestycję w przyszłość naszego związku” – powiedział Savsoslu.

Podkreślił, że Turcja i Polska są świadome wartości sojuszy NATO i stosunków atlantyckich i powiedział, że współpraca trwa. Proces „Trójstronnej współpracy Turcja-Polska-Rumunia” z udziałem RumuniiPonadto mają na celu dalsze wzmocnienie tego procesu na szczeblu ministrów spraw zagranicznych w nadchodzących latach.

Zauważając, że Turcja w pełni popiera członków NATO w Polsce, Sausalou powiedział, że to docenia. Polskie poparcie dla członkostwa Turcji w UE.

„W tym kontekście wspólny członek wszystkich instytucji euroatlantyckich w Turcji i Polsce, innymi słowy członek Unii Europejskiej Turcji, wniesie znaczący wkład w stabilność, bezpieczeństwo i dobrobyt tego geostrategicznego regionu ,” on dodał.

Avuşoğlu przybył do Polski w poniedziałek, aby przeprowadzić rozmowy dwustronne i wziąć udział w VII Warszawskiej Radzie Bezpieczeństwa.