23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2012 roku

Bank Centralny Polski podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od prawie dekady w związku z nieoczekiwanym wzrostem inflacji w kraju środkowoeuropejskim.

40-punktowa podwyżka – pierwsza podwyżka Narodowego Banku Polskiego (NBP) od 2012 r. – podniosła referencyjną stopę procentową kraju do 0,5 procent i przesunęła szczelinę o ponad 1 procent w stosunku do euro.

Ten ruch nastąpił po podwyżkach stóp procentowych w innych krajach Europy Środkowej, w tym w Czechach, na Węgrzech i w Rumunii, ponieważ roczna inflacja w Polsce osiągnęła we wrześniu 5,8 proc. — najwyższy wskaźnik od 20 lat.

Jednak pomimo narastającej presji inflacyjnej większość ekonomistów nie spodziewała się, że bank centralny, który był największym w Europie Środkowej, będzie działał tak szybko. Spośród 29 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg żaden nie przewidział tego wzrostu.

Piotr Buzak, główny ekonomista PKO BP, największego polskiego banku, powiedział:

NBP podał w komunikacie, że czynniki sprzyjające inflacji w Polsce są poza kontrolą krajowej polityki pieniężnej, takie jak światowa energia oraz zakłócenia cen produktów rolnych i łańcuchów dostaw.

Stwierdzono jednak, że choć niektóre z tych czynników znikną w przyszłym roku, inne, takie jak presja na rolnictwo i ceny energii oraz decyzja o pracy w parze z po-epidemicznym ożywieniem gospodarczym. Inflacja „może być wyższa niż dotychczas oczekiwano”.

NBP powiedział, że może interweniować na rynku walutowym, ale nie sprecyzował, czy dalsze podwyżki stóp procentowych będą kontynuowane.

Środowy ruch jest „wystarczająco zauważony przez opinię publiczną iz pewnością wpłynie na oczekiwania inflacyjne” – powiedział Bujak, dodając, że mogą być potrzebne dalsze ruchy, aby ograniczyć inflację.

„Wtedy to po prostu przyszło nam do głowy [the NBP] Może zapewnić dodatkowe podwyżki w listopadzie. Ile kosztuje pytanie: 10, 25, 50 punktów bazowych? Wtedy może wystarczyć na jakiś czas: Po. . . Chcą postępować zgodnie z podejściem „poczekamy i zobaczymy” – powiedział.

READ  Kierowcy zgłaszają ogromne straty po tym, jak nowe przepisy nakładają na firmy oferujące wspólne przejazdy obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy

Liam Beach, ekonomista w gospodarce kapitałowej, przewidywał bardziej zrównoważony wzrost, ale przyznał, że „istnieje duża niepewność co do tego, gdzie są członkowie Dowish”. [monetary policy council] Obecnie stoi ”.

„Opracowaliśmy stopę polityczną, która w przyszłym roku wzrośnie do 2 procent, ale w nadchodzących tygodniach przyjrzymy się opinii decydentów.