29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zamyka lukę pozwalającą sklepom ominąć zakaz handlu w niedziele

Zdjęcie: Claudio Divizia / Shutterstock.com

W ciągu tygodnia Polska zamknie lukę, która pozwoliła wielu dużym sieciom handlowym ominąć zakaz handlu w niedzielę, oferując usługi pocztowe, poinformował lokalny portal Notesfrompoland.

Giganci supermarketów, w tym Carrefour, Kaufland i Netto, którzy korzystają ze zwolnienia, ogłosili, że nie będą już otwierać swoich sklepów w niedziele.

Zakaz handlu, który zobowiązuje sklepy do zamykania we wszystkie niedziele oprócz siedmiu w roku, został wprowadzony w 2018 roku. Istnieje jednak szereg zwolnień, w tym dla firm oferujących usługi pocztowe. To skłoniło wiele dużych sieci do rozpoczęcia oferowania takich usług i pozostania otwartymi.

Praktyka ta rozgniewała związek zawodowy „Solidarność”, który początkowo, przy wsparciu Kościoła katolickiego, zaproponował zakaz handlu. Zmusił rząd do zamknięcia luki.

Ostatecznie w październiku ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która będzie wymagać, by usługi pocztowe stanowiły ponad 40% przychodów danego lokalu, aby kwalifikować się do otwarcia w niedziele. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lutego.

Ponadto Ministerstwo Finansów ogłosiło, że przedsiębiorcy chcący nadal korzystać ze zwolnienia muszą prowadzić miesięczną ewidencję sprzedaży dla każdego punktu handlowego z osobna, nawet jeśli posiadają kilka w sieci.

WSPIERAJ BUDAPESZTOWY DZIENNIK BIZNESOWY

Produkowanie dziennikarstwa godnego miana to kosztowny biznes. Od 27 lat wydawcy, redaktorzy i reporterzy Budapest Business Journal starają się dostarczać Ci wiadomości biznesowe, które działają, informacje, którym możesz zaufać, które są oparte na faktach, dokładne i prezentowane bez obaw i przychylności.

Organizacje prasowe na całym świecie zmagały się ze znalezieniem modelu biznesowego, który umożliwiłby im dalsze doskonalenie się bez uszczerbku dla ich zdolności do wykonywania. Ostatnio niektórzy eksperymentowali z pomysłem zaangażowania swoich najważniejszych interesariuszy, swoich czytelników.

Chcielibyśmy zaoferować taką samą możliwość naszym czytelnikom. Chcielibyśmy zaprosić Cię do pomocy w dostarczaniu wysokiej jakości dziennikarstwa biznesowego, którego potrzebujesz. Kliknij nasz przycisk Wesprzyj BBJ, a będziesz mógł wybrać, ile i jak często przesyłasz nam swoje wpłaty.

READ  Czy retoryka antyniemiecka pomoże PiS utrzymać się u władzy? – DW – 10.11.2023