18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Napięcia ukraińsko-rosyjskie powracają, by nawiedzać polską walutę

(Bloomberg) –

Najczęściej czytane z Bloomberg

Polski złoty po raz kolejny wpada w niepokój inwestorów o rosnące napięcia między Rosją a Ukrainą.

We wtorek waluta osłabiła się drugi dzień z rzędu, pomimo sygnałów o bardziej agresywnych podwyżkach stóp ze strony prezesa banku centralnego. Złoty stracił do euro 1,1%, co czyni go drugim po rublu najgorszym wynikiem na rynkach wschodzących w tym tygodniu.

Spadek pogłębił się, mimo że niektóre ryzykowne aktywa odbiły się po poniedziałkowej porażce. Polskie akcje zwyżkowały w ciągu dnia, podczas gdy rówieśnicy regionalni – korona i forint są mocniejsze.

Uzależnienie Polski od importu energii z Rosji oraz fakt, że złoty jest bardziej płynny niż jego odpowiednicy na wschodzie Unii Europejskiej powodują, że waluta jest bardziej wrażliwa, Citigroup Inc. ekonomiści powiedzieli. Według InTouch Capital Markets Ltd, lokalizacja w kraju również nie pomaga.

„Jako kraj sąsiadujący z Ukrainą i Rosją, Polska jest potencjalnie bardziej narażona na problemy geopolityczne” – powiedział Piotr Matys, starszy analityk walutowy w InTouch. „Złoty może pozostać wrażliwy, dopóki nie pojawią się konkretne dowody na to, że Rosja podejmuje kroki w celu deeskalacji, wycofując przynajmniej część swoich wojsk z granicy z Ukrainą”.

Zachodni sojusznicy kontynuują wysiłki dyplomatyczne, aby zapobiec wojnie między Rosją a Ukrainą, chociaż Kreml ostrzegł, że decyzja USA o postawieniu 8500 żołnierzy w pogotowiu przed rozmieszczeniem w Europie Wschodniej „zaostrza napięcia”. Rosja wielokrotnie zaprzeczała planom inwazji na Ukrainę.

Jastrzębi zwrot polskiego gubernatora Adama Glapińskiego w piątek dał tylko krótkotrwałe wsparcie dla waluty. Zarówno Czechy, jak i Węgry mają wyższe stopy procentowe niż Polska, która wspiera koronę i forinta, powiedział Matys.

Złoty spadł o 0,4% do 4,583 za euro o 14:53. w Warszawie, prawie wymazując swój zysk w tym roku. Forint prowadził wzrosty na wschodzie Unii Europejskiej po tym, jak bank centralny Węgier podniósł jednomiesięczną stopę procentową o 50 punktów bazowych do 2,9%, więcej niż przewidywali ekonomiści.

READ  Konferencja prasowa Narodowego Banku Polskiego nie brzmi źle | Pstryknąć

(Aktualizuje rynki w całym tekście.)

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

© 2022 Bloomberg LP