24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Oczekiwanie, że zwycięży dobra wola” – dziennikarze sprzątają polskie media państwowe

„Oczekiwanie, że zwycięży dobra wola” – dziennikarze sprzątają polskie media państwowe

Kiedy w 2016 r. władzę objęła polska partia Prawo i Sprawiedliwość, usunięto starych pracowników z nadawców publicznych i zainstalowano lojalistów partyjnych. Fale radiowe szybko wypełniły się propagandą i wrogością ze strony ludzi, których rząd nie lubił.

Kiedy w październiku ubiegłego roku centrowcy doszli do władzy w wyborach, na korytarzach polskiej telewizji państwowej TVP doszło do bezprecedensowej czystki.

Dlaczego to napisaliśmy?

Skoncentrowana historia

Jak możemy przywrócić zaufanie do nadawcy publicznego, które odegrało kluczową rolę w zmianie rządu? Przed takim wyzwaniem stoją polscy dziennikarze TVP, państwowej telewizji, po ośmiu latach spolaryzowanych relacji.

„Miałem taką myśl w głowie” – mówi redaktor naczelny Maciej Czajkowski, zwolniony w 2016 roku, a teraz wracający do TVP. „Jeśli jest szansa na przywrócenie demokracji, a ja mogę w niej uczestniczyć i dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, to chcę tu być”.

Zmiana ram czasowych jest dla nas priorytetem. „Zmieniliśmy język, to była pierwsza rzecz” – mówi Pavez Puska, redaktor naczelny wieczornego programu informacyjnego TVP. „Bez nienawiści, bez jadu, bez nienawiści. Po drugie, uznaliśmy, że to jest telewizja publiczna, więc wszystkie grupy, nawet te, które nas nie rozpoznają, mają tu swoje miejsce. Tłumaczymy ludziom, że patriotyzm nie polega na byciu członkiem partii.

Gdy w 2016 roku w Polsce do władzy doszła prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość, Maciej Czajkowski stracił wszystko.

Następnie jeden z najwyższych rangą redaktorów pracujących w telewizji państwowej został zmieciony za drzwi wraz ze wszystkimi innymi dziennikarzami, którzy ślubowali bezstronność. Nosi ten wystrzał jako odznakę honoru.

„Jestem dumny, bo Piotr Krasko [one of Poland’s most popular news presenters] Zostałem zwolniony po raz pierwszy, po 15 minutach zostałem zwolniony” – mówi pan. Sajkowskiego. „Uratowaliśmy naszą wolność. Nie możemy pracować na rzecz prawa i sprawiedliwości.

Teraz, gdy centrowcy powrócili do władzy po październikowych wyborach, p. Okoliczności były idealne na powrót Czajkowskiego. Jego pierwszy dzień, w grudniu, był pełen bólu serca, emocji i nadziei. „Przychodziła mi do głowy taka myśl – jeśli jest szansa na przywrócenie demokracji, jeśli mogę w niej uczestniczyć i dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, to powinienem tu być” – mówi.

Prawo i Sprawiedliwość ustanowiło lojalistów partyjnych i wypełniło fale radiowe propagandą, a sprzątanie po rządach populistów było zadaniem bezprecedensowym. Obowiązek ten skłonił Pawła Płuską do porzucenia 22-letniej kariery w telewizji komercyjnej i przejścia do TVP, polskiego kanału telewizji państwowej.

„W oczach opinii publicznej wielu spodziewało się, że zwycięży dobro” – mówi Mr. Buska, obecnie redaktor naczelny wieczornego programu informacyjnego TVP, p. Współpracuje z nim Czajkowski. „To było dla nich nie do przyjęcia, że ​​ludzie są marginalizowani, izolowani, niszczeni i że w tym wszystkim uczestniczy telewizja publiczna. Dlatego zdecydowałam się tu przyjechać i się zmienić. Ponieważ to był sen, trzeba się w końcu obudzić.