18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska rozważa drastyczne środki, aby poradzić sobie z „eksplozją” COVID

Kobieta w masce ochronnej spaceruje przed centrum handlowym Slot Tarsi w centrum miasta, gdy rząd łagodzi ograniczenia dotyczące choroby koronowej (Govit-19) w Warszawie 4 maja 2021 r.

WARSZAWA, 20 października (Reuters) – Polska stoi w obliczu wybuchu przypadków Govt-19, które wymagają drastycznych działań. Po raz pierwszy od maja codziennie odnotowuje się ponad 5000 nowych infekcji, poinformował w środę minister zdrowia.

W ostatnich dniach Europę Środkową nękał gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19, budząc obawy, że wskaźniki szczepień, które są niższe niż w zachodniej części kontynentu, mogą wywołać nową falę szkód.

61% dorosłych Polaków jest w pełni zaszczepionych, co jest wynikiem niższym niż średnia UE wynosząca 74%.

Polska planuje w ciągu najbliższych kilku tygodni zaoferować wszystkim dorosłym dawki przypominające szczepionki na koronawirusa – powiedział premier Mathews Moraviki.

„Gdyby ludzie w wieku powyżej 18 lat otrzymali ostatnią dawkę co najmniej sześć miesięcy temu, mogliby otrzymać kolejną dawkę” – powiedział w poście na Facebooku.

Wcześniej minister zdrowia Adam Nidzeilsky ostrzegał, że od dwóch dni Polskę nękają „epidemie”. „Mamy 85% i ponad 100% wzrost z tygodnia na tydzień” – powiedział Nietzsche na konferencji prasowej.

Powiedział, że codzienne przypadki mogą wynieść „ponad 5000” w przyszłym tygodniu.

„Jeżeli ten trend utrzyma się przez kilka dni, chcielibyśmy to zauważyć, być może będziemy musieli podjąć drastyczne działania” – powiedział Nietzsche, dodając, że obecnie nie ma dyskusji na temat nałożenia kolejnego lokautu na rząd.

Zapytany, co rozumie przez „drastyczne” środki, Nietzsche powiedział, że obejmowałoby to bardziej rygorystyczne egzekwowanie istniejących przepisów dotyczących noszenia masek w pomieszczeniach i zachowania dystansu społecznego.

Program szczepień w Polsce znacznie spadł w ostatnich miesiącach, co doprowadziło do uświadomienia sobie, że niewielka liczba osób może nadal ignorować pewne ograniczenia.

READ  Protestujący wyrazili oburzenie z powodu przebywania francuskiej firmy w Rosji

Nietzsche powiedział, że te dwa fakty przyczyniły się do powstania, ponieważ nalegał na szczepienie Polaków i przestrzeganie zasad, na przykład noszenie masek w zamkniętych pomieszczeniach.

Kraj, w którym mieszka około 38 milionów ludzi, zgłosił w środę 5559 nowych infekcji koronawirusem i 75 zgonów.

Kiedy wiosną ubiegłego roku trzecia fala osiągnęła szczyt, kiedy liczba nowych przypadków dziennie przekroczyła 35 000 i zepchnęła opiekę zdrowotną na margines, liczba infekcji była ponad dwukrotnie większa niż tydzień temu.

Od wybuchu epidemii w Polsce zgłoszono łącznie 2 950 616 przypadków Govt-19 i 76 254 zgonów.

Raport Alana Charlischa, Pawła Florkiewicza i Anny Vladorsak-Chemchuk; Montaż przez Filippę Fletcher i Marka Heinrich

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.