29 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska potrzebuje oprogramowania szpiegującego, zeznaje były premier |  Gazeta Demokratów Arkansas

Polska potrzebuje oprogramowania szpiegującego, zeznaje były premier | Gazeta Demokratów Arkansas

WARSZAWA, Polska – Były polski premier Jarosław Kaczyski powiedział w piątek komisji parlamentarnej, że jego zdaniem Polska potrzebuje zaawansowanego oprogramowania szpiegującego, ale pomimo swojego przywództwa nie był zainteresowany tym, w jaki sposób i przeciwko komu zostanie ono wykorzystane.

Kaczyński zeznawał przed panelem podczas telewizyjnego przesłuchania w sprawie zakupu i nielegalnego wykorzystania zaawansowanego oprogramowania szpiegującego przez rząd kierowany przez jego partię Prawo i Sprawiedliwość, który sprawował władzę w latach 2015–2023. Dla bezpieczeństwa narodowego.

„Do Pegaza [spyware] „Wiedziałem, że to narzędzie do włamywania się do urządzeń komunikacyjnych i że jest ono potrzebne Polsce i że inne kraje je mają” – powiedział Kaczyński. [security] Usługi.”

Jednak później stwierdził, że „użycie Pegaza było legalne, nie miało wad i zostało użyte przeciwko 99% przestępców”.

Kaczyński przeważnie unikał bezpośrednich odpowiedzi na pytania, twierdząc, że nie pamięta faktów lub uchylając się od pochwał pod adresem rządu PiS. Śledztwo trwało kilka godzin.

Z ustaleń non-profit Citizen Lab Uniwersytetu w Toronto wynika, że ​​oprogramowanie szpiegowskie Pegasus pochodzące z izraelskiej NSO Group było wykorzystywane do szpiegowania urządzeń mobilnych przeciwników partii. Najnowsze szczegóły sugerują, że wykorzystano go także do przesłuchań niektórych kluczowych członków prawicowej partii Kaczyńskiego.

Doniesienia, o których po raz pierwszy poinformowała Associated Press w 2021 r., zszokowały Polską i spotęgowały obawy Unii Europejskiej, że rząd PiS podważa praworządność. Ranią także populistyczne referencje Kaczyńskiego. Polskie hacki są uważane za szczególnie rażące, ponieważ miały miejsce w państwie członkowskim UE.

Na początku procesu Kaczyński starał się unikać składania zeznań, argumentując, że ma jedynie częściową wiedzę na temat sposobu wykorzystania oprogramowania szpiegującego Pegasus, ale to, co wie, jest tajne i nie powinno być upubliczniane. Przesłuchanie.

Kaczyński odmówił powtórzenia części zeznań pod przysięgą, w której zadeklarował złożenie „całej prawdy”, co jednak opóźniło się ze względu na debatę komisji, czy złożył przysięgę prawidłowo.

READ  Anglia przekroczyła Andorę, a Polska przepłynęła obok San Marino

W toku postępowania Kaczyński zaatakował swoich politycznych rywali, obecny rząd, twierdząc, że śledztwo komisji stanowi „próbę polityczną” mającą na celu udowodnienie „iluzji, że w Polsce istnieje dyktatura”.

Kaczyński (74 l.) był premierem w latach 2006–2007, ale od chwili odejścia ze stanowiska nadal odgrywa ważną rolę w polskiej polityce, zwłaszcza gdy jego partia ponownie rządziła w latach 2015–2023. W czasach spyware był uważany za najpotężniejszego polityka w Polsce.

W styczniu 2022 roku Kaczyński przyznał, że kraj kupił zaawansowane oprogramowanie szpiegowskie od Grupy NSO, ale zaprzeczył, jakoby było ono wykorzystywane do ataków na jego przeciwników politycznych.

Obecny premier Donald Tusk powiedział, że poprzedni rząd wykorzystał Pegasusa nielegalnie i obrał za cel „bardzo długą” listę ofiar. Licencja Polski na korzystanie z Pegasusa została wygaszona w 2022 roku po doniesieniach o wykorzystaniu go przez rząd przeciwko przeciwnikom politycznym.

Pegasus zapewnia operatorom pełny dostęp do docelowych urządzeń mobilnych, umożliwiając im wyodrębnianie haseł oraz aktywację mikrofonu i kamery w celu podsłuchiwania w czasie rzeczywistym.

Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę w grudniu po porażce wyborczej. Nowy parlament, zdominowany przez koalicję prounijną, powołał specjalną komisję, która ma zbadać wykorzystanie oprogramowania szpiegującego przez poprzedni rząd. Oczekuje się, że komisja przesłucha także innych członków rządu i ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w zakresie prawa i sprawiedliwości.