29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska „zdecydowanie” zainteresowana kanadyjskim LNG: Duda

Polska „zdecydowanie” zainteresowana kanadyjskim LNG: Duda

Prezydent Polski twierdzi, że jego kraj jest „zdecydowanie” zainteresowany zakupem kanadyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), jeśli stanie się on dostępny, podczas gdy kanadyjski rząd federalny stwierdził, że „nie jest zainteresowany” dotowaniem przyszłych projektów.

Andrzej Duda podczas swojej tygodniowej wycieczki do Edmonton spotkał się z gospodarzem tury pytań CTV, Vassym Kapelosem, aby udzielić obszernego ekskluzywnego wywiadu.

Wywiad zostanie wyemitowany w niedzielę. Duda rozmawiał po polsku przez tłumacza.

Zapytany, czy Polska byłaby zainteresowana kanadyjskim LNG, Duda odpowiedział „oczywiście, że tak”.

„Jeśli Kanada jest skłonna dostarczać LNG do Polski, to mamy już nasz terminal LNG…” – powiedział, dodając, że istnieją już plany rozbudowy istniejącej infrastruktury w kraju.

Polska kupuje już LNG od firm z USA i Kataru, a Duda powiedział, że będzie zainteresowany produkcją kanadyjską, „jeśli będzie można go kupić po atrakcyjnej cenie”.

„Będzie także skłonny negocjować, rozmawiać i akceptować kanadyjski gaz” – powiedział.

Duda to kolejny europejski przywódca, który twierdzi, że może kupić kanadyjski LNG, jeśli będzie dostępny; Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział Kapelosowi w zeszłym miesiącu w ekskluzywnym wywiadzie dla CTV tury pytań, że jego kraj „zdecydowanie” będzie zainteresowany produkcją.

Według Natural Resources Canada istnieje osiem projektów LNG „na różnych etapach rozwoju”, przy czym pierwszy obiekt eksportowy ma rozpocząć działalność w przyszłym roku, a część będzie eksportować do krajów azjatyckich.

Od lat toczy się debata polityczna na temat tego, czy Kanada powinna eksportować do krajów europejskich.

Ponad dwa lata po inwazji Rosji na Ukrainę kwestia nabrała nowego znaczenia, ponieważ wiele krajów zachodnich próbuje stopniowo wycofywać się z zakupów rosyjskiej ropy.

Niemcy i Japonia wyraziły zainteresowanie zakupem kanadyjskiego LNG. Jednak w sierpniu 2022 r. premier Justin Trudeau powiedział, że nie przekonał go pomysł, aby eksport LNG był częścią długoterminowego planu Kanady mającej stać się niezawodnym dostawcą czystej energii do Europy.

READ  Gabriel Słonina woli Stany Zjednoczone od Polski

Natomiast w zeszłym miesiącu w wywiadzie dla CTV „Question Period” minister energii i zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson powiedział, że rząd federalny „nie jest zainteresowany” dotowaniem przyszłych projektów związanych ze skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Duda powiedział, że podczas niedawnej wizyty prezydenta w Kanadzie omawiał z Trudeau „kwestie energetyczne”, ale nie sprecyzował, czy poruszali temat LNG.

W wywiadzie Duda omówił także wojnę Rosji z Ukrainą i niebezpieczeństwo „nieodwracalnego” rosyjskiego imperializmu, swoje relacje z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, cel wydatków NATO na obronę oraz „gotowość” Polski do przyjęcia broni nuklearnej NATO. Udostępnianie planu.


Pełny wywiad Dudy w „Pytaniach” CTV możesz obejrzeć w odtwarzaczu wideo na górze tego artykułu.


Z plikami Stephanie Haw, starszej producentki tury pytań w CTV