29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska obniża status misji w Izraelu, mówi, że nie wycofa ambasadora

Polskie MSZ poinformowało w czwartek, że Izrael nie ma ambasadora przy Unii Europejskiej, co ograniczyłoby rozmiary izraelskiej misji w Polsce.

Tradycyjnie delikatne stosunki dwustronne pogorszyły się latem po przyjęciu przez Polskę ustawy zakazującej dochodzenia roszczeń o odzyskanie części skonfiskowanego mienia, w tym ofiar Holokaustu. Izrael zaprotestował.

Polskie ministerstwo zdecydowało, że jego ambasador Marek Makhrovsky nie powinien wracać do Tel Awiwu po wakacjach. Od tego czasu został przydzielony do Waszyngtonu.

Rzecznik ministerstwa Łukasz Jasina powiedział agencji Associated Press, że „obecnie nie ma planów mianowania nowego ambasadora Tel Awiwu”.

Misja Izraela w Polsce pozostaje tylko u władzy, po wcześniejszych napięciach, ale urzędnik ambasady, Tal Ben-Ari Yalon, został latem odwołany do Izraela. Ma wrócić do Warszawy.

Stosunki dwustronne zostały przywrócone do 1948 r., jeszcze w 1990 r. – po okresie komunizmu – i przez różne etapy, po niedawnym uchwaleniu przez Polskę prawa administracyjnego, wyznaczały termin odzyskania zajętych nieruchomości.

Ocaleni z Holokaustu i aktywiści biorą udział w proteście 8 lutego 2018 r. w Ambasadzie RP w Tel Awiwie. (Tomer Neuberg / Flash90)

W lipcu polski ustawodawca uchwalił ustawę, która nie miałaby w przyszłości przywracać spadkobiercom majątku przejętego przez nazistów podczas Holokaustu. W odpowiedzi na ustawę podpisaną przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, minister spraw zagranicznych Jair Lapit nazwał ją „semicką i niemoralną”.

Labid zarzucił Polsce, że „staje się najbardziej antydemokratycznym, liberalnym krajem, który nie szanuje największej tragedii w historii ludzkości”. Polska odpowiedziała oskarżając Izrael o „bezpodstawne i nieodpowiedzialne” zachowanie, a oba kraje odwołały swoich ambasadorów.

Polscy urzędnicy mówią, że są zainteresowani wysłaniem ambasadorów obu krajów na ich stanowiska, ale Izrael nadal niechętnie podejmuje ten krok.

READ  Prezydenci Niemiec i Polski spotykają się, by świętować porozumienie z 1991 roku

Na początku tego miesiąca rzecznik MSZ powiedział The Times of Israel, że jakakolwiek poprawa stosunków jest „zasadniczo zależna od Polski”: „przyczyna kryzysu”. [restitution] Prawo. Aby rozwiązać problem, muszą go rozwiązać.

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid robi gesty podczas spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w Moskwie 9 września 2021 r. (Via Alexander Nemenov / Pool Photo AP)

Rzecznik poinformował w środę, że Polska nie zajęła się jeszcze ustawą, więc ambasador Izraela nie wróci w najbliższym czasie do Warszawy.

Warszawa twierdzi, że prawo wzmocni stabilność prawną na rynku nieruchomości, ale protestujący twierdzą, że jest niesprawiedliwe wobec osób, które przeżyły Holokaust i ich rodzin, które mają uzasadnione roszczenia.

Ustawa wyznacza termin od 10 do 30 lat w stosunku do wcześniejszych decyzji administracyjnych dotyczących odzyskania mienia utraconego podczas II wojny światowej.

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uchwalił kompleksowego ustawodawstwa krajowego dotyczącego odzyskiwania lub rekompensaty własności prywatnej skonfiskowanej przez nazistów lub znacjonalizowanej przez reżim komunistyczny.

Podaruj oświecający prezent Chanuka

Oto dar Chanuki, który inspiruje wiedzę i wgląd w Izrael i naród żydowski.

Członkostwo w programie Times of Israel Community Prize oferuje odbiorcy pełne korzyści z członkostwa w ciągu jednego roku w specjalnej obniżonej cenie.

Ucz się więcej

Ucz się więcej

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać

Jesteś poważny. Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – aby dostarczać wymagającym czytelnikom, takim jak Ty, wiadomości o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. Podobnie jak inne serwisy informacyjne, nie znosiliśmy Pay. Ale ponieważ gazeta, którą tworzymy, jest tak droga, zapraszamy do przyłączenia się czytelników, którzy stali się ważni dla Times of Israel. Czasy społeczności Izraela.

READ  Protestujący wyrazili oburzenie z powodu przebywania francuskiej firmy w Rosji

Korzystając z The Times of Israel, możesz pomóc naszemu wysokiej jakości magazynowi za 6 USD miesięcznie Bez reklam, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać