24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wezwała NATO do wysłania większej liczby żołnierzy w związku z obawami o Rosję

Polska wezwała NATO do wysłania większej liczby żołnierzy w związku z obawami o Rosję

Gwardia Narodowa Armii USA z 3. batalionu 161. piechoty odchodzi na emeryturę podczas szkolenia 8 listopada 2021 r. na poligonie Femo Biski w Polsce. Polska niedawno zaapelowała o wysłanie większej liczby wojsk NATO do wschodniej części sojuszu. (Jacob Bradford / Armia USA)

Stuttgart, Niemcy – Polska wezwała NATO do wysłania posiłków na wschód w związku z obawami związanymi z rozbudową wojsk rosyjskich w pobliżu Ukrainy, która ma być przedmiotem rozmów koalicyjnych wysokiego szczebla na Łotwie w przyszłym tygodniu, w tym sekretarz stanu USA Anthony Blinken .

W czwartek w siedzibie NATO w Brukseli prezydent Andrzej Duda powiedział, że konieczne jest wzmocnienie obecności wojskowej na wschodzie NATO.

„Ta czujność i czujność NATO jest niezbędna dla bezpieczeństwa wojskowego sojuszników” – powiedział Duda dziennikarzom po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Duda powiedział, że zwiększoną obecność NATO można zademonstrować wzmacniając zdolności sił powietrznych i nadzoru granic na wschodzie oraz wysyłając do regionu dodatkowe jednostki. Dodał, że należy rozważyć „wzmocnienie gotowości” jednostek NATO już utworzonych w Polsce i krajach bałtyckich.

„Naszym postulatem jest zwiększenie gotowości sojuszu i zwiększenie alarmu strategicznego, zwłaszcza w celu monitorowania sytuacji we wschodniej części NATO” – powiedział.

Apel pojawia się, gdy Polska zmaga się z kryzysem na swojej granicy z bliskim sojusznikiem Rosji, Białorusią.

Od tygodni tysiące migrantów utknęło na granicy, próbując dostać się do Polski. Podobne wydarzenia miały miejsce na granicach Białorusi, gdzie ministrowie spraw zagranicznych NATO spotkali się we wtorek z sojusznikami Litwy i Łotwy.

Alianci oskarżyli władze Białorusi o planowanie kryzysu granicznego w obliczu różnych sankcji nałożonych przez Unię Europejską.

Tymczasem struktura wojskowa Rosji poza wschodnią Ukrainą budzi obawy, że Moskwa planuje inwazję na ten kraj na dużą skalę.

READ  Wielka Brytania wysyła 140 inżynierów na granicę Polski z Białorusią

Według NATO obie kwestie będą na porządku dziennym, gdy ministrowie spraw zagranicznych spotkają się w Rydze na dwudniowe rozmowy.

Stoltenberg podkreślił, że sojusznicy mają już znaczącą obecność w regionie. Chociaż NATO od dawna prowadzi patrole z powietrza na Bałtyku, od 2017 r. rozmieszcza zespoły wojenne w trzech krajach bałtyckich i Polsce i czeka na ewentualną rosyjską okupację.

W Polsce wojsko amerykańskie jest odpowiedzialne za kierowanie wielonarodowymi siłami operującymi około 80 mil od granicy kraju z armią rosyjską w Kaliningradzie.

„Polska ma dużo NATO… więc Polska stoi za NATO, NATO stoi za Polską” – powiedział Stoltenberg.

Podpis autora

John Vandiver

John relacjonował operacje wojskowe USA w Europie i Afryce. Mieszkał w Stuttgarcie w Niemczech, wcześniej pracował dla gazet w New Jersey, Północnej Karolinie i Maryland. Jest absolwentem Uniwersytetu Delaware.Świergot


E-mail