3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Całkowitą ilość jabłek w Polsce szacuje się na 4,5 mln ton”

„Całkowitą ilość jabłek w Polsce szacuje się na 4,5 mln ton”

Prognozy dotyczące zbiorów jabłek w Europie zostały ostatnio obniżone, co przekłada się na perspektywy zbiorów jabłek w Polsce. Ze względu na lepsze warunki pogodowe ten sezon jest dwa razy większy niż we Włoszech i Francji.

Jak mówi Jan Nowakowski, w tym roku polskie sady będą miały mnóstwo jabłek dobrej jakości: „W tym sezonie będziemy mieli sporą ilość jabłek, 10 proc. więcej jabłek niż w roku ubiegłym i owoce dobrej jakości. Bez wiosennych przymrozków, łagodnego lata i tylko kilku gradobicia będziemy mieć dobre plony do zbiorów. Całkowita ilość jabłek w Polsce szacowana jest na 4,5 mln ton, dwukrotnie więcej niż we Francji czy we Włoszech. Również w tym sezonie widzimy ogromny wybór pysznych odmian kala, złotych i czerwonych.

Przy oczekiwanej produkcji nieco niższej niż początkowo zapowiadano polscy eksporterzy będą mieli solidną szansę na dostarczenie swoich jabłek na rynki europejskie. „Wszystkie kraje europejskie będą nadal kupować jak najwięcej lokalnych jabłek. Polskie jabłka będą miały duże znaczenie dla zaspokojenia popytu większości krajów w Europie. W tym sezonie będziemy również eksportować jabłka do Afryki i Azji. Rynki europejskie nadal są naszym głównym kierunkiem eksportu , a następnie Egipt, Indie i Wietnam, czy też nowe zagraniczne kraje, takie jak Bangladesz.

Choć na rynkach europejskich wszystko jest droższe, Nokowski mocno wierzy, że jabłka zawsze będą miały miejsce w domach europejskich konsumentów. „Inflacja dotyka wszystkich krajów na całym świecie, nawet takiego kraju jak Szwajcaria. Powoduje to słaby budżet dla przeciętnych rodzin, ale z powodu pandemii Covid jabłka są ważnym owocem do jedzenia i szczególnie zdrowym. Jestem pewien, że wszystkie jabłka znajdą drogę na stoły konsumentów.

Po więcej informacji:
Jana Nokowskiego
Geneza jest nowa
Telefon: +48223783405
E-mail: [email protected]

READ  Anand wygrywa szybką porcję: 2022 Superbed Rapid & Blitz Polska, dzień 3