22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pierwszy w Polsce model H Hercules wchodzi do krajowej produkcji |  Aktualności

Pierwszy w Polsce model H Hercules wchodzi do krajowej produkcji | Aktualności

Pierwszy z pięciu taktycznych transportów Lockheed Martin C-130H zakupionych na użytek Polskich Sił Powietrznych wylądował na lotnisku w Bydgoszczy 15 lipca.

Zgodnie z umową podpisaną w kwietniu 2021 r. H-Model Hercules jest przenoszony z nadwyżek amerykańskich sił powietrznych w ramach programu Waszyngtonu Excess Defense Articles.

Warszawa płaci 14,3 mln USD za częściowy zwrot przesyłek i przekazanie do Europy, podczas gdy USA szacują ich wartość na 60 mln USD.

Planowa obsługa zajezdni będzie wykonywana w Wojskowych Zakładach Lotniczych WZL-2 w Bydgoszczy przed przekazaniem aktywów do eksploatacji w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Ich stan techniczny został wcześniej oceniony przez polski personel podczas oględzin przeprowadzonych w 309. magazynie Space Maintenance and Regeneration Group w Davis-Monthan AFB w Arizonie.

Hercules zostanie doposażony w dodatkowe wyposażenie w kraju, aby sprostać wymaganiom Sił Powietrznych RP, a dostawy powinny zostać zrealizowane do połowy 2024 roku.

Wyprodukowane w 1985 r. i wycofane ze służby w USAF w 2017 r. używane samoloty C-130H (w tym wiodący obecnie egzemplarz w Bydgoszczy, dawniej 85-0035) są o 15 lat młodsze od pięciu modeli E Herkulesów wystawianych przez Polskie Siły Powietrzne w latach 2009 i 2012.

Jak wynika z wcześniejszego oświadczenia MON, „decyzję o terminach wycofania C-130E podejmie ich użytkownik, mając na uwadze bezpieczeństwo wymaganych zdolności i stan samolotu”.

READ  Granica polsko-białoruska: Zamarznięci migranci na granicy UE