18 sierpnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Po roku gorzkich sporów dyplomatycznych izraelski ambasador w Polsce został przeniesiony

Ambasador Izraela w Polsce Yaakov Livneh złożył we wtorek listy uwierzytelniające prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, rok po tym, jak oba kraje zerwały stosunki dyplomatyczne.

Prezydent Isaac Herzog podziękował Ducie za otrzymanie listów uwierzytelniających od ambasadora Jakowa Liwnego, co było „ważnym pierwszym krokiem w rozwoju stosunków izraelsko-polskich. Mam nadzieję, że wkrótce otrzymam listy uwierzytelniające nowego ambasadora RP w Izraelu.

Duda powiedział Herzogowi W rozmowie telefonicznej Ogłoszenie przez Polskę w zeszłym tygodniu, że wyśle ​​swojego ambasadora w celu przedstawienia listów uwierzytelniających, było jeszcze mocniejszym sygnałem, że oba kraje wychodzą poza zaciekłą awanturę. Polski prezydent powiedział we wtorek, że on i Herzog „zgodzili się, że czas wrócić do normalnych stosunków”.

Obaj sojusznicy od zeszłego roku blokowali rogi w związku z polskim ustawodawstwem dotyczącym Holokaustu, a wojujące historie o roli Polski jako ofiary nazistowskiego reżimu i jako kolaboranta w nazistowskim masowym zabijaniu Żydów podsyciły napięcia między Izraelem. i Polska w ostatnich latach.

W lipcu 2021 r. polski ustawodawca uchwalił ustawę uniemożliwiającą w przyszłości restytucję spadkobiercom mienia zagarniętego przez nazistów podczas Holokaustu. W odpowiedzi na podpisaną przez Dudę ustawę minister spraw zagranicznych Yair Lapid nazwał ją „antysemicką i niemoralną”.

Izrael odwołał swojego ambasadora w Warszawie w następnym miesiącu na konsultacje, a Lapid polecił ambasadorowi Polski w Izraelu pozostanie na wakacjach w swojej ojczyźnie.

Ale po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Livneh objął w lutym swoje stanowisko w Warszawie, aby koordynować izraelskie wysiłki zmierzające do wyciągnięcia ludności cywilnej z Ukrainy i udzielenia pomocy Kijowowi. Dwóch polskich prawodawców odwiedziło Kneset w czerwcu, po raz pierwszy od 2017 roku.

Istnieją jednak różnice zdań. W zeszłym miesiącu, Izrael Wycieczki edukacyjne odwołane Dla tysięcy uczniów szkół średnich w Polsce tego lata polski rząd próbuje ograniczyć program nauczania o Holokauście nauczany dla izraelskich dzieci.

READ  Chopin: muzyka polska w geniuszu człowieka

Dołącz do naszego izraelskiego doświadczenia kulinarnego!

Kuchnia izraelska szturmem podbija świat. Oto jest Masz możliwość dołączenia…

Społeczność Times of Israel jest podekscytowana prezentacją naszej nowej wirtualnej serii kulinarnej, P’devanŚwiatowej sławy szefowie kuchni pokazują, jak przyrządzać klasyczne i nowoczesne dania izraelskie.

Ucz się więcej

Ucz się więcej

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy The Times of Israel – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, wiadomości o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych stacji informacyjnych, nie stawiamy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy do przyłączenia się czytelników, którzy stali się krytycznymi czytelnikami The Times of Israel. Czasy społeczności Izraela.

Korzystając z The Times of Israel, możesz wesprzeć nasz wysokiej jakości magazyn za 6 USD miesięcznie Bez reklamJak również dostęp Ekskluzywna zawartość Dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję,
David Horowitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać