18 sierpnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zyski portugalskiego Geronimo Martins rosną, dopingowane przez uchodźców w Polsce

Ludzie ustawiają się w kolejce przed supermarketem Pingo Doce, gdy choroba koronawirusa (COVID-19) nadal rozprzestrzenia się w Lizbonie, Portugalia, 19 marca 2020 r. REUTERS/Rafael Marchante

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

LIZBONA, 26 lipca (Reuters) – numer Portugalii. 2 Sprzedawca detaliczny, Geronimo Martins (JMT.LS)We wtorek odnotował 35% wzrost dochodu netto w drugim kwartale, przy wysokiej sprzedaży na kluczowym rynku w Polsce, wspieranej przez konsumpcję milionów ukraińskich uchodźców w warunkach rosnącej inflacji.

Firma odnotowała zysk netto w wysokości 173 mln euro między kwietniem a czerwcem, wliczając w to tegoroczne Święta Wielkanocne, w porównaniu ze 129 mln euro rok temu, kiedy dotknęły ją ograniczenia COVID-19.

Napisano w komunikacie: „W Polsce sprzedaż żywności odnotowała solidny wzrost, napędzany przez wyższą inflację

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

zwiększa się głośność”.

„Powinny się przyczynić do tego działania podjęte przez rząd w celu ochrony konsumentów przed rosnącą presją na dochód rozporządzalny w związku z napływem ukraińskich uchodźców do Polski w połączeniu z rosnącą bazą konsumencką.

do tego trendu” – powiedziała firma.

Skonsolidowana sprzedaż wzrosła w drugim kwartale o 24,5%, do 6,37 mld euro, dzięki wiodącej na rynku polskiej sieci detalicznej firmy Biedronka, której sprzedaż wzrosła o 24% do 4,45 mld euro.

Inflacja żywności w Polsce osiągnęła 11,1% w drugim kwartale, w porównaniu z 8,7% w poprzednich trzech miesiącach, mimo że stawka podatku od wartości dodanej (VAT) na podstawowe artykuły spożywcze została obniżona do zera od lutego.

Organizacja Narodów Zjednoczonych oszacowała pod koniec maja, że ​​po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego Ukrainę opuściło około 3,5 miliona ludzi.

W Portugalii sprzedaż w sieci supermarketów Bingo Dos wzrosła o 11% do 1,1 mln euro.

READ  Odwrotna dostawa z Niemiec do Polski przez Jamał-Europa trwa już trzeci dzień - Biznes i Ekonomia

Zysk przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji (EBITDA) wzrósł w drugim kwartale o 22% do 479 mln euro.

Marża EBITDA brutto spółki – kluczowa miara rentowności – była stabilna na poziomie 7,2% w pierwszym półroczu, podczas gdy marża Biedronki spadła do 8,7% z 8,9%.

Dyrektor generalny Pedro Soares dos Santos powiedział, że istnieje „duża niepewność”, ale powiedział, że firma „wykazała się umiejętnością poruszania się po burzliwych wodach” dzięki strategii rentownego i zrównoważonego wzrostu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Sergio Gonçalves Matthew Lewis w Lizbonie Editing

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.