26 listopada, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

ORLEN zbuduje w Polsce trzy nowe stacje wodorowe

W ramach projektu „Hydrogen Eagle” firma zamierza zbudować sieć 100 lokalizacji paliw wodorowych w Europie Środkowej.


PKN Orlen uruchomi w Polsce trzy publiczne stacje tankowania pojazdów wodorowych. W ramach podpisanej niedawno umowy projektowej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nowe tereny powstaną w miastach Wałbrzych, Poznań i Katowice.

Inwestycja stanowi kolejny solidny krok w realizacji pełnej strategii firmy w zakresie wodoru w łańcuchu wartości. Jej projekt „Hydrogen Eagle” został niedawno zatwierdzony przez Komisję Europejską w ramach projektu Hy2Use, kluczowego projektu o znaczeniu ogólnoeuropejskim (IPCEI) i jest jedyną polską inicjatywą spośród wyselekcjonowanej grupy 35 projektów zgłoszonych przez wnioskodawców z 13 krajów europejskich.

„Zdecydowane wejście PKN Arlen na rynek wodoru i ugruntowanie pozycji lidera to efekt realizowanej od wielu lat wizji transformacji energetycznej. Tylko silna, duża grupa może jednocześnie zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne kraju i dysponować niezbędną energią do wdrażamy najnowocześniejsze technologie na poziomie europejskim” – powiedział PKN, prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Strategia Grupy Arlen w zakresie wodoru zakłada stworzenie do 2030 r. sieci ponad 100 stacji paliw wodorowych w Europie Środkowej, które będą obsługiwać pojazdy drogowe i szynowe w sektorze prywatnym, publicznym i towarowym. Przełożyłoby się to na 57 stacji w Polsce, 28 stacji w Czechach i 26 stacji na Słowacji.

Dostawy wodoru są możliwe dzięki planowi stworzenia do 2030 roku międzynarodowej sieci hubów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych obiektów do przetwarzania odpadów komunalnych na wodór zero- i niskoemisyjny. Wydatki inwestycyjne Grupy na projekty wodorowe wyniosą do 2030 r. 7,4 mld zł.

Powiązane treści

Omówić

READ  Noc jedności polsko-ukraińskiej w Buffalo