3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Operacje rozbiórkowe prowadzone przez Izrael niszczą dzielnice Gazy

Operacje rozbiórkowe prowadzone przez Izrael niszczą dzielnice Gazy

Budynki mieszkalne zburzone przez siły izraelskie w styczniu w pobliżu granicy Gazy z Izraelem.

Hotel wypoczynkowy z widokiem na Morze Śródziemne. Wielopiętrowy gmach sądu wybudowany w 2018 roku. Dziesiątki domów zostały zniszczone w ciągu kilku sekund po naciśnięciu spustu.

Szkody spowodowane izraelskim atakiem powietrznym na Gazę zostały dobrze udokumentowane. Jednak izraelskie siły lądowe przeprowadziły również falę kontrolowanych bombardowań, które radykalnie zmieniły krajobraz w ostatnich miesiącach.

Od listopada co najmniej 33 kontrolowane wyburzenia zniszczyły setki budynków – w tym meczety, szkoły i całe dzielnice mieszkalne – jak wynika z analizy „New York Timesa” materiałów izraelskich wojskowych, filmów z mediów społecznościowych i zdjęć satelitarnych, które ukazały się w listopadzie.

W odpowiedzi na pytania dotyczące wyburzeń rzecznik IDF powiedział, że żołnierze „identyfikują i niszczą infrastrukturę terrorystyczną zlokalizowaną między innymi wewnątrz budynków” na obszarach cywilnych – dodając, że czasami całe dzielnice służą Hamasowi jako „pola bojowe”. Wojownicy.

Kontrolowane wyburzenia w Gazie

„The Times” zweryfikował ponad dwadzieścia eksplozji w filmach opublikowanych od 15 listopada do 24 stycznia.

Miasto Gaza Budynki mieszkalne

Studzienka Wiejska dzielnica mieszkaniowa

Chuza Budynki mieszkalne

Miasto Gaza Ośrodek Błękitna Plaża

Miasto Gaza Budynki mieszkalne

Miasto Gaza Budynki mieszkalne

Miasto Gaza Plac Palestyny

Beit Hanun Dwie szkoły ONZ

Bani Suhaila Budynki mieszkalne

Miasto Gaza Wiele budynków

Chuza Budynki mieszkalne

Miasto Gaza Wielopiętrowy budynek

Miasto Gaza Budynek dwukondygnacyjny

Bani Suhaila Meczet Al-Dhalal

Miasto Gaza budynek mieszkalny

Miasto Gaza budynek mieszkalny

Chuza Budynki mieszkalne

Al-Zahraa Uniwersytet Al-Isra

Miasto Gaza Budynki mieszkalne

Źródło Wiele budynków

Miasto Gaza Budynki mieszkalne

Al-Zahraa Pałac Sprawiedliwości w Gazie

Bani Suhaila Budynki mieszkalne

Chuza Budynki mieszkalne

Studzienka Wiejska dzielnica mieszkaniowa

Beit Hanun Wiele budynków

Al-Mughraqa Kampus Uniwersytetu Al-Azhar

Bani Suhaila Budynki mieszkalne

Izraelscy urzędnicy, wypowiadając się anonimowo, ponieważ nie byli upoważnieni do publicznego wypowiadania się na ten temat, powiedzieli, że Izrael chce zburzyć palestyńskie budynki w pobliżu granicy w ramach wysiłków na rzecz stworzenia „strefy buforowej” bezpieczeństwa w Gazie, co utrudni Palestyńczykom . bojowników do przeprowadzenia ataków transgranicznych, takich jak ten, który miał miejsce w południowym Izraelu 7 października.

READ  Nieporozumienia w sprawie funduszy imigracyjnych przenika szczyt UE - POLITICO

Jednak większość miejsc rozbiórki wskazanych przez „The Times” miała miejsce poza tak zwaną strefą buforową. Liczba potwierdzonych wyburzeń – w oparciu o dostępność dowodów wizualnych – może stanowić jedynie ułamek faktycznej liczby przeprowadzonych przez Izrael od początku wojny.

Armia izraelska przeprowadziła kontrolowane rozbiórki w Gazie

Na filmie widać miejsce rozbiórki

Obszary dotknięte wojną

Źródła: analiza filmów i zdjęć satelitarnych z mediów społecznościowych New York Times; Analiza uszkodzeń danych z satelity Copernicus Sentinel-1 przeprowadzona przez Corey Cher Z Centrum Absolwentów CUNY Jamona van den Hoeka Z Uniwersytetu Stanowego Oregonu

Uwaga: dane analizy szkód są dostępne do 29 stycznia do godz. 5:44 w Gazie i Izraelu.

Aby przeprowadzić te wyburzenia, żołnierze wchodzą do wybranych budynków, aby podłożyć miny lub inne materiały wybuchowe, a następnie wychodzą, aby pociągnąć za spust z bezpiecznej odległości. W większości przypadków siły izraelskie oczyściły i zabezpieczyły okoliczne tereny. Jednak na obszarach, gdzie toczy się aktywna walka, wyburzenia nie są pozbawione ryzyka.

W zeszłym tygodniu dwudziestu jeden izraelskich żołnierzy zginęło, gdy ich jednostka przygotowywała się do wysadzenia kilku budynków w pobliżu granicy w środkowej Gazie. Izraelscy urzędnicy powiedzieli, że palestyńscy bojownicy wystrzelili w ich kierunku granat o napędzie rakietowym, powodując eksplozję ładunku wybuchowego.

Według admirała Daniela Hagari, głównego rzecznika IDF, żołnierze oczyszczali teren, aby umożliwić mieszkańcom południowego Izraela bezpieczny powrót do swoich domów.

W grudniu rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział, że utworzenie strefy buforowej wzdłuż mniej więcej 56-milowej granicy Gazy z Izraelem byłoby równoznaczne z „naruszeniem” wieloletniego stanowiska Waszyngtonu przeciwko zmniejszaniu terytorium Gazy. Eksperci prawa humanitarnego twierdzą, że wyburzenia – które uniemożliwiłyby niektórym Palestyńczykom ostateczny powrót do swoich domów – mogą naruszać zasady wojenne zabraniające celowego niszczenia mienia cywilnego.

READ  Dymisja trzeciego w ciągu miesiąca ministra japońskiego rządu ciosem dla premiera

Na jednym z filmów przedstawiających rozbiórkę pod koniec listopada kontrolowana eksplozja zniszczyła co najmniej cztery wielopiętrowe budynki mieszkalne położone zaledwie kilka przecznic od dużego szpitala w mieście Gaza. W grudniu kolejna rozbiórka zniszczyła kilkanaście budynków wokół centralnego placu Palestyny, na którym według izraelskiego wojska znajdowała się duża sieć tuneli.

Kontrolowana operacja rozbiórki na placu Palestyny ​​w mieście Gaza

Według szacunków analiz satelitarnych co najmniej połowa budynków w Gazie została uszkodzona lub zniszczona od początku wojny. Chociaż większość zniszczeń jest spowodowana nalotami i walkami, duże, kontrolowane wyburzenia stanowią jedne z najbardziej niszczycielskich wydarzeń.

W mieście Khuza'a, położonym wzdłuż strefy buforowej na wschód od Khan Yunis, w południowej Gazie, nagrania wideo z początku stycznia pokazują żołnierzy przeprowadzających kilka zamachów bombowych, niszcząc prawie 200 domów. Inne filmy pokazują żołnierzy strzelających racami i klaszczących podczas rozbiórki.

Kontrolowane wyburzenia w Khuza'a

Jedna z największych rozbiórek zidentyfikowanych przez „The Times” miała miejsce w Shejaiya, dzielnicy mieszkalnej na obrzeżach miasta Gaza. Według grudniowych zdjęć satelitarnych w tej samej okolicy w ciągu trzech tygodni zniszczono dziesiątki domów.

Kontrolowana operacja rozbiórki w Shujaiya w mieście Gaza

Na niektórych filmach wydaje się, że wyburzenia dotyczą infrastruktury podziemnej. Inne przedstawiają niszczenie meczetów, szkół ONZ i budynków uniwersyteckich – w tym zburzenie Uniwersytetu Al-Isra w połowie stycznia, co wywołało powszechne potępienie po tym, jak wideo rozprzestrzeniło się w Internecie.

Rozbiórka Uniwersytetu Al-Isra w Gazie jest pod kontrolą

Po tym, jak urzędnicy amerykańscy zadali pytania dotyczące decyzji o zburzeniu uniwersytetu, armia izraelska oświadczyła, że ​​incydent jest „w trakcie przeglądu”. Podczas gdy izraelskie siły lądowe oczyściły i zabezpieczyły miejsce, wojskowi stwierdzili, że wcześniej służyło ono jako obóz szkoleniowy Hamasu i zakład produkujący broń, czego „The Times” nie był w stanie zweryfikować.

READ  Statek wycieczkowy Royal Caribbean pomaga ewakuować obywateli USA z Izraela

„Wcześniejsze wykorzystanie ich przez wrogich bojowników nie usprawiedliwia takich zniszczeń” – stwierdził Marco Sassoli, profesor prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Genewskim, który podkreślił, że takie wyburzenia powinny mieć miejsce tylko wtedy, gdy są absolutnie niezbędne do celów wojskowych. Operacje. „Nie mogę sobie wyobrazić, jak coś takiego mogłoby przydarzyć się uniwersytetowi, parlamentowi, meczetowi, szkole czy hotelowi w środku Strefy Gazy”.

Rzecznik izraelskiej armii powiedział, że wszystkie działania podejmowane przez siły izraelskie „opierają się na konieczności wojskowej i są zgodne z prawem międzynarodowym”.

Dla Palestyńczyków wyburzenia są kolejnym symbolem strat i zniszczeń w Gazie, rodząc pytania o przyszłość Strefy Gazy po dziesięcioleciach wysiedleń i wojen.

Husam Zomlot, ambasador Palestyny ​​w Wielkiej Brytanii, powiedział: „Plan Izraela polega na zniszczeniu Gazy i uczynieniu jej niezdatną do zamieszkania i pozbawioną życia”. „Celem Izraela zawsze było uniemożliwienie naszemu narodowi powrotu do swojej ziemi”.

Dwa dni po zabiciu 21 izraelskich żołnierzy w środkowej Gazie nakręcono kolejny film przedstawiający rozbiórkę. Żołnierz mówi w nim, że ku ich pamięci zniszczeniu ulegnie 21 domów.

Kontrolowana operacja rozbiórki w Bani Suhaila, Khan Yunis

Żołnierze na filmie zaczynają odliczać i następuje ogromna eksplozja.

Źródła i metodologia

Zdjęcia satelitarne wykonane przez Planet Labs. Zdjęcie placu Palestine w mieście Gaza wykonano 24 grudnia 2023 r. Zdjęcie Khuza'a wykonano 16 stycznia 2024 r. Zdjęcie Shuja'iyya w mieście Gaza wykonano 26 grudnia 2023 r.

Reporterzy Timesa przejrzeli i zweryfikowali dziesiątki filmów z oficjalnych izraelskich źródeł wojskowych, mediów i kont w mediach społecznościowych, w tym posty żołnierzy dokonujących rozbiórek w Gazie. Dziennikarze porównali materiał filmowy ze zdjęciami satelitarnymi i geoprzestrzennymi bazami danych, aby potwierdzić datę, lokalizację i zasięg przestrzenny wyburzeń.

Do raportu przyczynili się Eric Toler, Patrick Kingsley i Aaron Boxerman. Meg Feeling brała udział w produkcji wideo.