3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Śmierć 16-letniej demonstrantki Niki Chakarami podsyca gniew w Iranie

Śmierć 16-letniej demonstrantki Niki Chakarami podsyca gniew w Iranie

Śmierć 16-letniej dziewczynki podczas trwających antyrządowych protestów w Iranie – i pozorna próba zatuszowania tego przez władze – dała protestującym kolejny krzyk.

Nika Shakarami zniknęła w Teheranie 20 września po spaleniu zasłony w proteście przeciwko prześladowaniom ze strony sił bezpieczeństwa i jej rodziny. BBC perski, powołując się na relację przyjaciela, który był z nią w tym czasie. Następnie rząd odmówił ujawnienia jej miejsca pobytu, ukradł jej ciało w celu potajemnego pochówku i naciskał na krewnych, aby składali fałszywe zeznania na temat jej śmierci, jak twierdzi rodzina.

Jej historia jest niesamowicie podobna do historii Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki, której śmierć 16 września w areszcie irańskiej „policji moralnej” wywołała największe demonstracje, jakie Iran widział od kilku lat. Władze powiedziały, że Amini doznał ataku serca po aresztowaniu za rzekome naruszenie surowego irańskiego kodeksu ubioru i opublikowały zmienione materiały jako dowód. Ale jej rodzina uważa, że ​​była źle traktowana, a na jej pogrzebie żałobnicy wykrzykiwali „Śmierć dyktatorowi” – ​​zabronione odniesienie do najwyższego przywódcy Iranu – zanim policja ją zaatakowała.

Protesty przetaczające się przez cały kraj stanowią teraz ogromne wyzwanie dla religijnych przywódców Iranu, odzwierciedlając dziesięciolecia tłumionego gniewu z powodu ubóstwa, represji, segregacji płci i łamania praw człowieka. Przywódcy Iranu oskarżyli Zachód o powstanie ludowe i rozpoczęli brutalne represje, odcinając dostęp do Internetu i zabijając co najmniej 80 osób, według organizacji praw człowieka. Władze groziły także rodzinom zatrzymanych i zmarłych, próbując ich uciszyć.

Pomimo niebezpieczeństwa ciotka Shakaramiego, Atash Shakarami, opublikowała w mediach społecznościowych wiadomość o zniknięciu dziewczynki. Wkrótce jej historia zaczęła się rozprzestrzeniać w Internecie i przyciągać uwagę w Iranie. Film z moimi podziękowaniami Ubrana w workowate czarne spodnie i czarną koszulkę, jej kruczoczarne włosy zostały krótko obcięte, podczas gdy śpiewała perską piosenkę miłosną.

READ  Rishi Sunak ślubuje zakończyć wnioski o azyl od przypływów małych łodzi

Od kilku dni władze irańskie nie komentowały publicznie sprawy, ale rodzina twierdzi, że wywierana jest prywatna presja, by milczeć.

Ciotka Shakaramiego powiedziała BBC Persian, że dziewczyna wyszła z domu 20 września z butelką wody w torbie, aby odwiedzić siostrę. Rodzina później zdała sobie sprawę, że zamierzała zaprotestować i mogła wypłukać oczy gazem łzawiącym.

Ciotka powiedziała, że ​​straciła z nią kontakt około godziny 19:00 20 września, a jej konta na Instagramie i Telegramie zostały usunięte tej nocy. Siły bezpieczeństwa często żądają od zatrzymanych dostępu do swoich kont w mediach społecznościowych.

Rodzina złożyła zgłoszenie osób zaginionych i poszukiwała ich w szpitalach i na posterunkach policji. Ale nic nie słyszeli, aż 10 dni później znaleźli jej ciało w kostnicy.

„Kiedy poszliśmy ją poznać, nie pozwolili nam zobaczyć jej ciała, tylko twarz przez kilka sekund” Atash Shakarami BBC perski.

Jako warunek uwolnienia ciała władze zażądały od rodziny pochowania ciała w odosobnieniu, co jest powszechną taktyką, aby pogrzeb nie przerodził się w protest, jak w przypadku Amini.

W niedzielę rodzina zabrała jej ciało do rodzinnego miasta ojca Shakrami w zachodnim Iranie, ale nie dano im możliwości odbycia pogrzebu. Tego samego dnia władze odzyskały ciało Shakaramiego i pochowały je w oddalonej o 25 mil wiosce. Aresztowali także jej ciotkę Atash Shekarmi.

Zdając sobie sprawę, że nie mogą dłużej ignorować jej sprawy, irańskie władze w końcu skomentowały śmierć Shakarami we wtorek, twierdząc, że jej ciało znaleziono 21 września na podwórku budynku po tym, jak upadła na śmierć. Władze powiedziały również, że rzekomo aresztowały ośmiu pracowników w budynku, kiedy zmarła, Według Tasnim News. Agencja informacyjna jest blisko z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej, którego siły policyjne, Basij, były główną częścią tłumienia protestujących. Fars News, powiązany z Irańską Gwardią Rewolucyjną, W środę ukazały się klipy wideo Powiedziała, że ​​pokazało to, jak Shakarami wchodzi do budynku, chociaż osoba nie została zidentyfikowana.

READ  Ostatnia wojna między Rosją a Ukrainą: Co wiemy w 208 dniu inwazji | Ukraina

Telewizja państwowa Teledyski zostały również wyemitowane w środę Od cioci Shakarmi potwierdziła relację rządu, mówiącą, że nastolatek spadł z dachu budynku. Pojawił się również jej wujek i skrytykował protesty. Ale kiedy mówił, pojawił się cień i ktoś wydawał się szeptać w farsi: „Powiedz to, dowcipnisie!”

Wymuszone zeznania są od dawna wykorzystywane przez irański rząd, według organizacji praw człowieka, powiedziała w czwartek matka Shakrami Radio Fardaperskie ramię finansowanego przez USA Radia Wolna Europa/Radio Wolność, również zostało zastraszone.

– Zabili moją córkę – powiedziała – a teraz grożą mi przymusowym przyznaniem się do winy.