Kiedy w 2016 r. władzę objęła polska partia Prawo i Sprawiedliwość, usunięto starych pracowników z nadawców publicznych i zainstalowano lojalistów partyjnych. Fale radiowe szybko wypełniły się propagandą i wrogością ze strony ludzi, których rząd nie lubił.
Kiedy w październiku ubiegłego roku centrowcy doszli do władzy w wyborach, na korytarzach polskiej telewizji państwowej TVP doszło do bezprecedensowej czystki.
Dlaczego to napisaliśmy?
Skoncentrowana historia
Jak możemy przywrócić zaufanie do nadawcy publicznego, które odegrało kluczową rolę w zmianie rządu? Przed takim wyzwaniem stoją polscy dziennikarze TVP, państwowej telewizji, po ośmiu latach spolaryzowanych relacji.
„Miałem taką myśl w głowie” – mówi redaktor naczelny Maciej Czajkowski, zwolniony w 2016 roku, a teraz wracający do TVP. „Jeśli jest szansa na przywrócenie demokracji, a ja mogę w niej uczestniczyć i dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, to chcę tu być”.
Zmiana ram czasowych jest dla nas priorytetem. „Zmieniliśmy język, to była pierwsza rzecz” – mówi Pavez Puska, redaktor naczelny wieczornego programu informacyjnego TVP. „Bez nienawiści, bez jadu, bez nienawiści. Po drugie, uznaliśmy, że to jest telewizja publiczna, więc wszystkie grupy, nawet te, które nas nie rozpoznają, mają tu swoje miejsce. Tłumaczymy ludziom, że patriotyzm nie polega na byciu członkiem partii.
Gdy w 2016 roku w Polsce do władzy doszła prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość, Maciej Czajkowski stracił wszystko.
Następnie jeden z najwyższych rangą redaktorów pracujących w telewizji państwowej został zmieciony za drzwi wraz ze wszystkimi innymi dziennikarzami, którzy ślubowali bezstronność. Nosi ten wystrzał jako odznakę honoru.
„Jestem dumny, bo Piotr Krasko [one of Poland’s most popular news presenters] Zostałem zwolniony po raz pierwszy, po 15 minutach zostałem zwolniony” – mówi pan. Sajkowskiego. „Uratowaliśmy naszą wolność. Nie możemy pracować na rzecz prawa i sprawiedliwości.
Dlaczego to napisaliśmy?
Skoncentrowana historia
Jak możemy przywrócić zaufanie do nadawcy publicznego, które odegrało kluczową rolę w zmianie rządu? Przed takim wyzwaniem stoją polscy dziennikarze TVP, państwowej telewizji, po ośmiu latach spolaryzowanych relacji.
Teraz, gdy centrowcy powrócili do władzy po październikowych wyborach, p. Okoliczności były idealne na powrót Czajkowskiego. Jego pierwszy dzień, w grudniu, był pełen bólu serca, emocji i nadziei. „Przychodziła mi do głowy taka myśl – jeśli jest szansa na przywrócenie demokracji, jeśli mogę w niej uczestniczyć i dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, to powinienem tu być” – mówi.
Prawo i Sprawiedliwość ustanowiło lojalistów partyjnych i wypełniło fale radiowe propagandą, a sprzątanie po rządach populistów było zadaniem bezprecedensowym. Obowiązek ten skłonił Pawła Płuską do porzucenia 22-letniej kariery w telewizji komercyjnej i przejścia do TVP, polskiego kanału telewizji państwowej.
„W oczach opinii publicznej wielu spodziewało się, że zwycięży dobro” – mówi Mr. Buska, obecnie redaktor naczelny wieczornego programu informacyjnego TVP, p. Współpracuje z nim Czajkowski. „To było dla nich nie do przyjęcia, że ludzie są marginalizowani, izolowani, niszczeni i że w tym wszystkim uczestniczy telewizja publiczna. Dlatego zdecydowałam się tu przyjechać i się zmienić. Ponieważ to był sen, trzeba się w końcu obudzić.
„Ślady terroru”
Pod ośmioletnim panowaniem Prawa i Sprawiedliwości fale radiowe stały się szokująco spolaryzowane dla każdego, kto jest przyzwyczajony do bezstronnej tradycji medialnej.
Prezenterzy telewizyjni nazywali partie opozycji „brudnymi” i rozpowszechniali na ich temat fałszywe informacje. Donald Tusk, ówczesny były premier Polski, a obecny przewodniczący Rady Europy, był konsekwentnie przedstawiany jako niemiecki agent. Społeczność LGBTQ+ określano mianem „ideologii”, której celem jest zniszczenie Polski. „Kto jest przeciw suwerennej i potężnej Polsce?” Historie z mocno obciążonymi tytułami, takimi jak Lub „Obrońcy pedofilów i ojcowie morderców sprzeciwiają się reformie sądownictwa” jest powszechne.
„Mówili ludziom, co mają myśleć za pomocą tych «sygnałów terroru»” – mówi pan. Puska. Ci, którzy uciekli ze stanowisk Partii Konserwatywnej, byli „… nie tylko patriotami, … to nie są Polaki, bo prawdziwy Polak musi głosować na prawo i sprawiedliwość”.
Emitenci wyszli za Pawłem Adamowiczem, popularnym liberalnym prezydentem Gdańska i zagorzałym krytykiem prawa i sprawiedliwości, wobec którego rząd prowadził śledztwo w sprawie ukrywania aktywów związanych z nieruchomościami. W 2019 roku p. Adamowicz został pchnięty nożem podczas publicznej akcji charytatywnej. Jego rodzina odrzuciła media państwowe za szerzenie nienawiści wobec zabójcy, spekulując, że mogły mieć na niego wpływ relacje TVP.
Podsumowując, praworządność i sprawiedliwość były ciemnym okresem dla polskich mediów. Według Światowego Indeksu Wolności Prasy Reporterów bez Granic Polska jest jednym z najbardziej wolnych środowisk medialnych na świecie. W 2015 r, rok przed rządami prawa i sprawiedliwości. W tym roku Polska (18. miejsce) była bardziej wolna niż Wielka Brytania (34.), Francja (38.) i Stany Zjednoczone (49.). W 2023 r., kiedy Prawo i Sprawiedliwość ostatecznie odeszło ze stanowiska, Polska to zrobiła Spadł na 57. miejsce.
Trudne wybory
Centrowa koalicja powstała w połowie grudnia po tym, jak wyborcy odesłali Prawo i Sprawiedliwość spośród większości, a nowy rząd natychmiast zaczął wstrząsać nadawcami publicznymi, choć nie obyło się bez kontrowersji prawnych. Teraz premier p. Gdy Tusk uznał bezpartyjne media państwowe za „prezent świąteczny dla społeczeństwa”, doszło do gwałtownych zmian w kierownictwie i kadrze. Członkowie i zwolennicy Prawa i Sądownictwa zorganizowali protest okupacyjny przeciwko przejęciu nowej administracji.
Pan. „Stanęła przed bardzo trudnymi wyborami” – powiedziała Weronika Kiepczak, analityk prawny w firmie analitycznej Politica Insight, o sposobie, w jaki rząd Tuska odebrał media. „Wyborcy bardzo oczekiwali tych zmian w mediach publicznych”.
„Na początku było wiele emocji, ponieważ musieliśmy zaproponować program bezpartyjny” – mówi pan. Puska. „Musieliśmy zdemaskować obie strony sceny politycznej”.
Transformacja wywołała pewne zamieszanie. Dziś bezpieczeństwo jest oczywiste. Bariery otaczają kompleks medialny w kluczowych punktach dostępu, przy wchodzeniu i wychodzeniu z różnych korytarzy wymagane są plakietki bezpieczeństwa, a korytarze wypełnia policja.
Pan. Płuska i jego menadżerowie nie wiedzą dokładnie, którzy pracownicy budynku są lojalni wobec Prawa i Sprawiedliwości. Pewnej nocy pod nowym kierownictwem personel zauważył, że kable transmisyjne w sterowni nie zostały odłączone. Niezależnie od tego, czy był to żart, czy próba sabotażu, personel był zdenerwowany.
„Nie wiemy, kto tu jest” – mówi pan. Puska. „Ktoś to zrobił. Nie wiemy, kto to jest. Z pewnością naruszyliśmy wiele istniejących interesów [installed] W ciągu ostatnich ośmiu lat – są ludzie, którzy nie chcą żadnych zmian.
Wiele innych spraw jest wciąż tajemniczych, zwłaszcza miliardy złotych przesyłane do mediów państwowych w ramach Prawa i Sprawiedliwości. Część z nich została przeznaczona na wypłatę zwiększonych pensji i pojawienie się w programach dla analityków i osób wierzących w ramach Prawa i Sprawiedliwości – zakazu prasy.
Ale nadal nie zostało to uwzględnione, mówi pan. Puska. „Co się stało z 3 miliardami złotych? [$750 million]?” – pyta, odnosząc się do kwoty zapisanej w budżecie na 2023 rok. Rzeczywiście, Audyt opublikowany w październiku Stwierdzono, że TVP jest „bizancjum finansowanym ze środków publicznych”, w którym dochodzi do złego zarządzania umowami cywilnymi, konfliktów interesów, niepotrzebnych wydatków i nie tylko. Pracownik obu rządów opublikował historie ludzi szalejących nocą w czasach praworządności i sprawiedliwości.
Zmiana terminu emisji jest priorytetem. „Zmieniliśmy język, to była pierwsza rzecz” – powiedział Mr. Busca twierdzi, że nie wprowadził się jeszcze do swojego nowego biura, w którym stoi tylko zdjęcie w ramce i kubek z kawą.
„Bez nienawiści, bez jadu, bez nienawiści. Po drugie, uznaliśmy, że to jest telewizja publiczna, więc wszystkie grupy, nawet te, które nas nie rozpoznają, mają tu swoje miejsce. Tłumaczymy ludziom, że patriotyzm nie polega na byciu członkiem partii.
To znaczy, pan. Płuska powinna zapraszać także polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jednak Paweł Jabłoński, członek Rady Prawa i Sprawiedliwości reprezentujący przemysłowe południe Polski, krytycznie ocenia sposób, w jaki nowy rząd przejął media.
Mówi, że pod rządami jego partii w społeczeństwie panował niesprawiedliwy wizerunek „bezstronnych” mediów państwowych. „Osoby, które nie były naszymi zwolennikami, odrzuciły to od początku, nawet nie wiedząc, jaka jest treść” – powiedział. Jabłoński twierdzi, że nie został jeszcze zaproszony na antenę.
Porzucenie mowy nienawiści
Ostatnio pracownicy PiS zadośćuczynili za spolaryzowane audycje w ramach Prawa i Sprawiedliwości w imię uzdrowienia narodu.
Na początku lutego prezenterka wiadomości emocjonalnie przeprosiła naród za ataki na społeczność LGBTQ+ za kadencji Prawa i Sprawiedliwości. Administracja przeprosiła także za ataki na zmarłego prezydenta Gdańska.
„Żadna telewizja, żaden program informacyjny nie powinien używać języka nienawiści i nienawiści, który nie może niszczyć ludzi i wywoływać złych emocji w społeczeństwie. Właśnie widzieliśmy, do czego taki język doprowadził” – zauważył podczas wieczornego programu Zbigniew Łuczyński.
Pan. Domowość Czajkowskiego była szczególnie wrażliwa, zwłaszcza że stał się celem prawa i sprawiedliwości. „Byłem ich idealnym przeciwnikiem i reprezentowałem bezstronność w mediach. Jestem gejem. Mój chłopak jest czarny. Każdego dnia byłem idealnym przeciwnikiem” – mówi.
Ale w końcu p. Pulska i p. Sajkowski postanowił dać ludziom drugą szansę. „Ci, którzy oddali twarz reżimowi, musieli odejść otwarcie”, ale „postanowiliśmy dać szansę tym, którzy nie byli bezpośrednio zaangażowani” – powiedział. Czajkowski mówi.
Zwraca uwagę, że nawet gdy rządziło prawo i sprawiedliwość, wielu miało rodziny do wyżywienia i potrzebowało pracy. „Kim jesteśmy, żeby ich osądzać?”
Piotr Zakowiecki przyczynił się do powstania tego raportu.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35