19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Urzędnicy twierdzą, że rozmowy w sprawie porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem wydają się być w toku po zabójstwach na miejscu pomocy w Gazie.

Urzędnicy twierdzą, że rozmowy w sprawie porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem wydają się być w toku po zabójstwach na miejscu pomocy w Gazie.

Mahmuda Issy /AFP

Palestyńczycy spacerują wśród zniszczeń spowodowanych izraelskim atakiem na obóz dla uchodźców Jabalia w Strefie Gazy w czwartek, 29 lutego 2024 r.CNN

Wydaje się, że trwające rozmowy mające na celu osiągnięcie porozumienia o zawieszeniu broni w celu zaprzestania walk między Hamasem a Izraelem w Gazie przed Ramadanem są nadal prowadzone, nawet po jego upływie. Ponad 100 Palestyńczyków Według urzędników zaznajomionych z dyskusjami zostali zabici w czwartek podczas próby zdobycia dostępu do żywności w mieście Gaza.

Urzędnicy amerykańscy oświadczyli w piątek, że nic nie wskazuje na to, że dyskusje zeszły znacząco z kursu, ale wiele zależy od oczekiwanej reakcji Hamasu na to, co zostało omówione w zeszłym tygodniu w Paryżu i Doha z innymi zaangażowanymi krajami: Katarem, Egiptem, Izraelem i Izraelem. My. Urzędnik Hamasu ostrzegł w czwartek, że negocjacje mogą zostać zakłócone.

CNN skontaktowało się z kilkoma urzędnikami Hamasu w sprawie potencjalnej umowy, ale nie otrzymało żadnej odpowiedzi.

W następstwie zabicia w czwartek kilkudziesięciu palestyńskich cywilów w Gazie urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że chaotyczne sceny nadały pilności rozmowom w sprawie zakładników i zawieszeniu broni.

W piątkowe popołudnie prezydent Joe Biden wezwał do „natychmiastowego zawieszenia broni”.

Biden powiedział podczas spotkania: „Próbujemy osiągnąć porozumienie między Izraelem a Hamasem w sprawie powrotu zakładników, natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie na co najmniej następne sześć tygodni i zezwolenia na zwiększoną pomoc dla Strefy Gazy”. Z premier Włoch Giorgią Meloni.

Wyższy urzędnik administracji powiedział wcześniej w piątek, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu ścigają się z czasem, próbując osiągnąć porozumienie na mecie w okolicach Ramadanu – który przypada obecnie na około tydzień – kiedy to Izrael ostrzeże swoje siły, że się rozszerzy operacji wojskowych w Rafah w Strefie Gazy. Brak umowy.

Na początku tygodnia Biden powiedział, że ma nadzieję, że do poniedziałku nastąpi zawieszenie broni w Gazie, ale w piątek przedstawił mieszaną ocenę tej możliwości, mówiąc: „Wygląda na to, że nadal nie osiągnęliśmy celu. ” „Myślę, że uda nam się to osiągnąć, ale jeszcze tego nie osiągnęło. Może nie dotrzeć tam teraz. „W odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest nigdy osiągnięcie porozumienia o zawieszeniu broni, powiedział reporterom, że „nadal ma nadzieję na To.” „To nie koniec, dopóki się nie skończy”.

READ  W Iranie punkty kontrolne i polany uniwersyteckie upamiętniają pierwszą rocznicę protestów Mahsy Aminiego | międzynarodowy

Prezydent powiedział w czwartek, że śmierć na miejscu pomocy może utrudnić rozmowy o zawieszeniu broni.

Zapytany, czy obawia się, że śmierć skomplikuje negocjacje, Biden odpowiedział: „Och, wiem, że tak będzie”.

W czwartek Biden rozmawiał z przywódcami Kataru i Egiptu – dwóch krajów, które odgrywają główną rolę mediatora w negocjacjach.

Urzędnicy zaznajomieni z rozmowami twierdzą, że w tym tygodniu w Doha zespoły techniczne pracują nad kluczowymi elementami potencjalnego porozumienia. Rzecznik Kataru Majid Al-Ansari powiedział we wtorek, że nadal istnieją różnice zdań co do „liczb i wartości procentowych”. [IDF] Ruchy wojsk.”

Uważa się, że Hamas będzie żądał uwolnienia przez Izrael większego odsetka więźniów palestyńskich, jeśli Hamas uwolni zakładnika izraelskiego żołnierza, czego żąda Izrael.

Analityk spraw zagranicznych CNN Barak Ravid Zgłoszono dla Axios W piątek, w ramach odpowiedzi Hamasu, Izrael oczekuje przed udziałem w dalszych rozmowach listy nazwisk wciąż żyjących zakładników oraz dalszych szczegółów na temat liczby więźniów palestyńskich, których chce uwolnić.

Dodał: „Mamy nadzieję, że różnice między obiema stronami zostaną przezwyciężone i że uda nam się przynajmniej osiągnąć tymczasowe zaprzestanie działań wojennych, które doprowadzi do trwałego porozumienia”. [ceasefire]Minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Shoukry powiedział w piątek, ostrzegając, że niepowodzenie w osiągnięciu porozumienia między Izraelem a Hamasem przed miesiącem Ramadan wzbudzi niezadowolenie w świecie arabskim i islamskim.

„Wszyscy zdali sobie sprawę ze znaczenia naszego sukcesu przed rozpoczęciem Ramadanu” – powiedział na Forum Dyplomatycznym w Antalyi w Turcji.

Dodał: „Jeśli ten konflikt będzie trwał nadal w miesiącu Ramadan, myślę, że będzie miał bardzo poważne konsekwencje, ponieważ emocje nabiorą jeszcze większego tempa”.

Uczestnicy rozmów stwierdzili, że porozumienie będzie prawdopodobnie wdrażane wieloetapowo, a po osiągnięciu wstępnego porozumienia może doprowadzić do rozejmu trwającego do sześciu tygodni i uwolnienia grupy izraelskich zakładników – w tym kobiet, dzieci i więźniów . starszych i chorych zakładników – w zamian za mniej więźniów palestyńskich, niż początkowo żądał Hamas.

READ  Rosja atakuje ukraińskie miasta nocnymi nalotami

Podczas rozejmu prowadzone będą negocjacje dotyczące bardziej drażliwych tematów, takich jak uwolnienie izraelskich żołnierzy przetrzymywanych jako zakładników, palestyńskich więźniów odbywających dłuższe wyroki, wycofanie sił IDF i trwałe zakończenie wojny wraz z tak zwanym „dzień po”. problemy.

W piątek ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Kevin Liptak z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.