29 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Obligacje cieszą, że Fed mówi o cięciach;  Kiwi leci

Obligacje cieszą, że Fed mówi o cięciach; Kiwi leci

Piesi mijają tablicę elektroniczną wyświetlającą średnią notowań akcji Nikkei przed firmą maklerską w Tokio, Japonia, 31 października 2023 r. REUTERS/Kim Kyung-hoon/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

  • Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych osiągnęła najniższe poziomy od 4 miesięcy
  • Dolar ogólnie spada; Złoto osiąga najwyższy poziom od 7 miesięcy
  • Giełdy w Chinach i Hongkongu spadają

SINGAPUR (Reuters) – W środę rentowności obligacji skarbowych i dolar osiągnęły minima od wielu miesięcy po tym, jak urzędnik Rezerwy Federalnej przedstawił nowe wskazówki dotyczące obniżenia stóp procentowych w USA, podczas gdy dolar nowozelandzki wzrósł po tym, jak bank centralny stwierdził, że konieczna może być kolejna podwyżka stóp. inflacja jest uparta.

W Azji najszerszy indeks akcji MSCI z regionu Azji i Pacyfiku poza Japonią (.MIAPJ0000PUS) na krótko osiągnął najwyższy poziom od tygodnia, po czym słabość akcji spółek technologicznych w Hongkongu doprowadziła do straty o 0,3%.

Japoński Nikkei (.N225) spadł o 0,3%.

Dolar nowozelandzki wzrósł w ostatnich notowaniach o 0,9% po przekroczeniu poziomu oporu i osiągnął najwyższy poziom od czterech miesięcy wynoszący 62 centy amerykańskie.

Euro, jen, funt szterling, dolar australijski, juan, frank szwajcarski i szereg walut azjatyckich rynków wschodzących również osiągnęły nowe wielomiesięczne maksima w stosunku do dolara, podczas gdy złoto wzrosło do najwyższego od siedmiu miesięcy poziomu powyżej 2501 dolarów za uncję.

Gubernator Rezerwy Federalnej Christopher Waller – wpływowy głos i były jastrząb amerykańskiego banku centralnego – powiedział we wtorek American Enterprise Institute, że obniżki stóp procentowych mogą rozpocząć się w ciągu kilku miesięcy, pod warunkiem że inflacja będzie nadal spadać.

W odpowiedzi na oświadczenie Fed wycena kontraktów terminowych na fundusze wzrosła o ponad sto punktów bazowych obniżek w 2024 r. i istnieje 40% szans, że nastąpią one już w marcu. Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych gwałtownie spadła i osiągnęła nowe minima podczas sesji azjatyckiej.

READ  Tesla stoi w obliczu grupowego pozwu o prywatność po zaskakujących rewelacjach

„Rynek wyraźnie się poruszał po tym, jak gubernator Waller otworzył możliwość cięć” – powiedział Tapas Strickland, szef ekonomii rynku w National Australia Bank w Sydney. W komentarzach Wallera powtórzono poprzednie uwagi prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella.

Rentowność dwuletnich obligacji osiągnęła najniższy poziom od połowy lipca na poziomie 4,69%, a referencyjna rentowność 10-letnich obligacji spadła o 6 punktów bazowych do najniższego poziomu od września na poziomie 4,28%.

Dolar spadł w ostatnich transakcjach o 0,2 procent do 147,15 jena, po tym jak wcześniej był notowany na najniższym poziomie od 12 września na poziomie 146,68. Osiągnął najniższy poziom od trzech i pół miesiąca i wyniósł 1,1017 dolara za euro.

Warunkowość

Komentarze Wallera stanowią kontynuację dwutygodniowego wzrostu cen akcji i obligacji na całym świecie od czasu opublikowanego dwa tygodnie temu umiarkowanego raportu o inflacji w USA – z wyjątkiem Chin, gdzie wątpliwości co do gospodarki i pogłębiający się kryzys na rynku nieruchomości napełniły inwestorów zdecydowanie pesymistycznymi.

Globalne akcje (.MIWD00000PUS) wzrosły w listopadzie o prawie 9% i są na dobrej drodze do najlepszego miesiąca od trzech lat. Indeks Hang Seng (.HSI) spadł o 0,4% i od lipca nie miał pozytywnego miesiąca.

Najnowsze negatywne wiadomości nadeszły z firmy Meituan (3690.HK), która wskazała na wolniejszy wzrost w czwartym kwartale swojej podstawowej działalności związanej z dostawami żywności. Akcje spółki spadły w środę o 12% do najniższego poziomu od trzech i pół roku, mimo że firma obiecała wykup za 1 miliard dolarów.

Indeks Hang Seng spadł w środę o 2,4%. Stopy procentowe międzybankowe w Hongkongu osiągnęły najwyższy poziom od 23 lat, co sugeruje, że gotówka drenuje azjatyckie centrum finansowe i szkodzi posiadaczom kredytów hipotecznych, których płatności są często powiązane z jednomiesięcznym oprocentowaniem.

Akcje największych spółek w Chinach kontynentalnych (.CSI300) spadły o 1% i są na dobrej drodze do czwartego z rzędu miesięcznego spadku, przy spadku o 2,5% w listopadzie.

READ  Dow Jones: Akcje spadają z powodu obaw przed kolejną dużą podwyżką stóp Fed

Niektórzy analitycy obawiają się również, że na rynki wpłynęła część komentarzy urzędników Fed – sugerujących możliwe obniżki stóp procentowych – chociaż komentarze te były uzależnione od dalszego spadku inflacji i utrzymania napiętych warunków finansowych.

W środę Nowa Zelandia wyraziła ostrożność, kiedy bank centralny nieznacznie podniósł prognozy stóp procentowych i ostrzegł, że podwyżki mogą się jeszcze nie zakończyć.

Ekonomista Vishnu Varathan z Mizuho powiedział: „W zakładach należy kierować się warunkiem, że polityka jest odpowiednio jastrzębi i nie porzucać nadmiernej pewności, że Fed to zrobił (w oparciu o liniowe oczekiwania dotyczące obniżenia inflacji)”.

W pozostałych krajach inflacja w Australii spadła bardziej niż oczekiwano.

Jeśli chodzi o towary, kontrakty terminowe na ropę Brent osiągnęły poziom 81,63 dolarów za baryłkę przed kluczowym spotkaniem OPEC+ w czwartek, na którym ustalono politykę produkcyjną na nadchodzące miesiące, ale ceny mają co miesiąc spadać, podczas gdy singapurskie kontrakty terminowe na rudę żelaza wzrosły w listopadzie o 9,6% do 130,50 dolarów. Mnóstwo.

Pod redakcją Simona Camerona-Moore’a i Kim Coghill

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Tom raportuje z Singapuru na temat azjatyckich rynków finansowych, dostarczając codzienne raporty rynkowe i szczegółowe artykuły na temat handlu akcjami, obligacjami i rynkiem Forex. Współpracuje z biuletynem Morning Bid. Wcześniej był korespondentem korporacyjnym i ogólnym w Sydney oraz korespondentem News Ltd. Kontakt: +6588797244