23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Uratowano „górników szczurów”: jak w Indiach uratowano uwięzionych pracowników tuneli

Uratowano „górników szczurów”: jak w Indiach uratowano uwięzionych pracowników tuneli

SILKYARA, Indie (Reuters) – Kiedy podczas próby przebicia się gruzu zatrzymującego 41 pracowników w tunelu w indyjskich Himalajach zepsuły się ciężkie maszyny, władze wezwały grupę osób, których zawód jest faktycznie zakazany w kraju – „górnictwo odkrywkowe .”

Chociaż maszyny kopiące były w stanie przekopać poziomo prawie trzy czwarte wraku, we wtorek do uwięzionych pracowników pozostało sześciu górników wykwalifikowanych w kopaniu w wąskich przestrzeniach.

Ratownikom udało się wydobyć pracowników na noszach kołowych szeroką rurą przepchniętą przez wrak po 17-dniowej gehennie.

„To była trudna praca, ale dla nas nie ma nic trudnego” – powiedział Firoz Qureshi, jeden z górników, stojący wraz z kolegami na zewnątrz tunelu z twarzami pokrytymi białym pyłem po nocnym kopaniu.

„Szczurzy górnicy” rozpoczęli pracę w poniedziałek późnym wieczorem po tym, jak zepsuła się druga maszyna wiertnicza, pozostawiając jedynie 15 metrów z 60-metrowej trasy, aby dotrzeć do uwięzionych mężczyzn.

Pracowali w dwóch trzyosobowych zespołach: jeden kopał, drugi zbierał gruz, a trzeci wypychał go z rury.

Powiedzieli, że pracowali dłużej niż 24 godziny.

Nasser Hussein, jeden z sześciu górników, powiedział: „Kiedy zobaczyliśmy ich w tunelu po wyłomie, uściskaliśmy ich, jakby byli członkami jednej rodziny”.

Wydobywanie odkrywkowe to niebezpieczna i kontrowersyjna metoda szeroko stosowana w północno-wschodnim stanie Meghalaya do wydobywania cienkich warstw węgla, zanim w 2014 r. sąd ds. ochrony środowiska zakazał tej praktyki ze względu na szkody dla środowiska i liczne ofiary śmiertelne.

Niektórzy górnicy biorący udział w akcji ratunkowej oświadczyli, że nie zajmowali się wydobyciem węgla i odbyli szkolenie w Delhi.

READ  Kardynałowie Kościoła Katolickiego w Watykanie spotkali się z papieżem Franciszkiem

Nazwa wzięła się od podobieństwa do myszy kopiących dziury w ziemi. Rozmiar wyrobisk pozwala pracownikom, z których większość to dzieci, na zejście przy użyciu lin lub drabin w celu wydobycia węgla – często bez odpowiednich środków bezpieczeństwa i wentylacji.

Co najmniej 15 górników zginęło w kopalni „szczurzej” w Meghalaya po tym, jak byli uwięzieni przez ponad miesiąc do stycznia 2019 r. – to jedna z wielu tragedii w stanie, w którym według organizacji praw człowieka od 10 000 do 15 000 zginęło w takich kopalniach… Te kopalnie pomiędzy 2007 a 2014 rokiem.

Praktyka ta stała się nielegalna w latach 70. XX wieku, kiedy Indie znacjonalizowały swoje kopalnie węgla i zmonopolizowały państwową korporację Coal India Corporation.

Jednak wielu właścicieli małych kopalń w dalszym ciągu zatrudniało niskich pracowników lub dzieci do nielegalnego wydobycia węgla, a rząd federalny nie interweniował, biorąc pod uwagę odległe położenie stanu i niską jakość węgla.

(Raport: Saurabh Sharma w Silkyara i Shivam Patel w New Delhi), redakcja: Angus MacSwan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę