30 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nie ma problemu, którego nie można wynegocjować, powiedział prezydent Xi Jinping prezydentowi Tajwanu Ma Ying-jeou podczas historycznych rozmów w Pekinie.

Nie ma problemu, którego nie można wynegocjować, powiedział prezydent Xi Jinping prezydentowi Tajwanu Ma Ying-jeou podczas historycznych rozmów w Pekinie.

W oświadczeniach wstępnych przekazanych prasie w środę zarówno Xi, jak i Ma starali się nadać pojednawczy ton pomimo długotrwałych napięć w Cieśninie.

01:26

Prezydent Xi Jinping spotyka się z prezydentem Tajwanu Ma Ying-jeou podczas rozmów historycznych w Pekinie

Prezydent Xi Jinping spotyka się z prezydentem Tajwanu Ma Ying-jeou podczas rozmów historycznych w Pekinie

Nazywając swojego gościa „panem Ma”, Xi powiedział: „Rodaci po obu stronach to Chińczycy. Nie ma urazy, której nie można rozwiązać. Nie ma problemu, którego nie można przegadać. Nie ma sił, które mogą nas podzielić. „

Xi powiedział, że różnice w systemach politycznych nie mogą zmienić faktu, że obie strony stanowią jeden kraj. Dodał, że „interwencja zagraniczna” nie może powstrzymać historycznego trendu „łączenia rodzin”, wzywając obie strony do dążenia do „pokojowego zjednoczenia”.

Ma odpowiedział pokojowym przesłaniem, zwracając się do przywódcy z kontynentu per „Sekretarz Generalny Xi” – co jest nawiązaniem do jego tytułu przywódcy rządzącej Partii Komunistycznej.

„Mam szczerą nadzieję, że obie strony będą mogły szanować wartości i styl życia swoich obywateli” – powiedziała Ma, dodając, że „niedawne napięcia między obiema stronami… wywołały poczucie niepewności wśród społeczeństwa Tajwanu”.

„Jeśli wybuchnie wojna, będzie ona nie do zniesienia dla narodu chińskiego i obu stron świata [Taiwan] „Cieśniny mają na tyle mądrości, aby pokojowo rozwiązywać swoje różnice” – dodał.

Zhu Songling, specjalista ds. Tajwanu na Uniwersytecie Peking Union, powiedział, że spotkanie dostarczyło „ważnego przesłania z Pekinu, pokazującego jego determinację w pokojowym rozwiązaniu kwestii Tajwanu”.

Zhu powiedział, że nadszedł „bardzo odpowiedni” moment, aby obie strony „spokojnie i racjonalnie przekazywały dokładne opinie publiczne” oraz prowadziły dialog w Cieśninie, ponieważ Tajwan ma wkrótce mianować nowego prezydenta, a Waszyngton również dąży do cieplejszych stosunków z Pekinem .

Ma, były przywódca TajwanGłówna chińska partia opozycyjna, propekiński Kuomintang, zakończyła na początku 2016 roku drugą i ostatnią kadencję jako prezydent samorządnej wyspy. Nadal jednak ma wpływy wśród opozycji.
W przededniu styczniowych wyborów prezydenckich przewodził wysiłkom zmierzającym do opracowania wspólnego mandatu Kuomintangu i mniejszej, propekińskiej Tajwańskiej Partii Ludowej, mającego rzucić wyzwanie rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej. Ale nie Umowa upadła Pod koniec listopada w atmosferze sporu o to, kto będzie kierować wspólnym mandatem.

Po przybyciu do południowego centrum technologicznego Shenzhen 1 kwietnia Ma odwiedził kilka innych miast na kontynencie, w tym Kanton, Zhuhai i Xi'an, a następnie w niedzielę odleciał do Pekinu.

READ  Australijska decyzja w sprawie stóp procentowych w maju 2022 r.

Dzień po przybyciu w zeszłym tygodniu Ma również udał się do Zhongshan, aby odwiedzić dawną rezydencję Sun Yat-sena, ojca założyciela współczesnych Chin.

„Nie ma przegranych w pokoju”: prezydent Tajwanu Ma Ying-jeou wysyła antywojenne przesłanie do Pekinu

Osiągnięciami Pekinu powinien także podzielić się Tajwan, agencja informacyjna Xinhua zacytowała w środę wypowiedź Xi.

Kontynent „z powodzeniem wkroczył na ścieżkę modernizacji w stylu chińskim i otworzył przed nim jasne perspektywy odrodzenia narodowego” – Xinhua zacytowała wypowiedź Xi. „To nie tylko spełniło plan opracowany przez Suna, ale także osiągnęło rzeczy znacznie wykraczające poza jego wyobraźnię”.

Używając słowa „plan”, Xi miał na myśli ambicję Suna, aby uczynić Chiny „niezależnym, demokratycznym, zamożnym i silnym krajem”, zgodnie ze zwyczajową interpretacją Pekinu.

Pekin czci także Suna, ojca założyciela Kuomintangu, za jego rolę w obaleniu rządów imperialnych.

Xi mówił także o swoich wielkich nadziejach związanych z młodymi ludźmi po obu stronach cieśniny. Lama, który zabrał ze sobą grupę tajwańskich studentów na wymianę kulturalną, podobnie jak to zrobił podczas swojej wizyty w marcu i kwietniu ubiegłego roku, powiedział, że młodzi ludzie po obu stronach mają „wielki potencjał i z pewnością dokonają wielkich osiągnięć”. .

Xi powiedział, że tajwańska młodzież może „realizować, budować i realizować swoje marzenia” na kontynencie, wzywając obie strony do stworzenia dla nich lepszych możliwości „rozwoju, doskonalenia się i odniesienia sukcesu”.

„Mam nadzieję, że młodzi ludzie po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej będą się od siebie uczyć, polegać na sobie, iść razem jednym sercem, dobrze przekazywać pałeczkę historii i wnosić swoje młodzieńcze siły w realizację odrodzenia narodowego”. on dodał.

Xi złożył także kondolencje ofiarom śmiertelnego trzęsienia ziemi, które w ubiegłą środę nawiedziło wschodni Tajwan.

01:36

Budynki zawaliły się we wschodnim Tajwanie po tym, jak wyspę nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi od 25 lat

Budynki zawaliły się we wschodnim Tajwanie po tym, jak wyspę nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi od 25 lat

Wizyta Ma następuje w obliczu rosnących napięć w cieśninie, a nieco ponad miesiąc pozostał do objęcia funkcji prezydenta Tajwanu przez Williama Lai Ching-ti z rządzącej nastawionej na niepodległość rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej.

Pekin określił Lai, który pełni funkcję wiceprezydenta pod obecną administracją, jako „separatystę”, który może wywołać wojnę na wyspie.

Ale Pekin próbował też bagatelizować zwycięstwo DPP, gdyż partia rządząca zdobyła zaledwie 40% głosów prezydenckich i straciła większość w Radzie Legislacyjnej. Biuro do spraw Tajwanu w Pekinie, oficjalny organ odpowiedzialny za sprawy w Cieśninie, stwierdziło, że wynik nie odzwierciedla poglądów większości Tajwańczyków.

Rosnące w ostatnich latach napięcia w Cieśninie Tajwańskiej zaalarmowały podmioty regionalne i dodatkowo skomplikowały stosunki USA–Chiny, przy czym Xi wielokrotnie ostrzegał prezydenta USA Joe Bidena, że ​​Tajwan stanowi „czerwoną linię” dla Pekinu i „najbardziej drażliwą kwestię” w jego stosunkach z Pekinem Chiny. . Waszyngton.

Pekin uważa Tajwan za część swojego terytorium oczekującą na zjednoczenie, w razie potrzeby przy użyciu siły. Stany Zjednoczone, podobnie jak większość krajów, nie uznają Tajwanu za niepodległe państwo, sprzeciwiają się jednak wszelkim próbom zajęcia go siłą i nadal angażują się w dostarczanie mu broni.

Tajwańska Partia Kuomintang wzmacnia swoją pozycję w legislaturze po zapewnieniu fotela marszałka

W poniedziałek Ma wysłał antywojenny komunikat, odwiedzając muzeum w Pekinie upamiętniające drugą wojnę chińsko-japońską. Powiedział, że należy wyciągnąć wnioski z historii, aby „pokojowo rozwiązywać konflikty”.

Stosunki w Cieśninie znacznie się poprawiły, gdy Ma był prezydentem Tajwanu w latach 2008–2016. Do jego spotkania z Xi w Singapurze doszło w warunkach rosnących na Tajwanie nastrojów antykontynentalnych przed wyborami prezydenckimi w styczniu 2016 r. W głosowaniu zwyciężyła Tsai Ing z Demokratycznej Partii Postępowej. -Wayne, który ustąpi ze stanowiska w maju po dwóch kadencjach.

Kwestie omawiane przez Xi i Ma w Singapurze obejmowały rozwój stosunków w Cieśninie i „Konsensus z 1992 r.”.

Prezydenta-elekta Tajwanu czeka nowa era, w której władza legislacyjna wisi na włosku

Konsensus z 1992 r. odnosi się do ukrytego porozumienia osiągniętego pomiędzy Partią Komunistyczną a negocjatorami KMT, że są tylko jedne Chiny, ale obie strony mogą nie zgadzać się co do tego, co to oznacza.

W 2015 roku Xi określił swoje spotkanie z Ma jako „bardzo wyjątkowy dzień, nowy rozdział w historii”.

„Bez względu na to, czy jest deszcz, czy burza, żadna siła nie może nas rozdzielić. Jesteśmy braćmi i wierzę, że obie strony mają zdolność i mądrość, aby rozwiązać nasze problemy. „

Ma powiedziała: „Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze. Było bardzo pozytywne”.

Mówił także o swoim wrażeniu, że Xi jest „bardzo praktyczny, elastyczny i bezpośredni w omawianiu problemów”.

Po szczycie utworzono gorącą linię przez Cieśninę, która ma służyć budowaniu zaufania i łagodzeniu napięcia.

Jednak stosunki uległy pogorszeniu po przejęciu władzy przez Tsai i odmowie przyjęcia konsensusu z 1992 r., w związku z czym Pekin zawiesił oficjalną wymianę zdań z Tajpej.

Zhu z Unii Pekińskiej powiedział, że dążenie obu stron do pokojowego rozwiązania było wyraźnie widoczne w pojednawczym tonie przyjętym przez Xi i Ma.

„Ponieważ Ma nie sprawuje urzędu, wiele jego pomysłów może nie zostać konkretnie wdrożonych, ale ogólnie rzecz biorąc, tak jest [meeting] „To nadal bardzo ważne”.