16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Australijska decyzja w sprawie stóp procentowych w maju 2022 r.

Australijska decyzja w sprawie stóp procentowych w maju 2022 r.

Australijski indeks cen konsumpcyjnych skoczył o 2,1% w pierwszym kwartale 2022 r., przy czym ceny żywności, benzyny i innych towarów konsumpcyjnych wzrosły.

Ian mój ojciec | Bloomberg | Obrazy Getty

Australia podniosła stopy procentowe po raz pierwszy od ponad dekady, co jest powszechnie oczekiwanym ruchem w miarę wzrostu cen konsumpcyjnych.

Jego bank centralny poinformował we wtorek, że jego stopa gotówkowa wzrośnie o 25 punktów bazowych do 0,35% – to pierwsza podwyżka stóp od listopada 2010 roku.

Prezes Banku Rezerw Australii Philip Lowe powiedział, że to dobry moment, aby zacząć wycofywać część „nadzwyczajnego wsparcia pieniężnego”, które zostało wprowadzone, aby pomóc gospodarce australijskiej podczas pandemii.

„Gospodarka okazała się odporna, a inflacja odbiła się szybciej i do wyższego poziomu niż oczekiwano” – powiedział Lowe w oświadczeniu. „Istnieją również dowody na to, że wzrost płac się ożywia. Biorąc to pod uwagę i bardzo niski poziom stóp procentowych, należy rozpocząć proces normalizacji monetarnej”.

Wzrost był większy niż szacunki analityków na poziomie 15 punktów bazowych, do 0,25 procent, zgodnie z medianą prognozy sondażu agencji Reuters obejmującej 32 ekonomistów.

Shane Oliver, szef strategii inwestycyjnej i główny ekonomista w australijskiej firmie świadczącej usługi finansowe AMP, powiedział, że skala podwyżki stóp przekroczyła oczekiwania rynku. „Wygląda na to, że Bank Rezerw Australii częściowo zaakceptował argument, że musi zrobić coś kluczowego w celu” – powiedział [to] Wskazuje na zamiar ponownego obniżenia inflacji”.

Wybrane akcje i trendy inwestycyjne od CNBC Pro:

Analitycy powszechnie oczekiwali, że bank centralny podniesie stopy procentowe w związku z szybkim wzrostem inflacji. Ceny żywności, benzyny i innych dóbr konsumpcyjnych wzrosły w ostatnim kwartale.

Dane z zeszłego tygodnia pokazały, że australijski CPI skoczył w pierwszym kwartale o 2,1%, pokonując oczekiwania na wzrost o 1,7%. W ujęciu rocznym inflacja konsumencka podskoczyła o 5,1% – najwyższy poziom od 2001 r. i powyżej oczekiwań na wzrost o 4,6%.

READ  Rosja przeprowadza największy atak dronów na Kijów przed rocznicą jego powstania

Lowe przyznał w swoim oświadczeniu, że inflacja odbiła się bardziej niż oczekiwano, choć nadal jest niższa niż w większości innych rozwiniętych gospodarek.

„Ten wzrost inflacji w dużej mierze odzwierciedla czynniki globalne. Jednak coraz większą rolę odgrywają ograniczenia krajowych zdolności produkcyjnych, a presja inflacyjna rozszerzyła się, ponieważ firmy są bardziej skłonne przenosić wyższe koszty na ceny konsumenckie” – powiedział.

W najbliższym czasie spodziewany jest kolejny wzrost cen, ale w miarę ustępowania zawirowań po stronie podaży, Lowe powiedział, że oczekuje się, że inflacja spadnie z powrotem do docelowego zakresu krajowego wynoszącego 2% do 3%.

Lowe powiedział, że perspektywy dla australijskiego PKB „pozostają pozytywne” i mają wzrosnąć o 4,25% do 2022 r. i 2% w przyszłym roku. Zauważył jednak, że istnieją niejasności, które mogą uderzyć w światową gospodarkę, takie jak wojna rosyjsko-ukraińska i niepokoje Covid w Chinach.

Oliver z AMP powiedział, że spodziewa się, że stopa pieniężna wzrośnie do 1,5% do końca roku i do 2% do połowy przyszłego roku.

„Jest mało prawdopodobne, że podwyżka stóp procentowych zlikwiduje ożywienie gospodarcze, ponieważ polityka monetarna jest nadal zbyt łatwa, ale przyczyni się do spowolnienia cen domów, ponieważ ceny domów spadają o 10-15% na początku 2024 r. ” powiedział. po ogłoszeniu.

„Banki prawdopodobnie przejdą podwyżkę stóp RBA w całości na swoich klientów o zmiennym oprocentowaniu, a oprocentowanie depozytów również zaczną rosnąć” – dodał Oliver.