1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy z Chin mogli wynaleźć muszlę klozetową na nowo

Naukowcy z Chin mogli wynaleźć muszlę klozetową na nowo

Naukowcy z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego Huazhong w Wuhan w Chinach stworzyli nowy typ muszli klozetowej, która jest wyjątkowo śliska, przez co nic się do niej nie przykleja. Nowa konstrukcja muszli klozetowej mogłaby ostatecznie zastąpić toalety porcelanowe i ceramiczne, jeśli doszło do zakamieniania.

Od stuleci ludzie korzystają z porcelany i ceramiki w swoich toaletach. Chociaż wydaje się mało prawdopodobne, że w najbliższym czasie całkowicie zastąpimy ten materiał, jeśli superśliska muszla klozetowa naukowców zacznie działać, może dać nam nowy materiał, na którym będziemy mogli polegać.

Ultra śliska muszla klozetowa została zaprojektowana jako element wydrukowany w 3D i pokazany na filmie nowy Świat Wygląda na to, że prawie nic nie może przykleić się do miski. Co ciekawsze, naukowcy odkryli, że muszla klozetowa pozostaje śliska nawet po kilkukrotnym użyciu i przetarciu papierem ściernym.

Jedną z największych zalet posiadania super śliskiej muszli klozetowej jest nie tylko jej czystość. Jeśli nic nie przyklei się do miski, oznacza to, że przy zastosowaniu tego typu materiału możemy zaobserwować również zmniejszenie zużycia wody do spłukiwania toalety.

Naukowcy nazywają ją odporną na ścieranie, ultrapoślizgową toaletą spłukiwaną (ARSFT) i jest wykonana z materiałów, które z łatwością spłukują złożone ciecze i lepkie ciała stałe. Jednak tego typu materiały zwykle łatwo ulegają zniszczeniu w wyniku zużycia mechanicznego, co badacze zauważyli w artykule opublikowanym w 2019 roku. Zaawansowane materiały inżynieryjne.

Jednak materiał użyty do wykonania super śliskiej muszli klozetowej jest w stanie wytrzymać działanie papieru ściernego i pozostać tak samo śliski jak wcześniej, co jest dużym osiągnięciem. Chociaż jest mało prawdopodobne, że tego typu materiały zastąpią nasze obecne toalety, fascynujące jest obserwowanie, co naukowcy są w stanie osiągnąć w tej konkretnej dziedzinie i ciekawie będzie zobaczyć, skąd to zaczerpnęli.

Być może w przyszłości będziemy mogli zobaczyć ten materiał w księżycowych toaletach.

READ  Zelda: Majora's Cutscene mask podczas przełączania pozornie „bardziej wyrafinowanego na N64” z emulacji konsoli wirtualnej Wii