25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja uderza na Ukrainę przed spotkaniem Zełenskiego-Bidena: aktualizacje na żywo

Rosja uderza na Ukrainę przed spotkaniem Zełenskiego-Bidena: aktualizacje na żywo

Ukraina prosi firmy o inwestowanie w nieoczekiwanym obszarze: pola minowe.

Według Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukraina, będący krajem o największej liczbie wydobyć na świecie, stara się opracować model biznesowy w zakresie rozminowywania, wykorzystując motywację zysku w celu przyspieszenia procesu, który mógłby trwać dziesięciolecia.

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że około jedna trzecia terytorium kraju jest prawdopodobnie usiana minami lądowymi i niewybuchami, co przez wiele lat stwarza poważne zagrożenie dla ludności cywilnej. Agencje państwowe i zagraniczne organizacje charytatywne zajmują się obecnie większością rozminowywania, ale biorąc pod uwagę tempo pracy 16 rządowych zespołów rozminowujących, twierdzą, że oczyszczenie kraju zajmie setki lat.

Dlatego Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Ukrainy stara się przyciągnąć przedsiębiorców z sektora prywatnego i zachęcić do innowacji. Pierwszy test inicjatywy komercyjnego rozminowywania odbył się w środę w środkowej Ukrainie, gdzie trzy firmy zademonstrowały swoje metody wykrywania i niszczenia min.

„Musimy szukać różnych sposobów usunięcia min z naszego terytorium” – powiedziała Julia Sviridenko, ukraińska minister gospodarki. „W przeciwnym razie oczyszczanie min zajmie setki lat, a my musimy żyć i rozwijać naszą gospodarkę już teraz”.

Inicjatywa obejmuje usuwanie min w celach humanitarnych, czyli usuwanie min, które pozostają przez lata lub dziesięciolecia po zakończeniu bitew. Różni się to od usuwania min w czasie walki, co jest zadaniem wykonywanym wyłącznie przez wojsko.

Utworzenie wolnego rynku rozminowywania jest priorytetem Ministerstwa Gospodarki. Plan zakłada, że ​​prywatni właściciele gruntów – rolnicy lub samorządy lokalne – będą wystawiać na aukcji kontrakty na oczyszczenie ich terenów na terenach leśnych lub otwartych, co może wiązać się z różnym stopniem trudności i ryzyka. Ministerstwo ma obecnie 69 wniosków od firm prywatnych; Po zatwierdzeniu firma może złożyć propozycję.

Inicjatywa polega na zachęcaniu do tworzenia lokalnych innowacji tworzących produkty na eksport do innych krajów dotkniętych minami, a nie po prostu na wykorzystywaniu ukraińskich pól minowych jako poligonu doświadczalnego dla istniejących zagranicznych firm z branży obronnej.

READ  Pocisk ATACMS wysadza składy ropy w okupowanym Ługańsku

„Naszym celem nie jest zarabianie pieniędzy, ponieważ chcemy usunąć miny z naszego kraju” – powiedział Ryabczenko Rusłan, projektant w Fundacji Postup, grupie zaangażowanej w projekt. „Ale kiedy wojna się skończy, będziemy mogli eksportować naszą technologię” do celów rozminowywania i innych specjalistycznych zastosowań, takich jak archeologia.

Wśród zwolenników tej koncepcji jest Howard G. Buffett, syn inwestora-miliardera Warrena Buffetta i dyrektor globalnej grupy Berkshire Hathaway. Fundacja charytatywna Younger Charytatywna pana Buffetta wspiera wysiłki związane z rozminowywaniem na Ukrainie.

„Naprawdę ważne jest stworzenie środowiska, w którym ludzie będą starali się świadczyć najlepsze usługi i najlepsze innowacje, aby to osiągnąć” – powiedział Buffett.

kredyt…Brendan Hoffman dla „The New York Timesa”.
kredyt…Brendan Hoffman dla „The New York Timesa”.

Buffett powiedział, że oprócz ratowania życia usuwanie min z pól uprawnych odegra rolę w obniżeniu światowych cen żywności.

W środę Buffett spotkał się z pierwszym ukraińskim rolnikiem, który wziął udział w aukcji dotyczącej usuwania min, i zwrócił uwagę na trzy firmy, które prezentowały swoją pracę, w tym oferujące drony przeznaczone do wykrywania min.

Pracowali na polu suchej, niezebranej soi, otoczeni biało-czerwonymi wstążkami i znakami z małymi czaszkami ostrzegającymi o niebezpieczeństwie min, co jest częstym widokiem na Ukrainie. Rozminowcy, korzystając z tradycyjnych metod przesiewania i chodzenia z wykrywaczami metali, pracują właśnie na tym polu od dwóch miesięcy, uprzątając około 120 akrów.

Prezentacja dotycząca wykrywania dronów była przeznaczona dla branży, w której żaden kraj nie chce się wyróżniać. Był to jednak moment smutny i pełen nadziei jednocześnie. „Zobaczycie, jak Ukraina przewodzi światu” w takich technologiach, powiedział Buffett.