22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Trwa akcja ratunkowa dla chorego amerykańskiego naukowca uwięzionego na głębokości 900 metrów w jaskini w Turcji

Trwa akcja ratunkowa dla chorego amerykańskiego naukowca uwięzionego na głębokości 900 metrów w jaskini w Turcji

Zespoły ratunkowe pracują nad odzyskaniem amerykańskiego badacza po tym, jak nagle zachorował na głębokości 900 metrów w jaskini w Turcji.

Mark Dicky, lat 40, był w zeszłym tygodniu z kolegami na wyprawie do jaskini Murca, położonej w górach Taurus w południowej Turcji, kiedy niespodziewanie zaczął wymiotować z powodu krwawienia z żołądka. Nie był w stanie samodzielnie wyjechać, co skłoniło liderów wyprawy do zwrócenia się o pomoc międzynarodową, czyli do Europejskiego Stowarzyszenia Ratownictwa Jaskiniowego (ECRA). – stwierdził w oświadczeniu Wydany w czwartek.

Według Associated Press zespoły reanimacyjne, lekarze i ratownicy medyczni z całej Europy przybyli na pomoc Dickiemu i wyciągnęli go, mobilizując 190 osób z 8 krajów, które przybyły na pomoc ekspertowi jaskiniowemu.

„Misje ratunkowe z tej głębokości są bardzo rzadkie, niezwykle trudne i wymagają wielu bardzo doświadczonych ratowników” – stwierdziła ECRA w oświadczeniu.

Po otrzymaniu pomocy lekarzy i ratowników medycznych, Cave Rescue Bulgaria udzieliła pomocy Powiedział w czwartek Że stan zdrowia Dickiego poprawił się i mógł już samodzielnie chodzić.

Członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Ratownictwa Jaskiniowego (ECRA) pracują przy wejściu do jaskini Morga w pobliżu Anamur w południowej Turcji, czwartek, 7 września 2023 r. (Mithat Unal/Dia Images via AP)

Teraz jego usunięcie stanowi kolejne wyzwanie, w zależności od przebiegu jego stanu. Jeśli jego choroba przewodu pokarmowego ulegnie pogorszeniu, zespoły ratownicze być może będą musiały przenieść badacza na noszach – jest to „pracochłonny” proces, który może zająć do 10 dni, powiedział Associated Press Recep Salsi, szef działu poszukiwawczo-ratowniczego Avad.

w filmieNa zdjęciu uzyskanym w środę przez Reuters z wnętrza jaskini Dicky wydawał się wyprostowany, dziękując zespołom ratowniczym i wysiłkom rządu tureckiego, mówiąc: „Uratowaliście mi życie”.

„Świat jaskiń to naprawdę zgrana grupa i niesamowite jest zobaczyć, jak wiele osób zareagowało na powierzchni” – powiedział.

Prawa autorskie 2023 Nexstar Media Inc. wszystkie prawa są zachowane. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

READ  Pożary lasów w Chile: Co najmniej 64 osoby zginęły w regionie Valparaiso