16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Minister finansów rezygnuje, bo nowy system podatkowy się załamuje

WARSZAWA, Polska (AP) – Główna partia rządząca w Polsce poinformowała w poniedziałek, że minister finansów Polski podał się do dymisji z powodu „wad” w nowym systemie podatkowym, co doprowadziło do obniżenia płac netto wielu specjalistów.

Anita Cerwińska powiedziała, że ​​kierownictwo partii przyjęło rezygnację ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, odpowiedzialnego za mocno krytykowany system podatkowy. Rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości. Zabrał głos po dyskusji o zamkniętych drzwiach prowadzonej przez liderów partii, w tym lidera partii Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mathewsa Moravickiego.

Będzie on również pełnił funkcję ministra finansów, dopóki nie będzie dostępny zastępca dla Moraviki.

Decyzja ma miejsce w momencie, gdy pozycja kluczowego decydenta Kaczyńskiego wydaje się słabnąć, ponieważ ujawniły się głębokie podziały w obrębie głównej partii prawicowego rządu w Polsce. Niepopularny system podatkowy, gwałtownie rosnące ceny energii i kluczowych towarów oraz narażenie na inwigilację oprogramowania szpiegującego Pegasusa przez krytyków rządu zmniejszyły poparcie dla partii rządzącej do poziomów niespotykanych od lat.

Nowy polski system podatkowy wszedł w życie 1 stycznia, mając na celu podniesienie dochodu netto dla osób o niskich lub umiarkowanych dochodach. Rząd poparł to, mówiąc, że przyniesie korzyści prawie 80% Polaków.

Jednak ze względu na skomplikowane zasady i brak jasnych wytycznych wielu specjalistów otrzymuje mniej pieniędzy, a rząd chętnie włączy ten system.

W zeszłym tygodniu Kaczyński przyznał, że wdrażający nowy system podatkowy „nie w pełni go kontrolowali”.

READ  Polska rządząca prawicowa koalicja traci większość parlamentarną