28 września, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wejście do strefy euro mogłoby być „bardzo szkodliwe” – uważa szef polskiego banku centralnego

Wejście do strefy euro mogłoby być „bardzo szkodliwe” – uważa szef polskiego banku centralnego

Polska

Prezes NBP Adam Klapiński powiedział w czwartek, że możliwość przystąpienia jego kraju do strefy euro jest „bardzo szkodliwa”.

Wcześniej obiecywał, że zablokuje ten ruch, dopóki będzie odpowiadał za politykę pieniężną.

Klapiński powiedział na konferencji prasowej, że jeśli Polska zacznie używać euro zamiast złotego, może nastąpić „poważny” spadek wzrostu.

Z wymiany euro na polską walutę skorzystają ludzie bogaci, którzy wydają pieniądze za granicą oraz ci, którzy posiadają nieruchomości za granicą. „Mamy na wolnym rynku cenną polską walutę.”

Pomimo tego, że stopy procentowe nie zmieniły się w ostatnich miesiącach, wbrew opiniom „kasiorów”, złoty umocnił się i ustabilizował.

Klapiński zwrócił uwagę, że w niektórych krajach UE, które używają euro, inflacja przekroczyła 20 proc., a samo przejście na euro nie pomoże w walce z inflacją.

Strefa euro odnosi się do obszaru gospodarczego i geograficznego obejmującego wszystkie kraje Unii Europejskiej, które przyjmują euro jako swoją walutę krajową.

20 członków strefy euro to Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Słowenia.

* Pisanie i wkład Aisu Baiser


Witryna Anadolu Agency zawiera tylko część wiadomości dostarczanych abonentom AA News Broadcasting System (HAS) i jest dostępna w skróconej formie. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.

READ  Ustawa majątkowa związana z Holokaustem skłania Izrael do wezwania polskiego ambasadora