6 czerwca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Minister ds. Europy Finlandii powiedział, że „bardzo prawdopodobne” jest wstąpienie do NATO

Minister ds. Europy Finlandii powiedział, że „bardzo prawdopodobne” jest wstąpienie do NATO

Finlandia, która dzieli 830-milową granicę z Rosją, jest bardzo prawdopodobne, że przystąpi do NATO pomimo gróźb rosyjskiego rządu dotyczących rozmieszczenia broni jądrowej, fińskiego ministra spraw europejskich Titi Toborainina. Powiedział w piątek w wywiadzie dla Sky News.

dlaczego to ma znaczenie: Niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę zaowocowała ocynkowana szwecja i finlandiadwa historycznie neutralne państwa, aby Dołącz do sojuszu obronnego. Rosja grozi wzmocnieniem jego obrony Na Morzu Bałtyckim, w tym rozmieszczenie broni jądrowej w regionie, w odwecie.

Co mówisz: „„Wygląda na to, że mieszkańcy Finlandii podjęli decyzję” – powiedział Toborainen Sky News, zauważając, że sondaże pokazują przytłaczające poparcie dla przystąpienia do NATO.

  • „Musimy szczegółowo omówić tę kwestię w naszym parlamencie” – powiedziała. „W tym momencie powiedziałbym, że jest to bardzo prawdopodobne, ale żadna decyzja nie została jeszcze podjęta”.
  • „Brutalna wojna na Ukrainie to dzwonek alarmowy dla nas wszystkich” – dodała. „Nie chodzi tylko o nas, Finów; chodzi o całą granicę bezpieczeństwa w Europie”.

co chcesz obejrzeć: Oczekuje się, że do końca tego miesiąca fiński rząd złoży sprawozdanie parlamentowi o zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa, gdzie rozpocznie dyskusję i ostatecznie zarekomenduje ubieganie się o członkostwo w NATO, Zack Basso pisze w Axios.

  • Fiński premier Alexander Staub powiedział Axiosowi, że rząd może w maju podjąć decyzję o złożeniu wniosku do NATO jak najszybciej.
READ  Wojna na Ukrainie: Rosja niszczy szpital w ostatnim ataku rakietowym