7 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Macron sugeruje, aby koalicja anty-ISIS walczyła z Hamasem

Macron sugeruje, aby koalicja anty-ISIS walczyła z Hamasem

  • Macron odwiedza Izrael, później uda się do Jordanii
  • Proponuje się, aby koalicja antyislamska walczyła z Hamasem

JEROZOLIMA (Reuters) – Prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował we wtorek rozszerzenie międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii o walkę z palestyńskim ruchem Hamasem w Gazie.

Macron nie podał szczegółów dotyczących udziału w nich koalicji pod przewodnictwem USA, obejmującej kilkadziesiąt krajów, której Izrael nie jest członkiem.

Przemawiając w Jerozolimie wraz z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, Macron podkreślił, że Francję i Izrael postrzegają terroryzm jako „wspólnego wroga”.

„Francja jest gotowa na utworzenie międzynarodowej koalicji przeciwko ISIS, w której uczestniczymy w operacjach w Iraku i Syrii, aby także walczyć z Hamasem” – powiedział reporterom, odnosząc się do Państwa Islamskiego.

Macron, który ostrzegł przed niebezpieczeństwami konfliktu regionalnego, powiedział, że walka z Hamasem „musi być bezlitosna, ale nie pozbawiona zasad”.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie odniósł się bezpośrednio do propozycji Macrona, ale stwierdził, że ta bitwa jest bitwą pomiędzy „osią zła” a „wolnym światem”.

„Ta bitwa to nie tylko nasza bitwa… to bitwa wszystkich” – powiedział.

Koalicja pod przywództwem USA powstała do walki z ISIS we wrześniu 2014 roku.

Biuro Macrona stwierdziło, że chodziło o czerpanie inspiracji z koalicji i że Francja jest gotowa omówić z Izraelem i jego partnerami kwestie, które mogą mieć znaczenie przeciwko Hamasowi.

Dodał: „Międzynarodowa koalicja przeciwko ISIS nie ogranicza się do działań w terenie, ale uczestniczy także w szkoleniu sił irackich, wymianie informacji między partnerami i zwalczaniu finansowania terroryzmu”.

READ  Irańskie władze aresztują zdobywczynię Oscara aktorkę filmową

Bojownicy Hamasu zabili trzydziestu obywateli Francji w ataku na południowy Izrael 7 października, podczas którego wzięto do niewoli ponad 200 osób, a 1400 zginęło. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że od tego czasu w izraelskich nalotach na Strefę Gazy zginęło ponad 5000 osób.

Prezydent Francji, który spotkał się z rodzinami francuskich ofiar na lotnisku w Tel Awiwie, powiedział, że uwolnienie dziewięciu francuskich zakładników jest dla Francji priorytetem.

We wtorek ma spotkać się z przywódcami regionalnymi w stolicy Jordanii, Ammanie. Biuro Mahmuda Abbasa poinformowało, że Macron spotka się także z przywódcą palestyńskim w Ramallah na Zachodnim Brzegu.

Wizyta Macrona następuje po tym, jak w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej mieli trudności z uzgodnieniem wezwania do „humanitarnego rozejmu” podczas wojny.

(Dodatkowe raporty: Tassilo Hamel i Michael Georgi) Teksty: Michel Rose i Ingrid Melander w Paryżu; Pod redakcją Kevina Levy’ego, Mike’a Harrisona, Roberta Bircella i Allison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę