26 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Le Pen honoruje Żydów i Polaków dotkniętych II wojną światową w Warszawie

Marine Le Pen, francuska skrajnie prawicowa liderka, złożyła w piątek hołd Żydom i Polakom dotkniętym II wojną światową przed warszawskim spotkaniem europejskich liderów prawicowych partii w Warszawie.

Spotkanie w sobotę poprowadzi Jaroslav Kaczyński, lider konserwatywnej nacjonalistycznej partii rządzącej w Polsce Prawo i Sprawiedliwość. Wśród planowanych uczestników jest premier Węgier Viktor Orban, a polskie media twierdzą, że rozmowy będą dotyczyły przyszłości Unii Europejskiej.

Po wizycie Le Pen w Budapeszcie w październiku, ona i Urban byli częścią wysiłków na rzecz konsolidacji praw europejskich. Rządy Polski i Węgier są butikiem w ostrym konflikcie z Unią Europejską, która nie zapewniła finansowania obu krajom ze względu na demokratyczny sprzeciw w Warszawie i Budapeszcie.

Powitanie Le Penna Kaczyńskiego oznacza niedawną zmianę rządzących w Polsce konserwatystów, którzy przez długi czas odmawiali współpracy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem ze względu na jego bliskie więzy – ważny temat w kraju, który od dawna dominuje w rosyjskich i sowieckich reżimach.

W 2019 roku partia Le Pena powiedziała w Europie, że jest „otwarcie sprzymierzona z Moskwą i zyskuje jej poparcie”.

Jednak polski premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Le Pen w Brukseli w październiku i wydał w Warszawie kolację w piątek wieczorem.

Wcześniej Le Pen nosił wieniec pod pomnikiem polskich Żydów zmasakrowanych po chwyceniu za broń przeciwko nazistowskim niemieckim siłom okupacyjnym podczas powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Odwiedził także pojedyncze pomniki w stolicy Polski dla państw polskich poległych w czasie wojny przez Związek Radziecki.

Le Pen przez wiele lat starał się zdystansować od antysemickiej tradycji swojej grupy politycznej i odniósł mieszany sukces. W 2017 roku Le Pen spotkała się z krytyką za zaprzeczanie, jakoby Francja była odpowiedzialna za swoją rolę w łapaniu francuskich Żydów do deportacji do nazistowskich obozów śmierci.