16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Krytycy mówią, że Polska jednym ruchem przekształciła świetnego dyrektora muzeum w perkusistę i malarza

Krytycy mówią, że Polska jednym ruchem przekształciła świetnego dyrektora muzeum w perkusistę i malarza

Polskie Ministerstwo Kultury ogłosiło zmianę kierownictwa w Narodowej Galerii Sztuki Jazzetta w Warszawie, jednym z czołowych muzeów w kraju, a krytycy nazywają ten ruch motywacją polityczną.

Ministerstwo ogłosiło 30 listopada, że ​​Hannah Vroblevska, wieloletnia reżyserka polskiego malarza i perkusisty Janusza Janowskiego, zostanie zastąpiona, ponieważ jej kadencja kończy się jeszcze w tym roku.

Wsparcie dla rośnie Vroblevska, który karierę reżyserską rozpoczął w 2010 roku, jako pierwszy usłyszał wiadomość, że zostanie zwolniony. W lipcu ponad 1000 czołowych artystów z Polski i zagranicy podpisało otwartą umowę List Wróblewska przekonywała, że ​​był „u szczytu swoich możliwości”, a plan Zachęty za jego kadencji określał jako „różnorodny, ciekawy i często wyrazisty”. Stwierdzono, że „nie ma istotnych powodów” do jego zwolnienia.

Z kolei Janowski ma niewielkie doświadczenie w zarządzaniu tak dużą, bardzo widoczną instytucją sztuki współczesnej. W przeszłości pełnił funkcję prezesa gdańskiego oddziału Polskiego Związku Malarzy i Projektantów, ale jego krytycy twierdzą, że jego brak doświadczenia i życie jako malarza — bez bycia historykiem sztuki ani obserwatorem — są teraz zagrożeniem dla integralności. Firmy.

Pisanie do publikacji Polityka, Malarstwo Janowskiego jest „raczej złe”; Wewnątrz Newsweek, Aleksander Hudsik Nazwał go „niekompetentnym”.

Polskie Ministerstwo Kultury, kierowane przez Piotra Klinsky’ego, członka rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, odpowiada za składanie kadencji dyrektorom finansowanych ze środków publicznych instytucji artystycznych w kraju. W przeszłości Gliński był Oskarżony Mianowanie dyrektorów, którzy wchodzą w orbitę prawicowej, anty-LGBTQ i antyimigranckiej ideologii tego kraju.

Krytycy obawiają się teraz, że dymisja Wróblewskiej może jeszcze bardziej sygnalizować chęć rządu do przejęcia kontroli nad publicznymi muzeami w kraju, w tym Pawilonem Polski, podczas finału w Wenecji zorganizowanego przez Jazetę.

Protestujący zebrali się dziś w Zachęcie i obawiali się „skrajnie prawicowego” zwrotu w firmie.

Podczas swojej kadencji wystawiła ponad 200 eksponatów i projektów dla ponad 200 wystawców i projektów, w tym takich artystów jak Hiva Kay, Marilyn Dumas, Koji Kamoji, Jonah Rajkowska, Monica Sosnovska, Wolfgang Tilmans, Maria Lasnick, Piotr Uklonsky i Kidreknersky. Karierę zawodową rozpoczął 30 lat temu jako przewodnik wycieczek w Zachęcie, by w końcu pracować jako reżyser.

READ  Rosja wyeliminowała mieszane srebro w wolnej sztafecie, podczas gdy Polska zdobyła teraz brąz