23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kolejny kryzys graniczny Białorusi – CBS News

Każdego tygodnia pracownicy pomocy humanitarnej z polskiej organizacji pozarządowej Gruba Chronica znajdują od 40 do 80 przesiedleńców w zamarzniętych dżunglach Pyaloviza w Polsce w pobliżu białoruskiej granicy.

Anna Alboth, jedna z założycielek Gruba Chronica, która pomaga imigrantom i monitoruje łamanie praw człowieka, mówi, że liczba migrantów z hotspotów na Bliskim Wschodzie jest niska. Jej szczyt Kilka miesięcy temu byli w kiepskim stanie ze względu na srogą polską zimę i fizyczne wyzwania dżungli.

„Ludzie przyjeżdżają. Nie z powodu specjalnych lotów, które są teraz organizowane. Może to normalne loty ze Stambułu, Bejrutu czy Iraku, ale spotykamy tych, którzy przylatują w grudniu lub styczniu”, mówi Alboth.

Granica jest wspólna dla Białorusi Ukraina Ostatnio coraz częściej monitoruje się możliwość pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ale nie tak dawno temu, po drugiej stronie kraju, uwagę przykuwała zachodnia granica Białorusi z Polską – stworzona przez Aleksandra Łukaszenkę, silnego przywódcę Białorusi, w związku z rzekomym kryzysem imigracyjnym w Europie i Stanach Zjednoczonych. Sześć miesięcy po rozpoczęciu kryzysu setki migrantów zostało zatrzymanych w ośrodkach na Białorusi iw Polsce.

Łukaszenka został oskarżony przez Europę o prowadzenie „wojny hybrydowej” w Syrii, Iraku, Afganistanie i innych krajach, które polegały na dużej liczbie niewierzących imigrantów, aby przekroczyć granicę do Polski. Białoruski rząd zachęcał imigrantów do przechodzenia przez Białoruś, złagodził wymogi wizowe, zwiększył liczbę lotów na Białoruś i zapewnił im przecinaki do drutu do przecinania płotów granicznych. New York Times. Atak imigracyjny Łukaszenki został potępiony przez Stany Zjednoczone i Europę jako oszustwo po nałożeniu europejskich sankcji na Białoruś po jego reelekcji.

Joseph Borel, wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, powiedział, że wykorzystywanie przez Łukaszenkę bezbronnych imigrantów było „obrzydliwą próbą odwrócenia uwagi od ciągłego lekceważenia przez reżim prawa międzynarodowego”.

READ  Polskie organizacje pozarządowe przeprowadzają udawane referendum w sprawie aneksji rosyjskiej ambasady

We wrześniu Polska zaczęła agresywnie bronić swojej granicy, wypuszczając gaz łzawiący i armatki wodne na migrantów próbujących przekroczyć granicę, uniemożliwiając im wjazd na Białoruś.

Przez miesiące setki imigrantów mieszkało w prowizorycznych obozach wzdłuż polskiego ogrodzenia z drutu kolczastego na Białorusi. Większość z tych, którzy przekroczyli granicę, ukrywała się w dżungli, obawiając się, że zostaną wykryci przez polską straż graniczną.

Po europejskich wysiłkach dyplomatycznych kryzys graniczny zaczął słabnąć w grudniu; Łukaszenka powiedział imigrantom, że mogą udać się na zachód lub do domu, a według Reutera obwinił za sytuację UE. Białoruś wysłała do domu 3817 irackich migrantów, a Organizacja Narodów Zjednoczonych pomogła w repatriacji 381 migrantów.

Migracja Białoruś Galeria zdjęć
Plik: czwartek, 23 grudnia 2021 Kobieta siedzi z dziećmi w namiocie w centrum logistycznym punktu kontrolnego „Brusky” na granicy białorusko-polskiej w pobliżu Crotna na Białorusi.

Paweł Gołowkin / AB


Ale wielu jest uwięzionych w ośrodkach detencyjnych. Ponad 1600 polskich funkcjonariuszy straży granicznej zostało zatrzymanych w ośrodkach kontroli granicznej, choć różne agencje pomocy twierdzą, że liczba ta może być jeszcze wyższa.

Albot powiedział CBS News, że osoby przebywające w ośrodkach detencyjnych w Polsce są traktowane „gorzej niż więźniowie” i że takie udogodnienia jak jej nie zostały jeszcze zapewnione. Organizacja wysyła żywność i odzież, ale Albott twierdzi, że Polska nadal zmienia prawo dotyczące tego, co mogą otrzymać więźniowie.

Gruba Chronica, charakteryzująca się złymi, zatłoczonymi warunkami życia, niskimi zapasami żywności i nieodpowiednim zapleczem medycznym, skarżyła się, że ośrodki detencyjne są złe.

Dokładna liczba migrantów w białowieskiej dżungli jest wciąż nieznana, ale Gwardia Narodowa 12 lutego napisała na Twitterze, że od początku tego roku aresztowano 1180 migrantów.

Tymczasem we wtorek ONZ Oświadczenie Wezwał Polskę do umożliwienia dziennikarzom i pracownikom organizacji humanitarnych przekroczenia granicy i zbadania zarzutów prześladowania obrońców praw człowieka.

Po drugiej stronie granicy Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi twierdzi, że pozostało około 450 migrantów, ale agencje pomocowe uważają, że liczba ta jest wysoka i bliska 800. Przetrzymywani są w ośrodku „w nieodpowiednim stanie. Czerwony Krzyż został przedłużony, jak wynika z raportu. Mimo prób deportacji, kilkaset osób przebywa „z powodu ich niezdolności lub niechęci z różnych powodów” raport powiedział.

Jeśli imigranci zostaną znalezieni w dżungli, członkowie Gruba Chronica starają się odpowiedzieć na ich podstawowe potrzeby przed rozwiązaniem problemów prawnych. Masej Noviki, szef Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, będącej częścią Gruba Chronica, powiedział, że niektórzy migranci wysyłali pracowników pomocy do ich lokalizacji, aby mogli otrzymać pomoc w nagłych wypadkach. Niektórzy miejscowi, którzy mają domy w okolicy, mają zielone światła przed swoimi drzwiami, aby pokazać, że chcą leczyć imigrantów.

Po wielokrotnych odmowach leczenia migrantów i uchodźców, Lekarze Granic wycofali się z granicy na początku stycznia. Grupa poinformowała w oświadczeniu, że polskie władze blokują pomoc dla migrantów potrzebujących pomocy humanitarnej w ujemnych temperaturach. Według lekarzy bez granic w 2021 r. zginęło co najmniej 21 osób, próbując przekroczyć granicę.

Zgodnie z prawem międzynarodowym uchodźcy ze stref konfliktu mogą ubiegać się o azyl, ale pomoc humanitarna zza granicy w dużej mierze spadła na grupy, takie jak miejscowi i Gruba Chronica, aby pomóc migrantom.

CBS News skontaktowało się z polskim rządem w celu uzyskania komentarza, ale nie odpowiedziało.

Można zobaczyć uzbrojonych strażników granicznych pilnujących fortu granicznego
Plik: Toxe, Podlaski, Polska – 2022/01/27: Uzbrojeni strażnicy graniczni strzegą fortu granicznego z Białorusią podczas budowy.

Attila Husejnow przez Getty Images / SOPA Images / LightRocket


Aby w przyszłości zapobiec wzrostowi liczby imigrantów, nad granicą Polski wznosi się stalowy mur za pomocą drutu kolczastego. Według Associated Press budowa muru ma zostać ukończona w czerwcu i będzie kosztować rząd prawie 400 milionów dolarów.

Ale teraz, gdy trasa emigracyjna przebiegała przez Polskę, Albott ma nadzieję, że wiosną, gdy pogoda jest gorąca, przybędzie więcej ludzi. „Na tej trasie, nawet jeśli wszystkie samoloty zostaną zatrzymane, nie wierzę, że ta trasa zniknie. — powiedział Alboth.