30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stany Zjednoczone oficjalnie przekazują ukraińskie placówki dyplomatyczne do Polski

Departament Stanu potwierdził w czwartek, że misje dyplomatyczne USA na Ukrainie zostały oficjalnie zawieszone po ogłoszeniu przez ukraiński rząd stanu wyjątkowego w związku z rosyjską inwazją.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział The Hill, że kluczowa grupa, która wcześniej współpracowała z LV, pracowała tymczasowo z Polski.

„Oni nadal tam są i obecnie nie przekraczają granicy z Ukrainą” – powiedział rzecznik.

„Będziemy kontynuować przegląd sytuacji w zakresie bezpieczeństwa, aby ustalić, kiedy pracownicy rządu USA mogą bezpiecznie wrócić na Ukrainę, świadczyć usługi dyplomatyczne na miejscu i świadczyć usługi dyplomatyczne” – dodał rzecznik.

Sekretarz stanu Anthony BlingenAnthony Blinkan, ukraińska służba graniczna, powiedział w czwartek, że wojska zostały zaatakowane przez białoruskich prawodawców, proszących o wyjaśnienie od administracji Bidena: „Putin przekazał wojenne przesłanie”. Było Ogłoszony Operacje dyplomatyczne zostaną przeniesione do Polski na początku tego tygodnia przed spodziewaną rosyjską inwazją na Ukrainę.

Dzieje się tak po tym, jak w zeszłym tygodniu ambasada USA przeniosła operacje ze stolicy Ukrainy, Kijowa, do Liwu, miasta na zachodniej Ukrainie i oddalonego od granicy z Rosją.

Departament Stanu podkreślił w czwartek, że jego wsparcie przekroczyło granicę i że istnieje wiele sposobów na kontynuację współpracy i koordynacji z osobami z Ukrainy i spoza niej.

„Fakt, że podejmujemy ostrożne środki ostrożności dla bezpieczeństwa naszych pracowników, w żaden sposób nie umniejsza naszego wsparcia ani zaangażowania na rzecz Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu.

Dodał, że zaangażowanie USA na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy nie wykluczy „przedmedytacyjnej i niesprowokowanej agresji” Rosji.

Ponadto wezwał obywateli USA szukających pomocy w nagłych wypadkach do wypełnienia internetowego formularza kryzysowego. Departament Stanu oświadczył, że w tym czasie nie może świadczyć bezpośrednich usług ambasady Lwowa na Ukrainie.

„Obywatele USA mogą szukać usług dyplomatycznych w ambasadach USA w sąsiednich krajach” – dodał rzecznik.

READ  Nowy salon Bugatti w Katowicach ma restaurację i lądowisko dla helikopterów