29 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kamala Harris udaje się do Rumunii, aby uspokoić sojuszników USA na temat Rosji

Kamala Harris udaje się do Rumunii, aby uspokoić sojuszników USA na temat Rosji

Harris spotka się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem w piątek po południu przed konferencją prasową i późnym powrotem do Waszyngtonu.

Jej podróż była sprawdzianem jej zdolności dyplomatycznych i determinacji zachodnich sojuszników, by przeciwstawić się rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi w jego największej inwazji lądowej na Europę od II wojny światowej.

Prezydent Joe Biden już wysłał 1000 żołnierzy dla Rumunii Obiecał wsparcie dla kraju, który pochłania duży napływ migrantów uciekających z sąsiedniej wojny. Ale wizyta drugiego człowieka ma na celu zademonstrowanie amerykańskiego zaangażowania w bardzo niepewnym dla regionu momencie.

W przeciwieństwie do Ukrainy Rumunia jest członkiem NATO, a atak Rosji na ten kraj doprowadziłby do podpisania przez Sojusz Układu o Zbiorowej Obronie, który stanowi, że atak na jedno jest atakiem na wszystkich.

Ale nawet ochrona NATO, systemu baz sojuszu i systemu obrony przeciwrakietowej nie może całkowicie uspokoić nerwów w tym byłym kraju sowieckim, na który Rosja wielokrotnie najeżdżała w swojej historii.

Harris przybyła do Bukaresztu z Polski, gdzie ugruntowała amerykańskie zobowiązanie wobec innego sojusznika z NATO, który uważnie obserwował następny ruch Putina. Spotkała się z siłami amerykańskimi i polskimi w piątek rano i powiedziała, że ​​USA są zaangażowane w ochronę „każdego centymetra” terytorium NATO.

Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie Harris powiedział: „Stany Zjednoczone są gotowe do obrony każdego centymetra terytorium NATO. Stany Zjednoczone bardzo poważnie traktują, że każdy atak na jednego jest atakiem na wszystkich”.

Oświadczył, że Stany Zjednoczone wypełniły dostawę rakiet Patriot do Polski i obiecał wesprzeć kraj zmagający się z własną falą imigrantów, która nadwerężyła zasoby publiczne, pomimo przytłaczającego przyjęcia ze strony Polaków.

Jej wizyta uwydatniła jednak również ograniczenia w gotowości Stanów Zjednoczonych lub NATO do ochrony ludności cywilnej na Ukrainie. Pentagon uznał za niemożliwy plan dostarczenia Ukrainie polskich samolotów bojowych przed ich przybyciem i niewiele wskazywał na to, że mogą one zostać w przyszłości odrodzone.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: lista najważniejszych wydarzeń, dzień 321 | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Zamiast tego Harris podkreślił wsparcie militarne, jakie Stany Zjednoczone już zapewniały Ukrainie z powodu braku sił powietrznych, w tym rakiet przeciwpancernych, które prezydent kraju Wołodymyr Zełenski uznał za niewystarczające.

„Dostarczamy codziennie, jeśli chodzi o to, co możemy zrobić” – powiedział Harris. Zapytana, czego więcej może oczekiwać Ukraina, odpowiedziała: „Jest to proces ciągły i nie zatrzyma się do momentu, w którym zajdzie taka potrzeba”.

Harris również wyolbrzymiła okrucieństwa, które, jak powiedziała, miały miejsce na Ukrainie, choć nie nazwali ich zbrodniami wojennymi. Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała do przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie.

Ale trzymało się czerwonej linii Bidena, która polegała na tym, że wojsko amerykańskie nie interweniowało bezpośrednio w wojnie.

Urzędniczka podróżująca z wiceprezydentem powiedziała, że ​​jej wizyta miała być więcej niż symboliczna, miała pokazać, że Stany Zjednoczone dbają o swoje „pieniądze”, wysyłając dodatkowe wojska do wschodnich regionów NATO.

Ale urzędnik przyznał również, że typ dyplomatycznej dyplomacji Harrisa nabrał większego znaczenia, ponieważ Biden zamierza uniknąć bezpośredniego konfliktu z Rosją.

„Prezydent bardzo jasno powiedział, że nie angażuje się w bezpośredni konflikt zbrojny z Rosją, nie wysyła wojsk na Ukrainę, ale był również bardzo jasny… co do naszej determinacji, aby Rosja za to zapłaciła i nadal udzielała pomocy Ukrainie, – powiedział urzędnik – Szef jest tutaj, aby upewnić się, że możemy to zrobić w sposób efektywny. I myślę, że byli w tym bardzo skuteczni”.

Wyjaśnienie: Ta historia została zaktualizowana, aby dokładniej opisać stosunki polityczne między Rumunią a Związkiem Radzieckim.