29 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Biden i europejscy sojusznicy ruszają, by pozbawić Rosję statusu handlowego

Biden i europejscy sojusznicy ruszają, by pozbawić Rosję statusu handlowego

Biden nazwał te środki „kolejnym miażdżącym ciosem w rosyjską gospodarkę”, w którą mocno uderzyły sankcje finansowe ogłoszone po inwazji Moskwy na sąsiada 24 lutego. Stany Zjednoczone i Europa odcięły główne rosyjskie banki od globalnych kanałów finansowych, zablokowały dostęp kraju do zaawansowanych technologii i Zamożni biznesmeni z czarnej listy Kto popiera rządy Putina i czerpie z tego korzyści.

„Wolny świat jednoczy się, by stawić czoła Putinowi” – ​​powiedział prezydent w oświadczeniach Białego Domu.

Prezydent potrzebuje zgody Kongresu na zmianę statusu handlowego Rosji, zakończenie jej tak zwanych „stałych i normalnych stosunków handlowych” i traktowanie kraju jako pariasa obok krajów takich jak Kuba i Korea Północna. Zmiany europejskie muszą być również zatwierdzane przez krajowe organy ustawodawcze.

Według Eleny Rybakowej, zastępcy głównego ekonomisty w Instytucie Finansów Międzynarodowych, piątkowe działania spowodują eskalację „kampanii maksymalnej presji” sojuszników, choć maleje ona wraz z już nałożonymi środkami, w tym zakazem zakupów rosyjskiej ropy przez USA.

W dużej mierze symbolicznym posunięciem administracja planuje również zakaz importu rosyjskich owoców morza i alkoholu, który w zeszłym roku wyniósł 550 milionów dolarów. Biden planuje zakazać amerykańskiego eksportu dóbr luksusowych, faworyzowanych przez bogatych rosyjskich oligarchów wspierających Putina.

Stany Zjednoczone wstrzymały już import rosyjskich produktów naftowych i energetycznych, które stanowiły około 60 procent z 26 miliardów dolarów towarów, które amerykańscy nabywcy importowali z Rosji w 2021 roku. Według Bidena zapowiedź Bidena będzie miała ograniczony wpływ na przyszłe zakupy w USA od rosyjskich firm. do Eda Greisera, który do zeszłego roku kierował jednostką ds. badań ekonomicznych przedstawiciela handlowego USA.

Dzieje się tak dlatego, że zmiana polityki, jeśli zostanie zatwierdzona przez Kongres, ponownie nałoży cła importowe zapisane w znanym akcie prawnym znanym jako Ustawa Taryfowa Smoota-Hawleya z 1930 roku. Środek, który zdaniem wielu ekonomistów pogłębił Wielki Kryzys, nałożył cła Wysokie cła na towarach zagranicznych. Ale pozostawił surowce w dużej mierze nienaruszone, z korzyścią dla amerykańskich właścicieli fabryk.

READ  Finlandia twierdzi, że chiński statek jest przedmiotem dochodzenia w sprawie uszkodzeń rurociągu

„Rosja jest dość niezwykła jako duża, złożona, produkująca zasoby naturalne gospodarka” – powiedział Greiser.

Greiser powiedział, że w przypadku niektórych ważnych rosyjskich produktów — takich jak pallad — cła pozostaną na poziomie zerowym. Metal przemysłowy jest używany do produkcji katalizatorów samochodowych. Inny przywóz, taki jak sklejka, który wjeżdża do Stanów Zjednoczonych bez cła, będzie podlegał 30-procentowemu cłu przywozowemu.

Europejscy politycy mogą wyrządzić więcej szkód imperium gospodarczemu Putina.

Handel dwustronny między UE a Rosją wynosi około 281 miliard dolarów rocznie, prawie 10 razy więcej niż w handlu między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. (Kanada ogłosiła w zeszłym tygodniu, że pozbawi Rosję i Białoruś statusu preferowanego kraju, a towary z tych dwóch krajów obejmie nową 35-procentową taryfą).

Głównym pytaniem jest to, co robi UE w sprawie ceł na rosyjskie produkty energetyczne. Na początku tego tygodnia Komisja Europejska, ramię wykonawcze związku, ogłosiła plan ograniczenia europejskiego importu rosyjskiego gazu ziemnego o dwie trzecie w tym roku.

Rosja dostarcza prawie 40 proc. dostaw gazu do UE, a Niemcy, Polska, Finlandia i Węgry polegają w szczególności na źródłach rosyjskich. Według Instytutu Finansów Międzynarodowych Austria i Czechy otrzymują cały gaz z Rosji.

„Rosja nie może rażąco łamać prawa międzynarodowego, a jednocześnie oczekiwać, że skorzysta z przywileju bycia częścią międzynarodowego systemu gospodarczego” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w piątek w Wersalu we Francji, w przeglądzie czwartego Europejski pakiet sankcji. Podawana jest w sobotę.

Nałożone dotychczas sankcje sojusznicze dotknęły już rosyjską gospodarkę. Spadł rubel, giełda w kraju jest zamknięta od ponad tygodnia, a zagraniczne firmy uciekają.

Wojna negatywnie wpływa również na amerykańską gospodarkę. Ceny benzyny osiągnęły w tym tygodniu rekordowy poziom 4,23 USD za galon, co przyczyni się do zaostrzenia inflacji, która osiągnęła już najwyższy poziom od 40 lat. Wskaźnik zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan spadł w piątek do 59,7 z 62,8, ponieważ Amerykanie stali się coraz bardziej pesymistyczni co do perspektyw gospodarczych.

READ  Opady nie wystarczą, aby ugasić kanadyjskie pożary

Prezydent powiedział, że sojusznicy będą również dążyć do odmowy Rosji możliwości zaciągania pożyczek z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

„Putin jest agresorem i musi zapłacić cenę” – powiedział prezydent.