18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Johnson & Johnson broni strategii upadłości talk, którą oskarżyciele raka nazywają „skorumpowaną”

Johnson & Johnson broni strategii upadłości talk, którą oskarżyciele raka nazywają „skorumpowaną”

14 lutego (Reuters) – Johnson & Johnson (JNJ.N) Jej spółka zależna została zaatakowana w poniedziałek w sądzie za próbę wykorzystania procesu upadłościowego do rozwiązania dziesiątek tysięcy zarzutów, że proszek dla niemowląt i inne produkty na bazie talku powodują raka.

Spółka zależna, LTL Management, walczy o utrzymanie upadłości, argumentując, że jest to najlepszy sposób na osiągnięcie „sprawiedliwego, skutecznego i zgodnego rozwiązania” dla ponad 38 000 roszczeń, w których twierdzi się, że produkty J&J na bazie talku spowodowały raka, w tym międzybłoniaka. J&J zapewnia, że ​​produkty konsumenckie zawierające talk są bezpieczne.

J&J zastosował manewr prawny znany jako „Texas Two Steps”, który pozwala firmom oddzielić cenne aktywa od zobowiązań poprzez tak zwaną fuzję dzieloną.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Prawnicy reprezentujący pacjentów z rakiem twierdzą, że sprawa upadłościowa ma na celu opóźnienie i udaremnienie procesów sądowych, które trafiłyby bezpośrednio do sądu przysięgłych przeciwko J&J.

„Ta sprawa jest w istocie skorumpowana”, powiedział Jeffrey Jonas, prawnik jednego z paneli powodów, podczas poniedziałkowych argumentów otwierających.

Robert Westhoff, prezes LTL Management, zeznał, że niemożliwe byłoby skierowanie wszystkich spraw na rozprawę. Wuesthoff powiedział, że przed utworzeniem LTL J&J wykonywał około 10 prób talku rocznie.

Dodał, że większości powodów z powodu raka byłoby lepiej uregulować swoje roszczenia w ugodzie upadłościowej, niż mieć nadzieję, że dołączy do „kilku wybranych”, którzy wygrali „nagrody wielkości loterii” w procesach przysięgłych.

Jak donosi Reuters, J&J potajemnie uruchomił w zeszłym roku „Projekt Plato”, aby przenieść odpowiedzialność z toczących się spraw sądowych dotyczących talku na nowo utworzoną spółkę zależną, która następnie miała ogłosić upadłość.

Jeśli J&J uzyska zgodę w sądzie upadłościowym, taka strategia, choć rzadko stosowana, może być szerzej przyjęta przez większe firmy ponoszące odpowiedzialność, twierdzą adwokaci powodów z talc, a także niektórzy eksperci prawni.

READ  Ropa spada wraz z napięciami gospodarczymi, które zrekompensowały umowę dotyczącą długu USA

Prawodawcy Izby Reprezentantów w lipcu 2021 r. zaproponowali ustawę, która blokowałaby manewry.

Amerykański sędzia ds. upadłości Michael Kaplan w New Jersey zaplanował pięciodniowy proces, aby rozważyć próbę oddalenia sprawy upadłościowej przez panele reprezentujące powodów. Kaplan powiedział, że planuje rządzić przed końcem miesiąca.

brak „kryzysu finansowego”

Prawnicy powodów twierdzą, że umożliwienie kontynuowania postępowania upadłościowego LTL nałożyłoby niesprawiedliwy limit płatności w wysokości 2 miliardów dolarów, które J&J proponował udostępnić osobom poszkodowanym.

Brian Glaser, prawnik reprezentujący powodów z powodu choroby, powiedział w poniedziałek, że J&J uregulował 6846 z tych spraw za 966 milionów dolarów, zanim zdecydował się zapłacić to ryzyko prawne na rzecz LTL.

Glaser powiedział, że gdyby J&J osiągnął podobne ugody we wszystkich 38 000 toczących się przeciwko niemu spraw dotyczących talku, firma miałaby około 5,5 miliarda dolarów zobowiązań, co nie spowodowałoby „trudności finansowych” dla firmy wielkości J&J.

„Tylko dlatego, że J&J jest bogaty i obawia się utraty reputacji, nie daje mu prawa do rezygnacji z jury” — powiedział Glaser.

Akcje J&J zamknął się o 1,3% niższym na poziomie 165,60 USD.

Pozwy sądowe dotyczące Talc są wstrzymane, podczas gdy J&J, którego kapitalizacja rynkowa przekracza 446 miliardów dolarów, czeka na wynik postępowania upadłościowego LTL.

Dochodzenie przeprowadzone przez Reuters w 2018 r. wykazało, że J&J od dziesięcioleci wiedziało, że śladowe ilości azbestu, który jest powiązany z międzybłoniakiem, czają się w pudrze dla niemowląt i innych kosmetycznych produktach talku.

Firma zaprzestała sprzedaży pudru dla niemowląt w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w maju 2020 r., częściowo z powodu tego, co nazwała „dezinformacją” i „bezpodstawnymi twierdzeniami” na temat produktu na bazie talku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

READ  SEC pozywa Elona Muska i szuka zeznań w śledztwie na Twitterze. Akcje Tesli mają się dobrze.

Sprawozdawczość Dietricha Knutha; Dodatkowe raporty Toma Halesa w Wilmington, Del. Montaż przez Billa Bercrota i Stephena Coates

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.