22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Siły amerykańskie w Polsce przygotowują się do pomocy uchodźcom w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę

Po przylocie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka do Jazionki w Polsce 8 lutego 2022 r. żołnierze amerykańscy z 82. Dywizji Powietrznej przechadzają się w pobliżu areny G2A.

Patryk Ogorzałek | Agencja Wyborcza.pl przez Reuters

WASZYNGTON – Rzecznik Pentagonu powiedział w poniedziałek, że ponad 3000 żołnierzy amerykańskich wysłanych niedawno do Polski współpracuje z władzami ukraińskimi, aby przygotować się na falę ludzi uciekających przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

„Wspieranie przepływu wyjściowego jest czymś, co mogą zrobić i zrobić lepiej” – powiedział rzecznik Departamentu Obrony John Kirby. „Będą współpracować z polskimi władzami nad tym, jak to będzie i jak sobie z tym poradzą”.

Kirby zauważył, że wojska amerykańskie są wszechstronne i zdolne do wielu zadań. Przyznał jednak, że trwają przygotowania do przybycia uchodźców z Ukrainy, zapewniając z pierwszej ręki, jak amerykańskie wojska zostaną rozmieszczone w regionie.

Kirby powtórzył obietnicę Bidena, że ​​wojska amerykańskie nie będą walczyć na Ukrainie.

Polityka CNBC

Przeczytaj więcej o relacjach politycznych CNBC:

Około 3 000 żołnierzy, którzy przybyli do Polski w ciągu ostatnich czterech dni, jest częścią większego kontyngentu 82. Armii Powietrznej, którą prezydent Joe Biden nakazał wysłać do kraju w ramach wspólnego sojuszu obronnego NATO z NATO. .

Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy poczynili w poniedziałek zdecydowane przygotowania do ochrony członków NATO i ochrony ludności cywilnej w obliczu narastających rosyjskich działań wojskowych.

Jeszcze w tym tygodniu sekretarz obrony Lloyd Austin sam złoży wizytę w Polsce w ramach szerszej podróży do Europy, gdzie w środę i czwartek w Brukseli odbędzie się spotkanie ministerialne NATO.

Kirby powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin „kontynuuje przygotowania do inwazji” i „zrobi wszystko, czego od niego oczekujesz”, jeśli zdecyduje się podjąć działania wojskowe.

Na granicy z Ukrainą stacjonuje ponad 100 tysięcy żołnierzy rosyjskich. Rosja twierdzi, że jest zaangażowana w zwykłe ćwiczenia wojskowe ze swoją sojuszniczką Białorusią.

READ  Polscy truckerzy znoszą blokadę granicy z Ukrainą

Ale Kirby powiedział, że przekonanie, że gdyby to naprawdę było ćwiczenie, wielu graczy stacjonowałoby i stacjonowało na Ukrainie, obniżyłoby wiarygodność.

Tymczasem sekretarz stanu Anthony Blinken zarządził w poniedziałek zamknięcie ambasady USA w Kijowie i nakazał przeniesienie personelu ambasady do Lwowa na zachodniej Ukrainie.

„Jesteśmy w trakcie tymczasowego przenoszenia naszej ambasady na Ukrainie z naszej ambasady w Kijowie do Lwowa z powodu dramatycznego przyspieszenia sił rosyjskich” – powiedział Blinken w oświadczeniu.

„Bezpieczeństwo naszych pracowników – nie bez powodu zarządziłem te środki i zdecydowanie wzywamy pozostałych obywateli USA na Ukrainie do natychmiastowego opuszczenia kraju” – powiedział Blingen.

Rzecznik MSZ Nate Price powiedział w poniedziałek, że administracja Bidena uznała decyzję o przeniesieniu ambasady USA na Ukrainę za „absolutnie konieczną”.

„To wyjątkowa możliwość, być może bardziej realna niż wcześniej. Rosja może zdecydować się na podjęcie działań militarnych” – powiedział Price.

Zauważył jednak, że Stany Zjednoczone nie zdecydowały jeszcze, że inwazja jest nieunikniona. „Mamy nadzieję, że nadal istnieje możliwość rozwiązania tego problemu” – powiedział Price.

Pryce dodał, że było „subtelne planowanie” przed wyruszeniem do Lwowa, 300 mil na zachód od Kijowa.

Przedstawiciele amerykańskiego wywiadu, którzy poinformowali sojuszników w zeszłym tygodniu, powiedzieli, że rosyjska inwazja może rozpocząć się w środę, 16 lutego.

W niedzielę doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan początkowo nie zaprzeczył oświadczeniu wydanemu przez Politico. Ale Stany Zjednoczone powiedziały, że „jutra nie da się dokładnie przewidzieć”.

To rozwijająca się historia, sprawdź aktualizacje.