18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jak Polska odrzuciła możliwość otrzymywania miliardów unijnych pieniędzy na wykup

Flagi Unii Europejskiej i Polski zawisną w rafinerii Orlen w Możejkach na Litwie 5 kwietnia 2019 roku. REUTERS / Ints Kalnins

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

  • Konflikty między Unią Europejską a Warszawą o niezawisłość polskich sędziów
  • Miliardy w rządowym funduszu naprawczym dla Polski są zagrożone
  • Wojny praworządności podważają inne fundusze dla Warszawy”
  • Nie oczekuje się szybkiego rozwiązywania sporów

BRUKSELA, 12 grudnia (Reuters) – Unijny komisarz ds. sprawiedliwości został potraktowany „brutalnie” w Warszawie w zeszłym miesiącu – powiedział członek jego delegacji podczas rozmów mających na celu złagodzenie kontrowersji dotyczących niezależności polskiego sądownictwa. Pomoc.

W starannie zainscenizowanym wystąpieniu medialnym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaprezentował Didierowi Reindersowi zdjęcia zniszczonej przez II wojnę światową Warszawy, historii Europy traktującej Polskę niesprawiedliwie.

Pozycja bojowa Polski na spotkaniu rozwiała nadzieje na wejście, które może otworzyć warszawską 36 miliardów euro w następstwie ożywienia po epidemii, poinformowały źródła Reuters.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

„Po wizycie zespół był nieco przybity. To była trudna sytuacja” – powiedział Reuterowi członek delegacji. „To trochę przygnębiające”.

Źródło zbliżone do Geopro powiedziało, że Reinderowie byli „wyraźnie zszokowani” pozycją Warszawy.

„Pozycje się nie zbliżają” – powiedział rozmówca, dodając, że jakakolwiek nadzieja w Brukseli, że spotkanie doprowadzi do Polski, została błędnie przedstawiona.

Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oskarża rząd o ingerencję polityczną w sądownictwie z naruszeniem prawa UE i wzywa Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) do zniesienia zakazu dla sędziów.

Warszawa przekonuje, że przeprowadzenie wstrząsu w sądownictwie jest konieczne, aby zwiększyć efektywność i pozbyć się symboli PRL-u.

Ta linia jest częścią szerszego konfliktu o standardy demokratyczne, które obejmują prawa kobiet i wolność mediów.

READ  Lionel Messi vs Argentyna vs Polska

Mimo tych kontrowersji PiS utrzymuje silne poparcie w Polsce, gdzie od czasu objęcia władzy w 2015 roku podnosi wydatki socjalne. Jej nacjonalistyczna, eurosceptyczna retoryka sprawdza się dobrze poza dużymi miastami i dobrze pasuje do Polaków z niższej klasy średniej.

Nie jest jasne, kiedy i jak Warszawa zmieni swoją izbę regulacyjną w polskim Sądzie Najwyższym, aby umożliwić brukselskiej władzy wykonawczej zadośćuczynienie Komisji Europejskiej i przyznanie funduszy naprawczych COVID.

Pieniądze

„Najsilniejszym argumentem, jaki ma UE (w sporach), jest to, że na Van der Leyne’a spoczywa duża sterta pieniędzy (przewodniczący Komisji Ursula), która nie zostanie uwolniona, dopóki się nie ruszy” – powiedział członek delegacji.

Pytany o sytuację, biuro informacyjne polskiego rządu stwierdziło, że kwestia pokoju dyscyplinarnego nie została rozwiązana, ale rozmowy Warszawy z komisją zbliżają się do kompromisu, który pozwoli na dystrybucję pieniędzy.

Reinders powiedział po wizycie w Warszawie, że nie ma odpowiedzi na jego pytania o to, jak Polska zamierza zastosować się do orzeczenia ETS przeciwko izbie regulacyjnej. Komisja poinformowała, że ​​trwają rozmowy z Warszawą.

Po przybyciu Reinderów dwa inne wydarzenia jeszcze bardziej zmniejszyły szanse na szybkie rozwiązanie impasu.

Po pierwsze, Niemcy, najpotężniejszy kraj Europy, mają nową koalicję rządzącą, która reprezentuje twardszą linię demokratycznego zacofania w UE niż była centroprawicowa kanclerz Angela Merkel.

Pierwszy test nowego składu odbędzie się w niedzielę, kiedy do Warszawy odwiedzi Olaf Scholes, następca Merkel, socjaldemokrata.

Po drugie, opinia prawna wydana przez rzecznika generalnego ETS udaremniła starania Polski i Węgier o zablokowanie nowego narzędzia mającego na celu redukcję pieniędzy dla państw łamiących zasady demokratyczne UE.

Z rządowymi funduszami naprawczymi Polska jest narażona na utratę środków przyznanych w ramach wspólnego budżetu UE na lata 2021-27 w wysokości 11,1 biliona.

READ  Polski MBC powinien powrócić do debaty na temat podwyżek stóp procentowych, uważa Kodecki

Na razie wysoki rangą członek administracji UE powiedział w zeszłym tygodniu, że Polska nie otrzyma dotacji i tanich kredytów, które mogłyby rozprzestrzenić się na inne kraje UE i pomóc jej wyjść z epidemii.

„Jest mało prawdopodobne, że będziemy w stanie zakończyć te prace (zatwierdzenie i finansowanie krajowego planu naprawy gospodarczej) w tym roku” – powiedział Valdis Dombrovsky, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Dodatkowy raport Jonaha Blusińskiej i Sabine Seabold, pod redakcją Gabrieli Pasinskiej pod redakcją Johna Salmersa i Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.