22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Scholz, polski premier rozmawia o migracji, energii, UE

Scholz, polski premier rozmawia o migracji, energii, UE

Kanclerz Niemiec Olaf Scholes jest w Warszawie, aby omówić z premierem Polski Mateuszem Morawieckim kwestie związane z migracją, energią, sprawami UE i napięciami na wschód od granicy obozu.

WARSZAWA, Polska – Kanclerz Niemiec Olaf Scholes przyjechał do Warszawy w niedzielę, aby przeprowadzić rozmowy z premierem Polski Mateuszem Morawieckim na temat emigracji, energetyki, spraw unijnych i napięć na wschód od granicy obozu.

Odebrany z odznaczeniem wojskowym przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. To jedna z pierwszych wizyt Scholesa od czasu objęcia w środę urzędu w jego koalicyjnym gabinecie.

Rząd w Warszawie jest w poważnym konflikcie z Komisją Europejską, organem Unii Europejskiej, która wstrzymuje działanie funduszu odbudowy epidemii w Polsce, ponieważ polityka rządu podważa tamtejszą niezależność sądownictwa.

Scholz i Morawiecki mają też przedyskutować złożone stosunki dwustronne pod nowym rządem Niemiec. Dobrosąsiedzkie stosunki zostały dodatkowo pogorszone przez II wojnę światową, zwłaszcza za obecnego prawicowego rządu Polski, który mówi, że Niemcy powinny zrekompensować Polsce zniszczenia wojenne.

Agnieszka Lada-Gonefall, wicedyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt w Niemczech oczekuje, że rząd Scholesa będzie kontynuował dialog i kontakt z Polską, kluczowym członkiem Unii Wschodniej i piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec.

Wizyta ma miejsce 30 lat po podpisaniu przez oba parlamenty porozumienia o dobrosąsiedzkich stosunkach i przyjaznej współpracy.

Nowa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Barbach była w piątek w Warszawie. Wyraził niemieckie poparcie dla Polski, która zapieczętowała swoją wschodnią granicę dla imigrantów otwarcie zachęcanych przez władze białoruskie do poszukiwania nielegalnej trasy. Wezwał również do humanitarnego traktowania migrantów pozostawionych na granicy. Polska i Unia Europejska twierdzą, że rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki próbuje zdestabilizować obóz, zachęcając do imigracji do swoich krajów.

READ  W trosce o uchodźców polskie miasta odrzucają pamiątkowe syreny

W piątek Scholz spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu, a później z urzędnikami UE i NATO w Brukseli.

Scholes, polityk centrolewicowy, został dziewiątym prezydentem powojennych Niemiec, rozpoczynając nową erę dla najludniejszego kraju UE i największej gospodarki po 16 latach urzędowania Angeli Merkel.

Jego rząd utworzyła koalicja jego centrolewicowych socjaldemokratów, ekologów Zielonych i pro-biznesowych Wolnych Demokratów.