24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosyjski gaz i unijne prawo są na porządku dziennym, gdy Scholz odwiedza Polskę

Rosyjski gaz i unijne prawo są na porządku dziennym, gdy Scholz odwiedza Polskę

Kanclerz Niemiec Olaf Scholes przemawia na Konferencji Hybrydowej Partii Niemieckiej Partii Socjaldemokratycznej (SPD) 11 grudnia 2021 r. w Berlinie w Niemczech. REUTERS / Hannibal Hanschke / Pool

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

BERLIN, 12 grudnia (Reuters) – Kanclerz Niemiec Olaf Scholes będzie w niedzielę w Warszawie, aby omówić polsko-białoruski kryzys migracyjny, spór Polski z Unią Europejską o niezależność sądownictwa oraz napięcia z Rosją związane z jej obecnością wojskową w pobliżu Ukrainy. Oraz zasada rosyjskiego gazociągu dla Niemiec.

Dwaj sąsiedzi jasno wiedzą, czego od siebie oczekują.

Premier Polski Mateusz Morawiecki wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, aby zignorować Ukrainę i dostarczyć do Niemiec rosyjski gaz, który mógłby zostać wykorzystany przeciwko Europie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Niemcy poparły wysiłki Polski mające na celu powstrzymanie napływu migrantów z Białorusi, przy czym Unia Europejska obwinia Mińsk za kryzys i zapowiedziała, że ​​pomoże to Warszawie i Brukseli rozwiązać ich problem prawny.

Jednak nowy rząd Niemiec nie przyjął publicznej obietnicy zamknięcia gazociągu Nord Stream 2, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, czego domagają się Polska i Stany Zjednoczone.

Wojska rosyjskie na granicy z Ukrainą wzbudziły obawy przed inwazją. We wtorek prezydent USA Joe Biden ostrzegł Putina, że ​​jeśli wojska zaatakują, North Stream 2 upadnie i zostaną nałożone surowe sankcje.

Wysoki doradca Kongresu powiedział we wtorek, że urzędnicy amerykańscy powiedzieli prawodawcom, że mają porozumienie z Niemcami w sprawie zamknięcia gazociągu North Stream 2, jeśli Rosja najedzie na Ukrainę.

Niemieccy urzędnicy nie potwierdzili tych doniesień, ale Scholz powiedział w środę, że wkroczenie Rosji na Ukrainę może mieć reperkusje.

READ  Nowy salon Bugatti w Katowicach ma restaurację i lądowisko dla helikopterów

Podczas piątkowej wizyty w Warszawie minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Berbach nadała ton kompromisowy w sporze prawnym Polski z Brukselą, mówiąc, że pomoże to Niemcom znaleźć rozwiązanie.

Polska została ukarana przez sąd europejski po tym, jak stwierdzono, że reformy sądownictwa przyjęte przez prawicowe Prawo i Sprawiedliwość (PiS) naruszają prawo UE.

Polska odmówiła zapłaty grzywny, a jej własny Sąd Najwyższy orzekł, że polskie prawo może mieć pierwszeństwo przed przepisami UE.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Raport Josepha Nasra, redagowanie przez Rose Russell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.