7 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Izrael bombarduje obóz uchodźców Dżabalia w Gazie

Izrael bombarduje obóz uchodźców Dżabalia w Gazie


Jerozolima
CNN

Według naocznych świadków i ratowników medycznych w Strefie Izraelski nalot na przywódcę Hamasu w gęsto zaludnionym obozie dla uchodźców Jabalia w północnej Strefie Gazy spowodował katastrofalne zniszczenia i zabił dużą liczbę osób.

Naoczny świadek Mohamed Ibrahim powiedział CNN: „Czekałem w kolejce po chleb, gdy nagle bez ostrzeżenia spadło od siedmiu do ośmiu rakiet”.

Powiedział: „W ziemi było siedem do ośmiu ogromnych dziur, pełnych trupów i wszędzie pełno części ciał”. „To było jak koniec świata”.

Według oświadczenia izraelskiej armii, nalot wycelował i zabił Ibrahima Biyariego, którego opisano jako jednego z przywódców Hamasu odpowiedzialnych za atak na Izrael z 7 października, w wyniku którego zginęło ponad 1400 osób, a setki wzięto jako zakładników.

IDF stwierdziło również, że „kilku innych terrorystów Hamasu” zostało rannych w nalocie i stwierdziło, że Centralna Brygada Dżabalii przejęła kontrolę nad budynkami cywilnymi.

Jednak Hamas stanowczo zaprzeczył obecności jednego ze swoich przywódców w obozie. Rzecznik ruchu Hazem Qassem oskarżył Izrael o próbę usprawiedliwienia tego, co określił jako „ohydną zbrodnię przeciwko bezpiecznej ludności cywilnej, dzieciom i kobietom w obozie Jabalia”.

Naoczny świadek Mohammed Al-Aswad opisał „przerażającą scenę” po strajku, mówiąc CNN, że po usłyszeniu spadających rakiet pobiegł do obozu dla uchodźców, aby sprawdzić, co u rodziny.

„Dzieci niosły inne ranne i biegały, a w powietrzu unosił się szary pył. Na gruzach wisiały ciała, wiele z nich było niezidentyfikowanych. Niektóre krwawiły, inne były poparzone” – powiedział CNN przez telefon Al-Aswad.

Dodał, że okoliczni mieszkańcy wpadli w histerię. „Widziałam kobiety krzyczące i zdezorientowane. Nie wiedziały, czy płakać po stracie dzieci, czy biegać i ich szukać, zwłaszcza że w okolicy bawiło się dużo dzieci”.

Zdjęcia z miejsca zdarzenia pokazały ogromny krater pomiędzy gruzami a uszkodzonymi budynkami. Widziano Palestyńczyków i ratowników próbujących znaleźć ofiary, niektórzy z nich używali rąk do usuwania odpadów.

READ  Ukraina rozpoczyna nowy atak na dowództwo rosyjskiej floty na Morzu Czarnym | Ukraina

W rozmowie z Wolfem Blitzerem z CNN rzecznik izraelskiej armii podpułkownik Richard Hecht oskarżył Hamas o „chowanie się za cywilami”. Przypominając, że w obozie było wielu niewinnych cywilów, Hecht odpowiedział: „To jest tragedia wojny” i nalegał, aby cywile przenieśli się na południe.

Południowa Gaza również była świadkiem śmiertelnych nalotów, a organizacje pomocowe wielokrotnie ostrzegały, że w odizolowanej enklawie nigdzie nie jest bezpiecznie. Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w Ramallah, które opiera się na informacjach z kontrolowanej przez Hamas enklawy, w izraelskim bombardowaniu Gazy zginęło co najmniej 8 485 osób, a ponad 21 000 zostało rannych.

W szpitalu indonezyjskim, dużej placówce medycznej położonej najbliżej Jabalii, nagrania wideo pokazywały długi rząd ciał leżących na szpitalnej podłodze, a także dużą liczbę rannych, w tym dzieci, podczas gdy lekarze spieszyli się z leczeniem ich obrażeń.

Wiele rannych osób otrzymało pomoc na miejscu z powodu przeludnienia w szpitalu. Dyrektor szpitala dr Atef Al-Kalhout oszacował liczbę osób zabitych w eksplozji na kilkadziesiąt.

Inny lekarz, Muhammad Al-Ran, powiedział: „To, co widzicie, to scena, której nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić: ranni męczennicy i setki zwęglonych ciał”. „Jedyne, co możemy zrobić, to nadal ich przyjmować. Większość obrażeń jest spowodowana materiałami wybuchowymi, urazami głowy i amputacjami. ”

Według kontrolowanego przez Hamas Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Gazie w wyniku bombardowania „całkowicie zniszczono” dwadzieścia domów.

Krótko po eksplozji izraelska organizacja praw człowieka B’Tselem potępiła trwające od tygodni izraelskie naloty na Gazę, stwierdzając w wydanym we wtorek oświadczeniu, że „skala zabójstw, których Izrael dopuścił się i nadal dokonuje w Gazie, jest przerażająca .”

„Do tej pory zginęło ponad 8 000 osób, z czego ponad połowa to kobiety i dzieci. Całe budynki się zawaliły, a ich mieszkańcy nadal byli w środku. Całe rodziny zostały zgładzone w jednej chwili. Te zbrodnicze szkody wyrządzone ludności cywilnej są nie do zniesienia i oczywiste trzeba to stwierdzić.” „Wielokrotnie – nie wszystko jest dozwolone na wojnie, łącznie z wojną z Hamasem.”

READ  Co najmniej dziewięć osób zginęło w gwałtownych powodziach w środkowych Włoszech

Palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło nalot jako „masakrę”, odnosząc się do „mrożących krew w żyłach udokumentowanych scen” z udziałem dzieci i kobiet. W oświadczeniu dodano: „To ma swoje kość w masakrze na dużą skalę, która została przeprowadzona na oczach świata i pod pretekstem samoobrony”.

Arabia Saudyjska, Iran, Jordania i Egipt również potępiły atak, a Egipt oskarżył Izrael o naruszenie prawa międzynarodowego poprzez, jego zdaniem, „nieludzki” atak na dzielnicę mieszkaniową. Ministerstwo poinformowało, że Egipt uznał to za nowe rażące naruszenie przez siły izraelskie przepisów prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego.

Naciskany kilkakrotnie podczas konferencji prasowej Białego Domu w sprawie nalotu na Dżabalię i tego, czy Izrael robi wystarczająco dużo, aby chronić palestyńską ludność cywilną, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone „mają oznaki, że próbują”.

Dodał: „Nie będziemy reagować na każde wydarzenie w czasie rzeczywistym, ale z pewnością zdaliśmy sobie sprawę, że cywile zostali ranni”. „Kilka tysięcy cywilów zostało zabitych… Zdajemy sobie z tego sprawę, odnotowujemy to i nie akceptujemy śmierci ani jednego cywila w Gazie”.

Dodał: „Celem sił izraelskich nie jest wychodzenie i celowe powodowanie utraty życia niewinnych cywilów, i próbowały one poczynić wysiłki, aby to ograniczyć”.

Ta historia ewoluuje i jest aktualizowana.