18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Co najmniej 56 osób zginęło w wyniku ulewnych deszczy i powodzi, które nawiedziły Brazylię

Co najmniej 56 osób zginęło w wyniku ulewnych deszczy i powodzi, które nawiedziły Brazylię

Carlosa Fabala/AFP/Getty Images

Błotnista woda spowodowała zalanie pól uprawnych i dróg w wielu częściach brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul, pociągając za sobą tysiące ludzi.CNN

Co najmniej 56 osób zginęło, a 67 innych zaginęło w wyniku ulewnych deszczy i powodzi Powodzie W tym tygodniu uderzył w brazylijski stan Rio Grande do Sul.

Według najnowszych danych opublikowanych w sobotę przez Obronę Cywilną, co najmniej 74 inne osoby odniosły obrażenia w wyniku serii katastrofalnych powodzi, które dotknęły 281 gmin.

Władze lokalne ogłosiły stan klęski żywiołowej na terenach, na których ucierpiało ponad 67 tys. osób. Obrona Cywilna podała, że ​​prawie 10 000 osób zostało wysiedlonych, a ponad 4500 przebywało w tymczasowych schronieniach.

Władze ściśle monitorują tamy, które nie są zaprojektowane do odprowadzania tak dużych ilości wody, ale twierdzą, że nie ma bezpośredniego ryzyka awarii.

Carlosa Fabala/AFP/Getty Images

Ewakuowano mieszkańców i psa z zalanego obszaru w centrum São Sebastião do Cai w stanie Rio Grande do Sul w Brazylii, 2 maja 2024 r.

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva spotkał się w czwartek z lokalnymi urzędnikami nadzorującymi akcję niesienia pomocy.

„Niestety jesteśmy świadkami historycznej katastrofy” – powiedział gubernator stanu Eduardo Leite. „Straty materialne są ogromne, ale w tej chwili skupiamy się na akcjach ratowniczych. Wciąż są ludzie, którzy czekają na pomoc”.

Zdjęcia pokazały, że w niektórych obszarach woda podnosi się do dachów domów, a ekipy ratownicze wyjęły gumowe tratwy, aby przewieźć ludzi i zwierzęta na pokład.

Władze podały, że w sobotę rano poziom wody w jeziorze Guayba podniósł się o pięć metrów z powodu ulewnych deszczy, które zagrażają stolicy stanu, Porto Alegre.

W ostatnich latach miasto Rio Grande do Sul było coraz bardziej narażone na ekstremalne zjawiska pogodowe. Co najmniej 54 osoby zginęły w tym stanie we wrześniu po uderzeniu subtropikalnego cyklonu. Tegoroczna liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już ten rekord.

READ  Rosja zawetuje wszelkie środki bezpieczeństwa ONZ wobec Ukrainy, a Chiny wstrzymują się od głosu

Kryzys klimatyczny, spowodowany głównie spalaniem przez człowieka paliw kopalnych, nasila ekstremalne warunki pogodowe na całym świecie, prowadząc do licznych wydarzeń Bardziej intensywne I częściej.

Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni rekordowe deszcze spowodowały śmiertelne powodzie i chaos w pustynnym Dubaju; Zbiorniki w Azji Południowo-Wschodniej wysychają z powodu trwającej regionalnej fali upałów i suszy, podczas gdy Kenia zmaga się z powodziami i ulewnymi deszczami, które zalały brzegi rzek i zabiły prawie 200 osób.

Anselmo Cunha/AFP/Getty Images

Wolontariusze używają łodzi rybackiej, aby ratować mieszkańców uwięzionych w swoich domach w Sao Sebastiao do Cai w stanie Rio Grande do Sul.

Ubiegły rok był najgorętszy w historii, a temperatury powietrza i oceanów przekroczyły oczekiwania wielu naukowców. Na świecie jest już o 1,2°C cieplej niż w czasach przedindustrialnych.

Odsetek huraganów o dużej intensywności lub cyklonów tropikalnych, wzrosło Według Organizacji Narodów Zjednoczonych z powodu rosnącej temperatury na świecie. Fale upałów są coraz częstsze i trwają dłużej.

Naukowcy odkryli również, że burze częściej się zatrzymują i powodują szkodliwe, utrzymujące się deszcze dłużej po dotarciu na ląd.

Lizzy Yee i Omar Fajardo również wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.