29 kwietnia, 2024

Fiona O'Keefe w swoim debiucie pobiła rekord Stanów Zjednoczonych w próbach olimpijskich w maratonie w Orlando

CNN

Fiona O'Keeffe dała oszałamiający występ w Próby w maratonie olimpijskim w USA W sobotę w Orlando pobili dotychczasowy rekord o ponad trzy minuty.

W swoim pierwszym wyścigu na dystansie 40,2 km O'Keefe zapewniła sobie miejsce w tegorocznym wyścigu. Igrzyska Olimpijskie w Paryżu Metę przekroczyła w czasie 2:22:10, poprawiając rekord Shallan Flanagan z 2012 roku wynoszący 2:25:38.

Emily Sisson, rekordzistka Stanów Zjednoczonych w maratonie kobiet, oraz Dakota Lindorum zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce, uzupełniając drużynę amerykańskich kobiet w Paryżu.

W wyścigu mężczyzn Conner Mantz jako pierwszy dobiegł do mety z czasem 2:09:05, wyprzedzając o sekundę swojego przyjaciela i partnera treningowego Claytona Younga.

Trzeci w kolejności Leonard Currier będzie musiał poczekać, aby zobaczyć, czy uda mu się zakwalifikować razem z Mantzem i Youngiem, ponieważ jego czas 2:09:57 był poza czasem niezbędnym do zapewnienia sobie kolejnego miejsca w drużynie USA.

Nowy system kwalifikacji oznacza, że ​​Courier będzie potrzebował Amerykanina – innego niż Mantz i Young – aby do końca maja przebiec w wyścigu kwalifikacyjnym poniżej czasu kwalifikacji olimpijskich wynoszącego 2:08:10, aby zapewnić sobie trzecie miejsce. drużyna.

O'Keeffe był niewątpliwie gwiazdą programu w ciepły dzień w Orlando. 25-latka została najmłodszą w historii zwyciężczynią biegu kobiet i pierwszą kobietą, która wygrała tę imprezę w swoim debiucie w maratonie.

Wycofała się z wysokiej jakości zawodów po przejechaniu 28 mil i dobiegła do mety ze stratą 32 sekund do Sison, która trzy lata temu pobiegnie na 10 000 metrów w Tokio po raz drugi pojedzie na igrzyska olimpijskie.

„Jest wiele emocji i na pewno trochę nerwów” – O'Keeffe powiedziała reporterom o swoich odczuciach na ostatnim okrążeniu.

„Zaczęłam słyszeć, jak ludzie mówili: «Jedziesz do Paryża, jedziesz do Paryża». Wiedziałam jednak, że za mną stoi wiele silnych kobiet i biegłam trochę przestraszona.

READ  Garrett Mitchell czeka kończąca sezon operacja barku dla Brewers

Wysoce konkurencyjna rywalizacja kobiet oznaczała, że ​​silne pretendentki do składu drużyny zawsze przegrywały. Sarah Hall, która w wieku 40 lat po raz pierwszy liczyła na udział w igrzyskach olimpijskich, zajęła piąte miejsce, a była rekordzistka USA Kira D'Amato wycofała się po przepłynięciu 30 km.

Lindorum, który zajął 36. miejscey W ostatnich próbach czasowych dobrze zakończyła końcówkę sobotniego wyścigu z czasem 2:25:31, 15 sekund za czwartą Jessicą McLean.

Mantz i Young dwukrotnie ukończyli kwalifikacje przed zawodami mężczyzn i zarezerwowali sobie miejsce w Paryżu, oddalając się od Zacha Banninga na ostatnich trzech milach, przekraczając linię mety niemal obok siebie.

Korir również wyprzedził Panning na około milę przed metą, po czym wyprzedził Elkanaha Kibeta w końcówce i zajął trzecie miejsce.