18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Eksperyment NASA MOXIE Mars Oxygen kończy działalność

Eksperyment NASA MOXIE Mars Oxygen kończy działalność

20 kwietnia 2021 roku na Marsie wystrzelono eksperyment MOXIE ekstraktor 5 gramów tlenu z marsjańskiej atmosfery, co pokazuje potencjalną przyszłą zdolność do stabilnej obecności człowieka na Czerwonej Planecie oraz w innych atmosferach poza Ziemią.

„Demonstrując tę ​​technologię w rzeczywistych warunkach, jesteśmy o krok bliżej przyszłości, w której astronauci będą mieszkać poza Ziemią, na Czerwonej Planecie” – powiedziała Trudy Curtis, dyrektor ds. ofert technologii dla misji Space Technology. Dyrekcja w NASA początek Ogłoszenie wyników eksperymentu.

Podobnie jak helikopter Ingenuity został wysłany w ramach demonstracji technologii w celu zademonstrowania napędzanego i kontrolowanego lotu na innych planetach, tak MOXIE został wysłany w celu sprawdzenia, w jaki sposób można wykorzystać ludzkie technologie na innych planetach, aby pomóc naszemu gatunkowi przetrwać poza Ziemią.

MOXIE (skrót od Mars Oxygen In Situ Resource Utilization Experiment) oznaczał: In Situ Resource Utilization, lub ISRULub proste, ale istotne wykorzystanie lokalnych materiałów w przestrzeni, aby umożliwić istnienie. Od wydobywania wody z księżycowego regolitu po tlen z niezdatnej do oddychania atmosfery Marsa – ISRU to przedsiębiorstwo o wiele rozsądniej O poszukiwaniu pozaziemskiej egzystencji, zamiast wyciągać wszystko, czego potrzebujesz z naszej bladoniebieskiej kropki.

MOXIE przybył na Marsa na pokładzie łazika Perseverance w lutym 2021 rTrzy miesiące później udało mu się po raz pierwszy wydobyć tlen, co powtórzył podczas swoich operacji jeszcze 15 razy. Eksperyment oddziela tlen od bogatej w dwutlenek węgla atmosfery Marsa za pomocą procesów elektrochemicznych. W sumie według tego samego komunikatu Moxie wyprodukował na Marsie 122 gramy tlenu, co odpowiada ilości tlenu, jaki mały pies oddycha w ciągu 10 godzin.

„MOXIE niewątpliwie posłużyło jako inspiracja dla społeczności ISRU” – stwierdził w komunikacie Michael Hecht, zastępca kierownika projektu Teleskopu Horyzontu Zdarzeń i główny badacz MOXIE. „Pokazało, że NASA była skłonna zainwestować w tego typu przyszłą technologię. Była pionierem, który wywarł wpływ na ekscytujący przemysł zasobów kosmicznych.”

READ  Bazowy RNA w próbkach asteroid wskazuje na pochodzenie życia na Ziemi: badanie

Projekt MOXIE był jedynie demonstracją technologii, ale pokazuje, w jaki sposób ISRU może być – i potencjalnie może – być używany poza planetą. Nowe koncepcje misji oferują ludziom nowe sposoby ulepszania środowiska badania naukowe oraz do innych celów, takich jak wydobycie. the Następnym krokiem jest księżycbędący przedmiotem misji NASA Artemis.

Nie ma bezpośrednich planów drugiej iteracji eksperymentu z produkcją tlenu, ale stanowi to imponującą podstawę dla przyszłych demonstracji technologii. I nawet jeśli przyszłe eksperymenty będą nazywane inaczej, żaden projekt w kosmosie nie może zostać zrealizowany bez odrobiny emocji.

Więcej: Lepszy dostęp do przestrzeni kosmicznej oznacza, że ​​na horyzoncie pojawiają się nowe, fascynujące nauki