24 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Strach przed burzami słonecznymi rośnie w miarę zbliżania się CME do Solar Orbiter;  Przerwy w dostawie prądu dotknęły Amerykę po rozbłysku słonecznym

Strach przed burzami słonecznymi rośnie w miarę zbliżania się CME do Solar Orbiter; Przerwy w dostawie prądu dotknęły Amerykę po rozbłysku słonecznym

Aktywność słoneczna rośnie od początku miesiąca. Do tej pory widzieliśmy kilka rozbłysków słonecznych i kilka burz słonecznych, ale na szczęście nie były to poważne wydarzenia, a ich wpływ był bardzo ograniczony. Jednak w ciągu ostatnich 24 godzin sytuacja zaczęła się zmieniać. Na Słońcu wybuchł rozbłysk słoneczny M2.12, który z kolei zniszczył krótkofalowe fale radiowe w obu Amerykach. Ale to nie był najgorszy incydent dnia, ponieważ wykryto potężną chmurę koronalnego wyrzutu masy (CME) zmierzającą w stronę orbitera słonecznego, sondy obserwującej słońce Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Okaże się dzisiaj, 9 września. Wydarzenia te wzbudziły obawy, że silna burza słoneczna uderzy w Ziemię już niedaleko.

Atak CME na orbitę Solar Orbiter

według raport Według SpaceWeather.com: „Odległa emisja koronalna zmierza prosto w stronę statku kosmicznego. Według modelu NASA emisja koronalna uderzy 9 września, dając czujnikom Solar Orbiter obraz położenia burzy. Prawdopodobnym źródłem eksplozji jest plama słoneczna Aktywny AR3414, obecnie przelatujący po drugiej stronie Słońca.

Na szczęście orbiter słoneczny nie znajduje się w polu widzenia Ziemi, więc jest mało prawdopodobne, aby emisja koronalna zbliżyła się do naszej planety. Co więcej, nie oczekuje się, że statek kosmiczny Solar Orbiter ulegnie jakimkolwiek uszkodzeniom, ponieważ został zbudowany z myślą o takich wypadkach, a na lądowniku znajduje się wiele warstw płyt ochronnych, które – w pewnym stopniu – chronią go.

Przeczytaj także: Szukasz smartfona? Aby sprawdzić wyszukiwarkę telefonu komórkowego

Rozbłysk słoneczny powoduje przerwy w łączności radiowej

Według SpaceWeatherLive, 8 września na Słońcu wybuchł rozbłysk słoneczny o wielkości M2,12, co oznacza największą aktywność w ciągu ostatnich 72 godzin. opublikować O tym na oficjalnym koncie X. Wkrótce to samo źródło poinformowało o małej awarii radia R1, która nawiedziła Pacyfik obok Ameryki Północnej i Południowej. Ale to nie był koniec skutków tej słonecznej eksplozji.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rozpoczyna końcowe badania przed obserwacjami naukowymi

Ostrzeżenie przed burzą słoneczną

Wreszcie Tamitha Skov, słynna fizyk zajmująca się pogodą kosmiczną, opublikować On X ujawnia, że ​​burza słoneczna prawdopodobnie uderzy w Ziemię jutro lub następnego dnia. Być może zbliża się kolejna burza słoneczna! Dystrykt 3425 emituje flary M2 i częściowo wystrzeliwuje smugę na krawędzi obszaru uderzenia naziemnego. Czekamy teraz na zdjęcia koronograficzne, aby zobaczyć, czy ta #burza słoneczna może dotknąć Ziemi. Jeśli tak, uderzenie może będzie koniec 10 września lub początek 11 września.