3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Plezjozaury podwoiły długość szyi, nabywając nowe kręgi

Plezjozaury podwoiły długość szyi, nabywając nowe kręgi

Nowe badania sugerują, że plezjozaury, gady morskie znane ze swoich długich szyi, wyewoluowały te unikalne cechy w ciągu pięciu milionów lat, około 250 milionów lat temu.

Plezjozaury szybko rozwinęły swoje charakterystyczne długie szyje, ewoluując przez okres pięciu milionów lat, a ostatnie badania ujawniły wprowadzenie nowego przodka, Chosurus xiangensis.

Badania sugerują, że plezjozaury wyewoluowały swoje charakterystyczne długie szyje w zadziwiająco krótkim czasie.

Uważa się, że te długie szyje były używane do ścigania szybko poruszających się ryb i ewoluowały szybko przez ponad pięć milionów lat, około 250 milionów lat temu.

Wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie Ekologia i ewolucja BMC, i przeprowadzone przez naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii pokazują, że A klasyfikować Znany jako pachypleurozaur, wydłużał ich szyje głównie poprzez dodanie nowych kręgów. Ten typ miał 25 kręgów, a niektóre z nich są późne Okres kredowy Plezjozaury, takie jak Elasmozaur, miały ich aż 72, a ich szyja była pięciokrotnie dłuższa od tułowia.

Nowe aktywa i odkrycia

Te stworzenia po raz pierwszy pojawiły się wcześnie Trias, zaledwie cztery miliony lat po masowym wymieraniu pod koniec permu, które doprowadziło do wyginięcia prawie 90% gatunków na Ziemi. Okres ten charakteryzował się szybkimi przemianami po tym katastrofalnym wydarzeniu.

W badaniu naukowcy opisują nowego przodka plezjozaura o krótkiej szyi, zwanego plezjozaurem Chosurus xiangensis Z wczesnego triasu, prowincja Hubei, Chiny. Jego szyja zaczęła się wydłużać, ale tylko o połowę długości tułowia w porównaniu do 80% lub więcej u późniejszych krewnych.

Szybka ewolucja plezjozaurów

Obraz przedstawiający szybkie tempo rozwoju i próbki. Badania sugerują, że plezjozaury, gady morskie znane ze swoich długich szyi, wyewoluowały te unikalne cechy w ciągu pięciu milionów lat, około 250 milionów lat temu. Źródło: Chi-Ling Liu

„Mieliśmy szczęście, że znaleźliśmy dwa kompletne szkielety tego nowego potwora” – powiedział Chi-Ling Liu z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi w Wuhan, który kierował projektem. „Jest mały, ma niecałe pół metra długości, ale pochodzi blisko ważnej grupy gadów morskich zwanych Sauropterygia.

Mamy nowe gady. Chaussures, to pachypleurozaur, jeden z grupy małych drapieżników morskich, które były bardzo ważne w okresie triasu. Na początku nie byłem pewien, czy ten dinozaur jest pachypleurozaurem, ponieważ jego szyja wydawała się bardzo krótka.

Kontekst i porównania

Dr Li Tian z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi w Wuhan, który współnadzorował projekt, powiedział: „Skamieniałości pochodzą z fauny Nanchang-yuan’an w Hubei. „W ostatnich latach była to jedna z najstarszych grup gadów morskich z triasu, bardzo intensywnie badana. Dysponujemy dobrej jakości danymi radiometrycznymi, które pokazują, że zwierzęta pochodzą sprzed 248 milionów lat.

Profesor nadzwyczajny Michael Benton z Uniwersytet w Bristolu„Masowe wymieranie pod koniec permu było największym masowym wymieraniem, jakie kiedykolwiek zarejestrowano i przeżył tylko jeden na dwadzieścia gatunków” – stwierdziła Szkoła Nauk o Ziemi UCL.

„Wczesny trias to okres regeneracji i gady morskie ewoluowały w tym czasie bardzo szybko, a większość z nich była drapieżnikami krewetek, ryb i innych organizmów morskich. Pojawiły się zaraz po wyginięciu, więc wiemy, że tempo ich zmian było bardzo szybko w pokryzysowym Nowym Świecie”.

Pashepleurozaur „Wydłużyły szyje głównie poprzez dodanie nowych kręgów” – powiedziała profesor Qing Long z Wuhan Geological Survey of China, współkierownik.

„zazwyczaj, kręgowce Podobnie jak gady, ssaki (my) mają siedem kręgów w szyi. Chaussures W rzeczywistości miał ich 17, podczas gdy późniejszy pachypleurozaur miał 25. Niektóre plezjozaury późnej kredy, takie jak osmozaur Nawet w wieku 72 lat jego szyja była pięciokrotnie dłuższa od tułowia. Przy tak dużej liczbie kręgów te długie szyje musiały być bardzo podobne do węży i ​​prawdopodobnie wyginały szyję, aby złapać rybną ofiarę, utrzymując ciało stabilnie.

Różnorodne taktyki ewolucyjne

Dr Tom Stubbs z Open University w Wielkiej Brytanii dodał: „Nie wszystkie zwierzęta o długich szyjach robią to w ten sam sposób. Na przykład żyrafy zachowują standardowe siedem kręgów szyjnych, ale każdy z nich jest tak długi, że może dosięgnąć wierzchołków drzew. Flamingi mają również długie szyje, dzięki czemu mogą dotrzeć do wody w celu pożywienia dzięki długim nogom.Mają dodatkowe kręgi, aż do dwudziestu, ale każdy kręg jest również długi.

Dr Ben Moon, również z Uniwersytetu w Bristolu, dodał: „Nasze badanie pokazuje, że pachypleurozaury podwoiły długość szyi w ciągu pięciu milionów lat, a następnie tempo wzrostu spadło”. „Prawdopodobnie osiągnęli idealną długość szyi dla swojego stylu życia.

„Uważamy, że jako małe drapieżniki prawdopodobnie żywią się głównie krewetkami i małymi rybami, więc ich umiejętność przedostawania się do małych ławic, a następnie unoszenia się w wodzie i rzucania głową za szybko pływającą ofiarę była świetnym sposobem na przetrwanie. ” Ale posiadanie znacznie dłuższej szyi wiązałoby się z dodatkowymi kosztami, więc zdecydowałem się na długość równą długości tułowia.

Odniesienie: „Gwałtowne wydłużenie szyi u zauropterygii (Reptilia: Diapsida) ujawnione przez nowego podstawowego pachypleurozaura z dolnego triasu w Chinach” autorstwa Qi-Ling Liu, Long Cheng, Thomas L. Stubbs, Benjamin C. Moon, Michael J. Benton i Li Tian, ​​​​31 sierpnia 2023 r., Dostępne tutaj. Ekologia i ewolucja BMC.
doi: 10.1186/s12862-023-02150-s

READ  Jak pola uprawne mogą walczyć z globalnym ociepleniem